Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Cand mi-au schimbat distributia au schimbat uleiul, dupa cum scria la carte, cu ulei original Volkswagen de fabrica, nu Castrol-ul la butoi pe care-l folosesc la revizii. Chiar au facut comanda speciala pentru el, pentru ca nu aveau pe stoc. Piesa dintre scaun si volan are impresia ca ala a fost cel mai bun ulei pe care l-a vazut masina si ca a mers cel mai bine cu el, in ce priveste zgomote, tors si alte alea.

 

Daca are dreptate sau nu, sau daca asta pe care-l vreau e uleiul acela sau nu, o sa vad. Un 150 de lei mai mult decat as da pe un Castrol normal nu ma sperie. Plus ca in varianta asta, sa-mi cumpar singur consumabilele si sa le schimb la Avia, ma costa cat m-a costat revizia la PBN, asa ca tot acolo ajung ca bani. La PBN, uleiul asta (daca este uleiul asta) costa 150 de lei litrul la comanda, asa ca aici e mult mai ieftin si cred ca merita sa incerc. Daca nu-mi place, probabil la urmatoarea revizie, o sa trec pe Motul si raman la el.

Link către comentariu

Eu sunt de acord cu rationamentul tau, dar de ce sa nu iei Liqui Moly Synthoil sau 4200/ Fuchs Titan la mai putini bani. La banii aia(75EUR/ 5l), ce sa mai, iei Redline deja, iar ala e creme de la creme!

Link către comentariu

Pentru ca pe asta l-am "incercat" deja si am vazut cum merge. Si mi-a placut! Asta daca este intr-adevar cel pe care l-am avut in masina.

 

Stiu ca toata lumea zice ca este doar un Castrol reimbuteliat cu VW scris pe el dar au fost niste diferente simtitoare intre uleiul de la prima si a doua revizie - Castrol pus de PBN, cel de la schimbul distributiei - original fabrica pus de PBN, si cel de la a 3-a revizie - Castrol pus de Avia. Plus ca am un pitic care-mi spune ca daca o masina a fost testata si a iesit din fabrica cu un anumit ulei, sa raman la ala. Avand in vedere ca masina vede o utilizare normala pentru tipul asta de motor, nu cred ca are rost sa incerc alte uleiuri.

 

Robi, la chestii d-astea scumpe, si uleiul asta e cam scump, prefer magazinul cu rulaj mare. Nu vreau sa risc si sa iau un ulei care a stat un an pe raft, poate de-aia e pretul atat de mic acolo. Oricum o sa iau mai multe, ca sa para transportul mai acceptabil, asa ca e ok. M-am obisnuit deja cu gandul referitor la totalul comenzii. :)

Link către comentariu

Iti dai seama ca poti sa il refuzi fara problema. Cand iti ajunge cel din DE sa te uiti de curiozitate la data.

Link către comentariu
Master_Blaster

Daca tot am umblat ceva vreme cu el in torpedo, ieri m-am hotarat sa-l pun pe masina si am comandat grila. Care a ajuns azi din Ungaria, culmea, asa ca am putut sa ma bucur de luminite noi in masina. 

Impresia pe zi e... meh, poate chiar putin enervant. Impresia pe noapte e... uuuuu, shiny lights! :D

 

In rest, ma apropii cu pasi repezi de urmatoarea revizie, trebuie sa-mi comand ulei si filtre...

 

Ce luminite, ce grila? Eu nu inteleg, poate pui o poza ca sa fie mai clar.

Link către comentariu

Diferenta este sa stii si intre cel din butoi si cel la bidoane de 1l, primele 2 dati am pus din bidoane iar  ultima oara am zis sa incerc si ala la butoi..mare greseala.Dupa ce il pui sa bagi si aici un feedback ca ma intereseaza si pe mine (as pune altceva dar garantia nu ma lasa).

Referitor la pasarica cu uleiul din fabrica..din cate stiu acela este fuchs ;)

Modificat de TDR
Link către comentariu

post-12783-13940188429351_thumb.jpg

Asa arata, in linii mari, climatronicul nou. Alte poze la noapte, atunci chiar e altceva. Temperatura alba si ros-albastrul de la temperaturi arata foarte bine!

Link către comentariu

Perfect! Pacat de butonul Return de la RNS, ca este "apasat"...

 

Ce urmeaza sa mai faci?

 

e8esamy9.jpg

Link către comentariu

Da, am apasat pe el si a ramas asa... Nu stiu ce sa-i mai fac! :(

Link către comentariu

Mersi! ;) Schimbatorul, cu tot cu gropitele lui, e chiar tare!

post-12783-1394042907366_thumb.jpg

post-12783-13940429664208_thumb.jpg

Si pozele de noapte pentru cei interesati. Pana nu-l vand pe cel original, acesta ramane la vanzare.

Link către comentariu

Serban sa stii ca schimbatorul e cel care m.a marcat si pe mine !

Link către comentariu

Mai incalzirea in scaune si webasto si e complet functional :)

Modificat de luciteck
Link către comentariu

Nu, nu. Masina o sa fie pasata sotiei si eu sunt in cautare de idei pentru viitoarea masina.

Ma uit la doua tipuri de masini:

- mici, de oras, Smart, Up! ( dar e cam scump), sau altele de genul

- mici si fun, Cooper S, G4 1.8T, ceva de genul. Nu vreau diesel, si daca tot e sa sara de 10 consumul macar sa primesc putere in schimb.

Si daca tot e frumos afara, aducem iar niste luciu pe vopseaua asta! @spalatoria #caretrebe

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!