Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Publicat (modificat)

Nicio ocazie! Era in planurile mele modificarea! Am fost "indrumat" catre bara de un prieten. E pe un site de dezmembrari. Zilele astea o sa se duca cineva sa o vada si daca e intreaga o iau.

Bara este goala, fara gauri de senzori (din fericire - era un upgrade de 200 de euro pe care nu tineam neaparat sa-l fac...) fara "ochii de pisica" si fara spoiler-ul inferior.

O sa trebuiasca vopsita alb, cumparate cele de mai sus si schimbata evacuarea sa se potriveasca. Este o investitie destul/foarte mare pentru ceva ce nu multa lume observa schimbat, pana si cel care o vinde (care se ocupa cu dezmembrari) credea ca e de Golf normal...

O sa dureze ceva pana iau toate piesele, vopsesc bara, schimb evacuarea etc. pentru ca suntem in mijlocul cumpararii unui teren/casa asa ca incerc sa tin banii investiti in masina la minim.

LE: lol, din pacate nu, e in afara Casco investitia...

LLE: SPER sa nu fie nevoie de nimic pe sub bara (ranforsari sau alte chestii de genul... :( )

Modificat de Rave
Link către comentariu

Nu mai bine astepti sa poti sa o faci pe casco daca se va ivi ocazia? E pacat ca investitia va fi destul de mare, iar impactul subtil, insa pe asa ceva voi merge si eu..doar pe casco :))

Evacuarea de ce sa o schimbi?

Link către comentariu
Master_Blaster

Senzorii sunt un upgrade pt tine, ca si asa nu ai camera, daca aveai camera era mai ieftin si mai clean sa renunti la ei ca si asa o vopsesti.

@Ego Ce faci? Dai cu spatele fara sa te uiti pe camera? Eu am facut-o (din gresala) si tre' sa dai tare de tot ca sa se f... ca lumea si sa-ti schimbe bara, dar risti sa indoi haionul, la mine s-a indoit suportul de numar si bara are numai niste zgarieturi mici. o_O

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Ce rost are?

Si prin Casco tot trebuie sa platesc (fransiza de 5 milioane + diferenta de la piesele soc la cele de GTD). Eventual daca intra cineva in mine si scap de fransiza. Dar nu-mi place sa intre cineva in mine :))

Bara este destul de ieftina si nu ma grabeste nimeni. Merg cu masina asa linistit pana cumpar piesele! Si prefer modificarile subtile :P Daca era ceva ce iesea in evidenta s-ar fi vazut penibil, eu avand jantele de tabla si suspensia stoc pe masina... Incet, incet... Pasi mici si siguri... :))

Senzorii nu ii pun pe cei OEM. Decat sa dau 200 de euro pe retrofit-ul de senzori OEM mai bine dau 300 pe camera... Bara oricum vine fara gauri!

Evacuarea trebuie sa o schimb deoarece 1.2 TSI-ul are o singura teava, nu 2. S-ar vedea ciudat cu una singura (desi e mai mare decat cele 2 de 1.4 TSI) avand in vedere ca deschizatura in bara e facut pentru 2 tevi...

Dai cu spatele fara sa te uiti pe camera?

Gaseste pe cineva care vrea o bara fata de R-Line :))

Modificat de Rave
Link către comentariu

@Master: Franezi brusc ca sa eviti galben-rosu sau la trecerea de pietoni daca pietonii tocmai s-au angajat in trecere si se poate intampla..pe RCA-ul altuia.

@Rave: Daca vrei evacuare oem cu 2 iesiri la minim de pret sa-mi zici :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Acum 2 saptamani am dat 2 metri inainte ca era sa intre un Matiz in mine la o trecere de pietoni...

Si pentru partea a 2-a... Name your price! Vreau sa vad daca e mai ok sa iau finala OEM + tipsuri sau sa renunt la finala si sa ma duc cu teava + tipsuri...

Sound nu ma intereseaza...!

Link către comentariu
Master_Blaster

@Ego Nu-ti doresc sa ai un asemenea accident chiar si la viteza mica, iti f gatul rau de tot.

Link către comentariu

Am avut parte de asemenea incidente cand stateam in dreapta, chiar nu sunt de dorit. Eram optimist si priveam partea pozitiva :P

@Rave: Daca te duci cu teava si tips-uri la cat de mica e intermediara se va auzi f tare. Eventual schimbi intermediara si fara finala ca sa se vada frumos spatele de GTD, fara valiza de toba sub :))

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@Ego Nu-ti doresc sa ai un asemenea accident chiar si la viteza mica, iti f gatul rau de tot.

Am avut cu Seat-ul! A intrat o... tanti cu un Passat in mine de mi-a sarit/strambat portbagajul. M-a durut gatul 2 zile pe mine si vreo 4 pe sotia mea, care a avut ghinionul sa fie in dreapta...!

Daca te duci cu teava si tips-uri la cat de mica e intermediara se va auzi f tare.

Sound foarte mult in plus chiar nu vreau. Eu venind de la 1.9 TDI, a inceput sa-mi placa sa merg in liniste absoluta! :)

Modificat de Rave
Link către comentariu

Bara a ajuns intreaga si cu bine!

Acum incepe cautarea dupa difuzor si cel mai probabil luna viitoare vopsitul. Apoi o pot urca pe masina!

Am descoperit, din fericire, ca Golf-ul 6 Cabrio vine bara spate "sport" - adica de GTI. Si se pune 1.2 TSI pe Golf-ul Cabrio asa ca exista un difuzor pentru bara spate de GTI cu un singur decupaj de evacuare!

5887025097_0c88cd11ba_b.jpg

Acum... cine are un VIN de Golf Cabrio 1.2 TSI ca sa iau codul difuzorului? :))

vw-golf-6-cabrio.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu

Te duci mataluta la PBN ca au una rosie in stoc, si ii iei seria din geam, numa' ca-i 1.4 TSI de 122 cp, sau suni la orice magazin de piese si il pui sa-ti caute dupa model si motorizare spoilerul.

Modificat de kadettro
Link către comentariu

Cred ca tot la PBN o sa ma duc, sa caut cu cei de la piese!

A, saru'mana si pe aceasta cale lui Kadettro care-mi suporta ideile tampite si-mi gazduieste bara! :)

Cred ca "Multumesc Radu!" o sa devina motto-ul acestui thread... :))

Link către comentariu

Sau pana la urma iei de GTD si pui 2 iesiri, chiar modificand toba pe care o ai acum pe masina.

Arata ciudat cu o singura iesire o bara asa agresiva (efect intarit pe cabrio de stopurile cu led)

Link către comentariu

De ce? Mie imi place teava aia singura si stinghera acolo "Logan style :)) "

O sa ma mai gandesc daca vreau una sau doua iesiri de la evacuare!

Link către comentariu

FELICITARI! Foarte frumos tuningul OEM facut masinii! S-o stapanesti sanatos

Link către comentariu
Master_Blaster

Incetisor, ca bara aia nu e de gti, seamana ce-i drept dar e unica pt cabrio, uita-te la taieturile de la capacul portbagajului. Poate si spoilerul ala e special. Pe bune acum, e super ieftin sa modifici iesirea din toba ca sa treci de la o teava la doua (daca vrei sa ai si look-ul oem 100%, toba are presata si iesirea a 2-a doar ca nu e taiata tabla)

Link către comentariu

:)) noi sa fim sanatosi

:icon_thumleft:

FELICITARI! Foarte frumos tuningul OEM facut masinii! S-o stapanesti sanatos

Mersi! :icon_redface:

Macar o iesire ovala ..

e super ieftin sa modifici iesirea din toba ca sa treci de la o teava la doua

Stiu si nu e vorba de bani. Tin mai mult ca masina, la final, sa fie ceva mai mult decat un Golf normal dar nici sa nu copieze 100% GTI/GTD-ul.

Ma gandeam ca lasand o singura iesire ar fi mai aproape de 1.2 TSI-ul stoc!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Nu am pus niciodata poze cu plafonierele schimbate asa ca daca tot am facut pozele...

Plafoniera centrala fata cu lumini ambientale:

7186116805_d43b5f3174_b.jpg

Plafoniera centrala spate Highline:

7186116331_2ce4bee99c_b.jpg

Suport de ochelari (cred ca asta a fost a doua sau a treia oara cand il deschid...):

7371347452_62d1f1ff14_b.jpg 7371347326_73fcf32ab3_b.jpg

Alte poze, pe lumina, cu ledurile(din pacate tot albastre au iesit...):

7186117183_0af88614c1_b.jpg 7371346902_d168cdd380_b.jpg

7371346850_95a5eea7a5_b.jpg 7371346756_b21f83f879_b.jpg

Si una cu interiorul jegos, ca nu cred ca am pus pana acum (trebuie neaparat sa schimb RCD-ul 310...):

7186116119_3559d1d166_b.jpg

Enjoy! :D

Link către comentariu
Master_Blaster

Mie chiar imi place suportul de ochelari si il folosesc zilnic (acolo imi tin ochelarii pt condus)

La interior iti trebuie un rcd/rns 510 sau ceva AM cu ecran mare.

Link către comentariu

Mie nu-mi incap ochelarii de soare acolo(am niste Police-uri destul de maricei... )

Moar pictures!!!!!!! (daca radeti de mine nu mai postez niciodata :)) )

7186236841_dc58e15db4_b.jpg 7371467758_b19b89a875_b.jpg

7186236691_be6116b1e7_b.jpg

7371464754_c7c7fb5f9d_b.jpg

Si desi nu sunt poze cu/despre masina... o mica demonstratie a ce poate sa faca iPhone + Olloclip:

7186234725_68b6aa577e_b.jpg 7371465372_f8199d9039_b.jpg

7371474112_df07a75ca0_b.jpg 7371474220_1e68934d8e_b.jpg

7186242427_58f6358012_b.jpg

Toate pozele au fost facute cu iPhone + Olloclip, unele au fost editate in Instagram!

Link către comentariu

Foarte frumos modificata pana acum :icon_thumleft:

Pe cand si bara de gtd? :D

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!