Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Nu exista probleme de ordin legal cu ele. Daca nu ai cei care folosesc ledurile pe post de faruri (se face zi in spatele lor) noi ce sa mai zicem.

Ledurile after-market pe care le am eu sunt pe masina de 6 luni, daca nu ma insel, fara probleme. Le am de un an, dar la unul din ele s-a desprins un SMD de pe placa, Alex l-a schimbat gratis pe acela, fiind considerat defect de fabricatie. Normal ca nu dau nicio eroare in bord, de-aia ziceam ca am cautat si astea sunt cele mai ok pe care le-am gasit. Ca lumina, culoare, intensitate, tot. Sunt cele mai apropiate de cele OEM pe care le-am vazut.

Si diferenta dintre ele este de 200 de lei. Acum, asta nu e o suma care sa falimenteze pe cineva, dar banii astia pot fi indreptati spre altceva.

Link către comentariu

Stai putin, sa fiu sigur ca am inteles corect. Astea care te-au costat 62 euro sunt sau nu, OEM?

Link către comentariu

E aiurea ca trebuie dati 22 de euro pe niste rezistente, adica mai mult de jumatate din pretul led-urilor in sine.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Raspund eu in locul lui Rave: cele OEM au costat 62 euro

asa intelesesem si eu de la inceput, dar m-am pierdut mai sus, e ok, mersi

Link către comentariu

eu am led-uri OEM pe masina, din fabrica, si de o saptamana nu mai merg..

Link către comentariu

Stai putin, sa fiu sigur ca am inteles corect. Astea care te-au costat 62 euro sunt sau nu, OEM?

Cele OEM sunt 40 de euro la CarSystems, in alte parti ajung si la 50 de euro bucata. 22 de euro sunt rezistentele/anulatoarele necesare pentru a nu-ti da eroare in bord.

Cele after-market pe care le-am avut inainte pe masina au fost 30 sau 50 de lei...

E aiurea ca trebuie dati 22 de euro pe niste rezistente, adica mai mult de jumatate din pretul led-urilor in sine.

Tu nu ai nevoie de anulatoare. Tu poti sa le codezi direct :D

eu am led-uri OEM pe masina, din fabrica, si de o saptamana nu mai merg..

Pune-le pe alta masina si vezi daca acolo merg. Macar sa vezi daca e de la ele sau de la altceva...

Link către comentariu

Zilele astea ma duc sa le probez.. Daca nu o sa ma uit la cabluri sa vad daca o fi vreunu ciupit/taiat.

Link către comentariu

Azi am ridicat placutele comandate ieri. Adica ATE Ceramic.

79263ateLOjpg_00000035737.jpg

Probabil saptamana viitoare le voi monta si tot atunci ar trebui sa fac si ITP-ul, ca i-a venit vremea.

Pana atunci o poza, proasta, din seara asta cu luminile de la numar care au reusit sa iasa albastre... :(

post-12783-0-47482200-1357859203_thumb.j

Link către comentariu

Prea le-ai vorbit de rau...ca sunt scumpe...s-au facut albastre cand au vazut ca vrei sa le tragi in poza :winter: arata... OEM

Link către comentariu

Ai facut o alegere foarte buna cu placutele ceramice :) Acum partea nasoala o sa fie la jante, cele din fata vor ramane curate iar cele din spate murdare :))

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

Nu, nu :) Am luat placute fata-spate. Oricum pretul e mai mult decat decent.

Cel mai probabil cele spate nu trebuiau schimbate dar am preferat sa nu am 2 tipuri diferite pe masina.

Si ca viitoarele jante - nu pot spune ca ma intereseaza ca se lasa praf pe jantele mele de tabla - sa fie la fel de curate :D

LE: Ii multumesc lui Robi si aici ca m-a indrumat spre baietii de la care mi-am luat placutele. Foarte ok a decurs totul.

Modificat de Rave
Link către comentariu

Placutele ceramice sunt mai silentioase si lasa ceva mai putin praf decat cele clasice din azbest si compusi metalici. Le-am avut pe un Seat pe cele ATE si sunt bune daca nu ai pretentii de mare putere de frana. E misto ca au grip rapid si uzeaza foarte putin discurile(e si normal).

Link către comentariu

Pai chiar ATE zice pe site ca placutele ceramice franeaza la fel ca cele stoc. Asa ca nu sunt un upgrade din punctul asta de vedere.

Dar, asa cum zice JUG, sunt mai silentioase, nu lasa praf si cica uzeaza discurile ceva mai putin, nu mai mult. Eu sper sa fie ok!

Link către comentariu

Bravo...ai facut treaba buna cu placutele ATE Ceramic. :icon_thumleft:

Am pus si eu acum cateva zile pe A4 discuri ATE Powerdisc si placute ATE Ceramic si simt imbunatatiri la franare.

Link către comentariu

Tocmai ce am fost refuzat de PBN la montajul placutelor. Se pare ca nici la masini iesite din garantie nu pot sa vin cu piesele mele, eu credeam ca se aplica asta doar la masini aflate in garantie. Sau poate nu am specificat ca masina nu mai este in garantie...?

Oh well, mergem in alta parte, nu e un capat de lume. Macar am facut programare la ITP pentru Joi, 17.01.

Link către comentariu

Si eu cred ca s-au dus cu gandul la garantie. Pana la urma, este un service. Daca ai avion, il duci si aplica tariful de X lei/h in functie de manopera

Link către comentariu

Nu poti sa vii cu piesele tale indiferent despre ce e vorba. Aceeasi problema am intampinat-o si eu cu montajul farurilor la pbv1. Sunt pe principiul serviceul lor, piesele lor sau deloc.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Eu nu m-as duce la PBN pentru niste placute nici daca ar fi in garantie, e o operatiune banala si prefer sa fiu langa mecanic cand o face. De ITP nici nu mai vorbesc clar nu as merge la reprezentanta.

Link către comentariu

Tocmai pentru ca e o operatiune banala. Ar fi costat doar putin mai mult in plus si apropierea mea de ei conteaza mult.

Oricum, nu ma mai duc acolo, lasand la o parte ca m-ar costa cu 100 de lei mai mult placutele originale decat astea pe care le-am luat deja...

Link către comentariu

Am facut deja programare in alta parte dar cred ca pe viitor o sa ma mut cu totul la Avia. Chiar m-a dat pe spate chestia asta cu PBN-ul...

E incredibil cat de repede se poate murdari masina in cateva zile. Joi seara era nou-nouta, dupa una dintre cele mai scumpe spalari prin care a trecut, si acum...

71123041262426881602122.jpg70833941262408548270642.jpg

73027241262412214936988.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu

Spalare scumpa in toiul iernii nu prea merita. Dar te inteleg si eu spalat-o saptamana trecuta si in numai 3 zile cat am mers de atunci masina e asa de jegoasa incat azi a trebuit sa-i sterg farurile.

BTW ledurile tot albastre sa vad in poze, degeaba sunt oem. :))

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!