Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Masina franeaza bine in orice conditii, asa cu nu ma intereseaza atat de mult spatele.

Conteaza si spatele. Daca o sa aibe uzura placutele, cand franezi masina se va duce mai mult in nas. Nu vei sesiza diferenta oricum, pt ca uzura e progresiva.

Eu cand le-am schimbat, a fost o diferenta foarte sesizabila la franare, masina parca era tinuta si din spate si statea orizontal la franare, asa cum ar trebui.

De la intamplarea asta, eu sunt atent si fata si spate..

Link către comentariu

Pe fata eu am brembo, parca. Dar sunt sigur ate sau brembo.

Am vb prosti m-am uitat la poze, sunt placute ferodo pe fata si probabil si pe spate.

Link către comentariu

Nu l-am citit - promit ca o sa-l citesc - dar stiu teoria pe dinafara. Am mai facut odata reseach-ul asta cand am trecut pe Seat-ul 1M la franele de GTI (tot 312).

Pe scurt, nu vreau o frana mai puternica. Sunt multumit de ea, masina franeaza cum trebuie pentru cine stie cum sa franeze.

Asa ca problema mea nu este cu puterea franei, nu vreau sa se opreasca masina de la 100 Km/h in 5 metri. Asa ceva e imposibil orice frane ai pune pe masina.

Problema mea este cu caldura. Mai exact, dupa cateva frane serioase franele mele fierb(exagerez dar intelegeti voi). Incepe sa tina din ce in ce mai putin frana pana ajunge degeaba.

Si orice placute si/sau discuri sport ati pune pe masina nu o sa ajute. Singura metoda de a face ceva simtitor aici (exceptand moduri de canalizare a aerului catre frane) este sa cresti diametrul.

Un disc mai mare inseamna o disipare mai buna a caldurii pe disc si o racire mai rapida a lui, fiind suprafata de contact cu aerul mai mare.

Si cum majoritatea discurilor mai mari vin si cu placute ceva mai mari, inseamna si o frana ceva mai puternica (marginal dar unele diferente exista...).

Pe langa asta mai exista si factorul "ochi". Sunt atat de mici franele astea frate incat arata penibil sub un set de jante deschise. Niste jante cum are MasterBlaster sunt mai ok, ca ascund discurile destul de bine.

Dar daca treci la ceva cu 5 spite este stupid cum pot arata discurile astea. GTI-ul are mai mari de atat pe spate...

La schimbul asta voi schimba si lichidul de franare, deoarece i-a venit timpul si face o diferenta simtitoare si furtunasele cu unele cu camasa metalica, deoarece nu se potrivesc ale mele pe franele de GTI.

Este un schimb scump dar l-am mai facut odata si a meritat fiecare banut. O singura data nu m-am mai plans de frane dupa ce l-am facut pe Seat. Si ala avea aceeasi putere ca actuala masina, desi era mai greu cu 100 de Kg.

trebuie sa renunte si la tablele de 15 ca alea nu or sa mai merarga cu frane de 312.

Da stiu. Oricum trebuie sa iau un set de jante, cel mai probabil 17, pentru vara si voi trece si la table de 16 probabil pentru iarna. Imi place foarte mult cum arata masina asta alba cu jante de tabla si capace de Tiguan :P

Eu cand le-am schimbat, a fost o diferenta foarte sesizabila la franare

Da, clar De aceea am facut acum schimbul de placute fata-spate. Eu ma refeream la acele semne de pe discurile spate ca nu ar influenta frana atat de mult.

Am facut azi un drum pana la Ploiesti si s-au mai asezat placutele cum trebuie. Am si eu frane iar. Nu sunt 100% multumit dar sunt peste 90%, sunt pe drumul cel bun oricum.

La intoarcere a fost groaznic, a fost o ceata de nu vedeam la 10 metri in fata masinii, cred ca am mai trecut o singura data printr-o ceata asa.

72892541385171535994394.jpg

Nu se intelege bine din poza din pacate, am facut si un filmulet, sa vad cum se vede si poate il urc undeva...

Link către comentariu

suntem convinsi ca stii teoria pe dinafara...ai prezentat foarte frumos capitolul frane aici :)

Link către comentariu

eu te "stiu" de cand ai masina asta...sau poate nici nu eram p forum cand aveai Seat-ul si am ramas uimit sa vad ca ai facut topicul ala...si l-ai si prezentat in mare fel...

Link către comentariu

Eu imi aduc inca aminte de vremea cand aveam Passat-ul VR5 Syncro si intram pe forum intreband daca pot sa-i pun turbo. Sau ce pot sa-i fac sa mearga mai tare...

Cate am citit si prin cate am trecut de atunci...

Link către comentariu

Hmmm...vad ca tot in 2007 ai intrat si tu aici... 3 masini in 5 ani...si se auzea ceva si de a 4-a...:)) nu e rau...

Link către comentariu

Mda, momentan Golful asta e singurul care a rezistat mai mult de 2 ani la mine.

Discutia despre a 4-a masina se referea la sfarsitul lui 2013 cand termin leasing-ul la Golf. Adica ori vand masina atunci, cand ar avea 3 ani vechime, ori o mai tin inca 2 ani pana face 5 ani.

Trebuie sa vorbesc si cu sotia despre asta si sa vedem ce ne convine cel mai mult pe timp lung. Problema e ca nu prea stiu cu ce as putea schimba masina.

Nu cred ca mi-as lua un Golf VII, cred ca m-as indrepta spre un Leon daca as ramane la compacte. Mi-as dori un sedan mic gen Golf VII CC / A3 Sedan sau de ce nu, nou aparutul CLA... :D

Ma rog, mai am aproape un an sa ma hotarasc asa ca nu e graba. Vedem ce ne rezerva viitorul si in functie de asta o sa luam o decizie.

Masina asta nu m-a deranjat cu nimic si imi implineste nevoile asa ca sunt sanse destul de mari sa o pastrez.

In alte stiri, video de aseara :(

http://www.youtube.com/watch?v=mBnOrdHW_0c

Pe la secunda 5 se observa cam cata ceata era cand apare brusc randul de distantiere din mijlocul soselei. Drumul a fost ok cu exceptia a vreo 2 kilometri cand nu vedeam nimic.

Adica vedeam doar pana la vreo 2 metri in fata masinii. Din fericire am avut un camion in fata ale carui stopuri de ceata le-am urmarit, daca ala iesea in camp... :))

Link către comentariu

Se pare ca nu pot sa stau deloc linistit...

Am trecut azi pe la colegul I ffocus I de la care am luat un ornament de evacuare de Yeti, pe care tot el l-a montat mai pe seara dupa ce eu am esuat lamentabil in incercarile mele.

Multumiri si pe calea asta, maestre!

Si pentru ca el avea o plasa de portbagaj in plus...

73041741425873198590859.jpg

Este practic un portofel asa ca in sfarsit am gasit un loc pentru husa de protectie. Pana acum o faceam sul in jurul rotii de rezerva... :(

Nu e locul plasei acolo, dar s-a potrivit de minune asa ca acolo va ramane. Intentionam sa iau o plasa de portbagaj dar una care se intinde pe jos, cea cu fermoar care e accesoriu la Golf sau la Tiguan, una din ele. Dar pentru ca aceasta imi da aceeasi utilitate dar imi lasa podeaua libera pentru alte obiecte cred ca o s-o pastrez :)

Modificat de Rave
Link către comentariu

Da, chiar e utila sa nu mai alerge diverse chestii de colo-colo. Si ca tot zicea lumea ca Golful e scump...

Azi, cand am plecat de la munca, am dat nas in nas cu 4 Golfuri VI, din care doar 2 erau albe. Cand am ajuns la masina mea, era parcata langa alt Golf VI.

Si apoi mi-a trimis un coleg asta:

photojsad.jpg

No comment! :(

Link către comentariu

ha ha, tare treaba cu golfurile.

Eu am parcat ieri intr-o parcare cu avarile aprinse pentru 3min si cand am revenit acelasi golf identic cu al meu era parcat langa mine cu avarile aprinse. Ca sa nu mai zic ca era tot CL cu aceleasi optiuni cu ale mele

Modificat de mede
Link către comentariu

Exact in aceeasi pozitie tin si eu plasa care a venit odata cu masina iar in cazul meu buzunarul are si fermoar,iti recomand calduros cea oem si de asemenea ti-as recomanda un retrofit si de polita cu plasa pe spate .

Link către comentariu

Exact in aceeasi pozitie tin si eu plasa care a venit odata cu masina iar in cazul meu buzunarul are si fermoar,iti recomand calduros cea oem si de asemenea ti-as recomanda un retrofit si de polita cu plasa pe spate .

si stii cat costa asa o polita cu plasa pe spate?

Link către comentariu

Polita cu plasa chiar o vreau si vreau setul complet de plase de Golf, dar pretul este absurd de mare.

Deocamdata asta-mi imi indeplineste nevoile. Portbagajul meu e mereu gol, am doar husa de protectie in el...

Asta-mi mai trebuie! Click!

Modificat de Rave
Link către comentariu

Exact in aceeasi pozitie tin si eu plasa care a venit odata cu masina iar in cazul meu buzunarul are si fermoar,iti recomand calduros cea oem si de asemenea ti-as recomanda un retrofit si de polita cu plasa pe spate .

si stii cat costa asa o polita cu plasa pe spate?

Noi

antracit - 1K6 867 769 E HH2 - 101,00 EUR + TVA

bej - 1K6 867 769 E 3BG - 101,00 EUR + TVA

gri - 1K6 867 769 E 2BD - 101,00 EUR + TVA

Pe ebay sh sunt in jur de 50-60 de euro plus cat o mai fi plasa de pe spate.

@ Rave uite aici mai ieftin si cu transport in Romania :

http://www.ebay.de/itm/VW-Golf-5-V-6-VI-original-Netz-Gepacknetz-TOP-/150980452938?pt=DE_Autoteile&hash=item232722e24a#shId

Modificat de TDR
Link către comentariu

Mersi pentru link! Am pus-o pe lista de cumparaturi! :)

Am facut si ITP-ul, desi domnul respectiv mi-a zis ca dureaza 30-40 de minute nici nu am avut timp sa beau o cafea. :)

Totul a decurs bine, nu mi-a zis nimeni nimic legat de folia pe fata, care desi e finuta tot e ilegala, asa ca a fost bine. :D

Si o poza cu masina extrem de jegoasa, dar cu ornament de evacuare cromat :P

73066341457049528806595.jpg

Se vede mai frumos in realitate... :(

Link către comentariu

Sa vezi ce poze pun eu acum cu tevile mele, care au rust look 100%.

O poza mai de aproape, de la departare pare micuta si cam stinghera.

Link către comentariu

Nu am de mai aproape, se vedea si mai bine jegul... :) dar promit sa fac :D

Este aproape la fel de mare ca cel original, 5mm parca difera diametrul total...

LE: Am inceput un GroupBuy pentru tavita superioara de depozitare.

post-12783-0-44354800-1358422058_thumb.j

Pentru cei interesati lista se strange aici. Hai sa impartasim putin ca sa vada toata lumea.

Se pare ca trebuie 30 de persoane pentru comanda asa ca avem nevoie de ajutor.

Modificat de Rave
Link către comentariu

Nu-mi spune ca ai gasit undeva policioara aia de G5. Si mi-o doresc, dar cica e scoasa din productie.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!