Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

E normal sa fie oblice, perspectiva e de asa natura. Privita din acelasi punct, o masina o sa para ca se "subtiaza" pe cat e mai departe de obiectiv.

Si nu pot spune ca sunt chiar de "ghidaj", poate cele care se misca in functie de pozitia volanului sunt utile pentru asa ceva, astea fixe... nu prea.

Oricum, este foarte utila camera pentru a "vedea" efectiv ce e in spatele tau. Senzorii fac bip bip bip dar nu-ti pot spune ce e acolo, cat de departe e, daca masina din spate are un carlig inspre masina ta sau nu etc

Camera, chiar si in pozitia asta, imi arata exact bucata pe care eu nu o vad din retrovizoare. Si asta si cautam! Pe langa asta pot sa o folosesc si ca reper de distanta! E win-win!

Link către comentariu

Da, isi merita banii. La Mondeo nu aveam nicio linie de reper, in schimb o puteam activa si din buton. Senzatie pe autostrada. :))

Link către comentariu

Daca tot se zice ca cica ar veni zapada peste noi m-am dus si eu sa schimba anvelopele.

N-am mai asteptat programarea la PBN (pe care am facut-o iar azi) si am dat o fuga la Auto Soft. Pentru cine era curios, la PBN era 100 de lei schimbul, la niste indieni de coltul strazii era 80 de lei, la Auto Soft a fost 90 de lei (plus 20 de lei valvele schimbate).

Impresii pe care le-am avut despre trecerea la anvelopele de iarna, in ordine:

- iuhuuu, se misca volanul mai repede (culmea de la 15 la 15 dar nu ma plang...)

- hopa, se misca volanul prea repede...

- fcuk, nu mai am aderenta

- FCUK, nu mai am frane...!

Am lasat jantele, de data asta, fara capacele OEM, nu din cauza prostiilor de pe aici - ca se strange zapada, gheata se dezechilibreaza etc. - dar am trecut pe la PBN si am comandat capacele de Tiguan.

Codul dupa care le-am comandat a fost 5N0071456 XRW. Consilierul de la piese mi-a zis ca pretul este de 140 lei cu tot cu TVA. Am platit doar avans asa ca vad exact cand ajunge comanda...

Am mai schimbat si covorasele cu cele de cauciuc si tare ma roade ceva sa le vand pe cele din material... Daca sunt doritori anuntati-va pana nu ma razgandesc...!

Acum astept zapada sa am si eu iar aderenta si frane... :(

Link către comentariu

...am trecut pe la PBN si am comandat capacele de Tiguan.

Codul dupa care le-am comandat a fost 5N0071456 XRW. Consilierul de la piese mi-a zis ca pretul este de 140 lei cu tot cu TVA.

bucata sau setul de 4 bucati ?

LE: cred ca e vorba de set. Pe site la Porsche e un pic mai scump:

http://www.porsche-inter-auto.ro/accesorii/capace-roti-Volkswagen-Tiguan-5N0071456

Modificat de danny2012
Link către comentariu

Da, pretul e pentru setul de 4, desi am pierdut vreo 3-4 minute cautand in sistem lucrul asta.

Initial aparea "capac roata ceva" la codul si pretul acela. Dupa vreo 3-4 minute de cautari a descoperit pe undeva ca e vorba de setul de 4 bucati, mi-a si aratat :)

Si eu m-am mirat de diferenta de pret dintre ei si site, asa ca astept sa ajunga sa vad exact care e pretul final.

In mod normal ar trebui sa ramana pretul de 140 de lei, nu s-au inselat niciodata pana acum cand mi-au dat un pret, eventual mici discrepante datorate fluctuatiilor cursului valutar, dar vedem.

Link către comentariu

Not Polo friendly :))

@Rave: Cand te duci sa le ridici sa intrebi si de setul de pedale de la Skoda :D

Link către comentariu

Da, corect. Lasa-mi codul aici sa il am la indemana.

Miercuri am programare pentru lant, cer atunci un pret.

Link către comentariu

Pentru cine era curios, la PBN era 100 de lei schimbul, la niste indieni de coltul strazii era 80 de lei, la Auto Soft a fost 90 de lei (plus 20 de lei valvele schimbate).

Eu am dat 55 lei pe: demontat roti vara, montat cauciuri iarna pe jante noi de tabla, echilibrat, valve, montat...(e adevarat ca nu in Bucuresti :winter: )

Cand ajungi la PBN, poate intrebi si de tips-urile cromate de Skoda (cred ca se potrivesc la Golf): FDC 610 001

Link către comentariu

Nu se potrivesc tips-urile, cel putin la Golf nu, am luat eu un set inainte sa-i schimb evacuarea si nu mergeau plug'n'play, trebuiau taiate.

Link către comentariu

Daca scrieti in Goagal asa: "FDC 610 001, site: porsche-inter-auto.ro" apare la primul rezultat link-ul asta.

Insa nu stiu cat de bine e updatat site-ul, ieri am primit un pret mai mic la ei decat ce era pe site, asa ca o sa intreb cand ajung.

Alt mod de a verifica preturi este sa sunati pur si simplu la ei. Nu am fost refuzat niciodata cand am cerut un pret.

Link către comentariu

Nu se potrivesc tips-urile, cel putin la Golf nu, am luat eu un set inainte sa-i schimb evacuarea si nu mergeau plug'n'play, trebuiau taiate.

Depinde de care skoda.Exista un model care se potriveste sigur si este identic ca aspect cu cele vw, difera doar codul si emblema de pe ele, cred ca cele de yeti sau superb.

O sa verific si revin .

Link către comentariu

Cele de Yeti, de 1.2 TSI cel putin, sunt astea.

5l0071910-2.jpg5l0071910.jpg

Dar astea vin pur si simplu peste cele originale. Si pastreaza diametrul celor originale.

5l0071910-5.jpg

Astea, in schimb, arata si se potrivesc mai bine. Sistemul de prindere este mult mai bun.

66692dcf564324f86cb2dea5bd3c6218_5.jpgb2c81337341226f4167890beed79e8b2_5.jpg

Dar vorbim deja de alt pret...

Link către comentariu

Da,de cele de yeti vorbeam,stai linistit ca stau foarte fest , eu le-am bagat cu ciocanul de guma.Diametru este putin mai mare decat al tevilor , cam cu 1 cm.

Trebuie sa verific daca au acelasi cod, dar arata identic.

Modificat de TDR
Link către comentariu

Problema, daca pot sa spun asa, este ca alea cica se potrivesc doar la 1.2 TSI si la 2.0 TDI.

Asa ca pentru 1.4 TSI trebuie cautat alt cod, o sa intreb de cel de mai sus, sa vad ce-i cu el...

Link către comentariu

FDC 610 001 este pentru 1.4TSI - 240 lei

Modificat de danny2012
Link către comentariu

Da, de codul asta ziceam, dar pretul ar trebui sa fie apropiat de cel de pe site. Pedalele ar trebui sa fie la fel ca astea la pret.

Vad eu cand ajung la ei...

Pentru noi astia cu o singura teava de evacuare cea mai ok varianta e asta.

endrohr.jpgemboutechappement14.jpgp1000848j.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu

Cred ca la 1.2 TSI cea mai buna varianta este tipsul cromat care vine pe A3 sau A1, cel din ultima poza. Sau poti sa cumperi ceva aftermarket si sa-l montezi, posibil sa iesi mai ieftin.

Bafta!

Link către comentariu

Mie imi placeau unele de Audi, dar pretul de 400lei m-a determinat sa nu le iau cand ma gandeam ca sa ii fac evacuarii

8j007110.jpg

Cod 8J0-071-761

Sunt de TT :D

(Ce diferente mari intre preturi pentru Skoda, VW, Audi - aici se vede cum ajungi sa platesti in cazul de fata si al pedalelor inutil brandul)

De ce nu treci la o toba cu doua evacuari?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!