Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Face urat rau daca masina nu sta orizontala. La mine nu zornaie ioc dimineata in parcarea de la bloc ca sta orizontala dar daca o las 30min cu 2 roti pe bordura face urat rau. Si eu o sa o schimb, sper pe garantie dar cu o luna inainte sa expire garantia ca sa nu schimb distributia pe banii mei pana pe la 50k .

Link către comentariu

Pai eu mai am o luna pana iese din garantie, ca nu am luat garantia extinsa. :D

Totusi, e cam repede distributia la 50K, nu?

Link către comentariu

Pai asa e la motoarele moderne, mai multa intretinere. Si la 50k deja e a doua schimbare. :))

Tu cati km ai?

Link către comentariu

Am 32.xxx in aproape 2 ani.

Circo, el vrea sa o schimbe la iesire din garantie odata si la 50K iarasi. E cam exagerat...

Link către comentariu

Nu prima o sa fie pe la 25k in primavara viitoare inainte sa-mi expire garantia, dar daca una a tinut 25 sper ca si a doua sa tina tot cam atat.

Acum am un pic peste 20k.

Am postat in acelasi timp cu Rave.

Ideea e ca eu sper si ca a 2 distributie sa tina macar la fel de mult.

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu

History in the making @ spalatoria din parcarea xxl !

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Te invidiez pt "gaura" aia in plus a RCD-ului tau :)

Daca vreodata faci upgrade la RNS, RCDu' vine la mine :))

Link către comentariu

Si cu camera pe pozitie!

post-12783-13530852046507_thumb.jpg

Acum incepe reconstructia. E frig afara pentru cine nu stia!

Sent from the past to be read in the future.

Link către comentariu

Spuper se vede. La ce distanta pica liniile de pe ecran?

Abia astept sa vina vremea rea sa ne spui cum rezista la murdarie.

Link către comentariu

2 poze repede ca sunt pe fuga:

Asa se vede:

post-12783-0-72852500-1353089277_thumb.j

La distanta asta:

post-12783-0-51859700-1353089276_thumb.j

Asta imi intoarce pozele... :( Mai multe detalii ceva mai tarziu. Ma duc sa cumpar un televizor.

Modificat de Rave
Link către comentariu

Se vede bine, nu e chiar asa de jos cum credeam ;)

Ma obligi sa-mi fac timp in weekend, daca n-o sa fie prea frig :D

Link către comentariu

Buuuun, acum ca m-am linistit putin pot sa revin cu detalii. Poze din timpul instalarii sunt mai sus, nu o sa le mai pun si aici.

Ca la orice alta instalare "custom", acest model nefiind pus niciodata pe Golf VI, a trebuit bricolat putin suportul sa se potriveasca fix, mai ales ca eu nu am luat si capacul de sustinere a camerei in suport (mai scump decat suportul :( ) dar, la final, sta in bara perfect. Pentru ca nu am luat capacul, camera a fost prinsa in suport cu un "soricel" de plastic si sta perfect, nu se misca nimic.

Imaginea e buna, foarte buna chiar, mai ales in conditiile in care eu nu am incercat, momentan, decat noaptea si la lumina artificiala. Ma astept sa fie o diferenta ziua, la lumina naturala.

Camera la distanta asta de "perete":

photo5jel.jpg

arata pe ecran asa:

photo4mjh.jpg

Inca nu am reusit sa ma obisnuiesc cu ea si sa pot sa estimez distantele corect, dar cred ca pana la urma o sa fie ok. Oricum, eu o vroiam mai mult pentru bucata scurta din spatele masinii, nu sa ma uit doar in ecranul RCD-ului cand dau cu spatele. Cred ca, in timp, o sa ma obisnuiesc cu ea! Momentan e spectaculos sa te uiti in RCD cand dai cu spatele (cu grija :P ).

La parcare perpendiculara (la mine la bloc) chiar inainte sa dau cu spatele imaginea e asa:

photo42p.jpg

Si la finalul manevrei, la o palma de gardul din spatele masinii arata asa:

Cu becul de marsarier aprins:

photo21j.jpg

Si cu el stins:

photo11st.jpg

Ledurile de la numar isi fac toti banii in momentul asta, cred ca e o diferenta destul de notabila fata de becurile standard.

La final partea "romaneasca", ca totusi e un lucru de luat in calcul....

Camera de-abia se vede, aici ajuta si faptul ca suportul l-am pus cat mai in spate posibil.

photo3xvu.jpg

De la 2-3 pasi departare nu se vede nimic(se vede si maestrul la munca in poza asta).

photo2boj.jpg

Camera devine vizibila doar daca te apleci special sa te uiti, si chiar si atunci destul de putin.

photo12wl.jpg

photo22ok.jpg

Pozitia destul de joasa isi spune totusi cuvantul. Ma astept sa se murdareasca destul de des in primul rand.

In al doilea, la parcari, daca masina din spate e destul de departe, un pas mai mare in poza de mai jos, imaginea nu e foarte descriptiva

photo1000y.jpg

Devine utila cand te apropii foarte mult, pana atunci oglinda sa traiasca!

Daca vreodata faci upgrade la RNS, RCDu' vine la mine

Sau ai putea sa faci tu upgrade direct la RNS.

Bravo si eu mi-am luat azi camera dar nu pentru asa ceva

E doar o diferenta mica de rezolutii intre ele :)) Poate o imprumut si eu la iarna :D

Spuper se vede. La ce distanta pica liniile de pe ecran?

Abia astept sa vina vremea rea sa ne spui cum rezista la murdarie.

O sa se murdareasca, dar sper sa nu fie foarte foarte rau. Vad eu la iarna, atunci o sa fie fun.

Se vede bine, nu e chiar asa de jos cum credeam

Ma obligi sa-mi fac timp in weekend, daca n-o sa fie prea frig

E destul de jos, vezi poza cu masina in spate, dar e suficient de larga imaginea cat sa vezi fix in spatele masinii.

Link către comentariu

Aha acum observ diferentele in camera originala se vede mai mult ca sta sus, tu nu poti sa vezi muchia barei, dar aste e o diferenta tot o sa te ajute la parcare. Singurul inconvenient al montarii e ca in caz de atingere a barii spate camera o sa ia in plin impactul, bara e enorm de flexibila.

Link către comentariu

Se vede foarte bine. Imi place efectul de pinhole camera combinat cu fish-eye :D.

Liniile in mod normal parca sunt la 3m, 1m si 20cm, daca imi aduc bine aminte.

Apasa pe sagetuta ca sa iti dispara sagetile si linia verticala :P

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ce e ciudat e forma rotunda de vizibilitate a camerei, la mine nu e asa

Mda, ai dreptate, e cam jos... deja incep sa ma gandesc daca as avea posibilitatea s-o montez in alt loc, deja am luat suportul de Scirocco si deja l-am largit, deci sigur in alta parte devine inutil :(

Link către comentariu

VW a facut treba cu cap, camera e amplasata perfect in emblema, se vede suficient de bine incat eu cand dau cu spatele ma uit numai in camera si oglinzile laterale, in spate sau in oglinda din mijloc nu ma uit, nu am dece.

@Ego imagine e identica cu cea de la noi doar ca e in alta pozitie, mai jos, mie asa mi se pare.

Link către comentariu

tu nu poti sa vezi muchia barei,

Voi puteti sa vedeti muchia? Pai face parcarea stupid de simpla in cazul asta, pentru ca ca ai un punct de referinta ideal.

Hmmmm, trebuie sa fac un upgrade :D

Liniile in mod normal parca sunt la 3m, 1m si 20cm, daca imi aduc bine aminte.

La camera din emblema poate, ca are alta pozitie. Asta cred ca e 1m, 40cm si 2cm :))

deja incep sa ma gandesc daca as avea posibilitatea s-o montez in alt loc

Poate doar in eleron, cred ca e o pozitie interesanta.

camera e amplasata perfect in emblema

Da, aia e pozitia perfecta, acolo e si la celelalte masini. Ce am facut eu aici e o improvizatie.

E destul de jos ca pozitie si asta iti limiteaza campul vizual, este expusa la mizerie si mai ales la mici accidente.

Ea, ca imagine, e identica cu cea din emblema, pozitia difera.

Cred ca ar putea fi montat suportul putin indreptat in sus, cat sa mai ridice imaginea si sa ofere vizibilitate mai buna fix in spate.

Eu, insa, ma declar multumit pentru ca fix acolo vroiam sa vad. Sunt obisnuit sa parchez din oglinzi si nu ma voi dezobisnui prea curand.

Si la pretul asta, avand in vedere ca e OEM, nu prea am ce comenta.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!