Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Ce sa faca si ei...abereaza tot timpul

Am comandat cablul, ajunge saptamana viitoare ;)

Link către comentariu

nu chiar,cunosc caz de cayenne ultimul model,cu soft grav rau de tot...iar la o revizie si un update de soft,i s-au ars toate calculatoarele.mecanicii au spus ca trebuiau sa fie avertizati ca masina are soft gen revo,tcm,ori altceva,si daca stiau de la proprietar,nu se intampla asa ceva.caz cunoscut si de corad0.

brgds

Link către comentariu
Master_Blaster

Hmm si eu am patit acelasi lucru dupa ce a vazut masina (admisie si roti.. pe atunci) a venit la mine si m-a intrebat de cateva ori daca am soft sau nu. La cine ai lasat masina, la baiatul din dreapta biroului de receptie service (sau cum ii spune)?

Daca ai soft ramai fara el sau cine stie ce se mai intampla. Probabil sunt patiti si de aia fac asa.

Link către comentariu

Am comandat cablul, ajunge saptamana viitoare

:icon_thumleft: Poate ajunge si calculatorul meu pana atunci si reusim sa facem totul sa mearga din prima! :)

s-au ars toate calculatoarele

Mi se pare exagerat sincer. Eventual un mod de a "scoate" adevarul de la proprietari si de a pierde garantia. Poate la Cayenne le-au ars din prostie si au dat vina pe soft.

Asta e o parerea foarte neavizata si strict personala :))

la baiatul din dreapta biroului de receptie service

Da. La acela!

Per total mi se pare ok la PBN. De la 100 de lei, cat a costat, daca scad 24 (TVA-ul) si 10 (bonul de taxi primit) ies chiar mai ieftin decat daca ma duceam la orice vulcanizare de colt de strada.

Am intrebat si de prag pe fuga, au spus ca cel mai probabil trebuie gaurit ca sa poata fi tras. Sau, daca e foarte grav, schimbat! Cred ca o sa ma duc la ei sa-l repar!

Modificat de Rave
Link către comentariu

Ok!

Am tot stat zilele astea si m-am tot gandit si am tot vazut poze cu masinile de pe aici, si am tot vazut masini pe strada si nu mai suport. Am cedat!

Zilele astea imi fac tot research-ul pe care pot sa-l fac si la inceputul lunii viitoare dau comanda de arcuri.

Nu am renuntat la ideea de a-mi lua reglabila dar tot fac altele si nu apuc sa strang bani de ea asa ca o sa iau niste arcuri acum, sa pot pune niste jante pe masina, urmand ca, (sper) pana la sfarsitul toamnei, sa iau o reglabila.

Initial am oscilat intre Eibach Pro-Kit si H&R Sport si inclinam spre H&R, nu stiu de ce anume, imi sunau mie mai bine. Problema care o am cu ambele este ca sunt progresive. Am mers cu arcuri progresive, am mers cu Pro-Kit si nu pot spune ca sunt 100% convins de ele.

Asa ca am mai cautat sa vad ce mai e pe piata. Si se pare ca o alternativa intre suspensia OEM si Pro-Kit sunt arcurile DriverGear:

1KM071676.jpg

(facute tot de Eibach, dar special pentru Volkswagen). Acesta este un thread cu o multime de informatii despre ele si acesta este un review foarte bun al lor. Ar trebui sa coboare cam atat:

38622824028_large.jpg

Problema ar fi ca sunt nu stiu daca exista pentru motorul meu avand in vedere ca e o diferenta destul de mare intre greutatea masinii mele(a motorului) si cea a unui GTI sau 2.0 TDI. Trebuie sa ma interesez sa vad daca exista la VW aceste arcuri si pentru 1.2 TSI.

Alte optiune vine de la Volkswagen Racing si acele arcuri, culmea, sunt facute tot de Eibach:

sport-springs.jpg

La fel, nici acestea nu coboara cat un Pro-Kit, dar e ok atata timp cat drop-ul este cat cel de la ei de pe site:

Golf-6-GTI-Sport-Springs-3.1.jpg

Sunt mai mult decat multumit cu un astfel de drop pe masina asa ca suna bine. Adaug la asta si faptul ca ambele seturi sunt liniare!

Oricat ar parea de asemanatoare, cele doua seturi de arcuri sunt diferite. Mai exact cele de la VWR sunt mai "moi" avand rate mai mici

VWR

Front 31N/mm

Rear 33N/mm

DG

Front 42N/mm

Rear 40N/mm

Asa ca daca DG-urile sunt atat de ridicate in slavi si toata lumea zice ca sunt ok, cele de la VWR ar trebui sa fie mai ok pe amortizoarele mele (cele de la suspensia normala, eu neavand suspensia sport OEM pe masina). Asta inseamna ca arcurile nu vor distruge amortizoarele in timp (chiar daca am de gand sa le tin destul de putin).

Urmeaza sa ma mai documentez despre ele si pana la sfarsitul lunii sa aleg o varianta si sa dau comanda. Momentan inclin spre VWR!

Link către comentariu

Pe golfmk6 e plin de driverGear si tot felul de comentarii. Initial ma gandeam si eu la ele, dar am zis ca daca tot sunt facute de Eibach, mai bine direct Pro Kit.

Despre VWR nu prea stiu, dar acel drop imi pare apropiat de pro kit. Intrebarea este exista VWR si pentru 1.2tsi? La ce pret ar fi?

Imi place culoarea lor :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Master_Blaster

Eu zic cel mai bine dai o tura cu mine si vezi cum e cu eibach sportline si bilstein b8, dupa parerea mea e super confort. Iar cu Ego te poti da pentru a vedea cum sunt prokit cu amortizoare sport oem. Si lasa pozele (cu jante mari 18-19) si ce zic altii, dai o tura si te convingi TU.

Toate arcurile sport sunt progresive altfel ar fi de circuit. Chiar si alea oem sunt progresive.

Link către comentariu

Arcurile DriverGear apar pe site-ul de accesorii al VW si sunt arcuri sport "OEM". Asta inseamna ca, atata timp cat sunt montate intr-un service autorizat, nu se pierde garantia la nimic.

Asta pentru cine e interesat de asa ceva!

Cat despre cele VWR... Pe site-ul lor nu apare nimic de 1.2 TSI, cel mai "mic" motor e 1.4 TSI(cel de 160), le-as lua pe acelea, nu ar trebui sa fie diferenta prea mare!

Adica... atata timp cat cele DriverGear sunt aceleasi pe diferite motorizari, banuiesc ca si acestea ar trebui sa se potriveasca pe mai multe...

@master Saru'mana de oferta dar am mers cu o groaza de suspensii si pe alte masini si pe Golf V(si VI-le e la fel). Asta inseamna FSD+ProKit, Koni reglabile + Sportline, KW V1, B16, ST si mai sunt cateva.

Ideea e ca nu vreau sa iau alte amortizoare pentru ca pretul e destul de apropiat cu al unei reglabile. De ex pe langa a ta, mai pui 2-300 de euro si iti iei un KW V1, KW StreetComfort(spre care ma indrept eu) si multe altele...

LE: Arcurile OEM sunt liniare, toate. Majoritatea arcurilor sport sunt progresive dar mai sunt si unele liniare, printre ele sunt fix acestea doua!

Modificat de Rave
Link către comentariu

Oricum garantia la suspensie este de 10.000km, asa imi scrie mie in certificat.

Mai trebuie luat ceva in considerare, amortizoarele de 1.2 parca sunt mai mici decat cele de 1.4. Pe langa asta cred ca diferenta pe punte fata la greutate este indeajuns incat e posibil sa faci reverse rake.

Daca tot iei coilover nu mai bine astepti si investesti cei 200euro in altceva, spre exemplu RCD510 cu 310 la schimb sau short-shift.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Master_Blaster

Mie mi se pare ca te agiti prea mult pt ceva care va fi numai temporar.

Cu banii dati pe suspenisa mea + 2-300 euro iti iei o masina (Lupo, Polo, fabia,etc) veche de 10+ ani pt iarna...

Dar fiecare cu damblaua lui asa ca spor la cautare si daca iti iei ceva mai special as vrea sa ma dau o tura cu tine sa vad cum e... :)

Link către comentariu

Ma gandesc si din alt punct de vedere.

Nu prea sunt Golfuri VI modificate si se gasesc destul de greu informatii despre un anumit set de arcuri sau altul. Poate asa pot sa ajut pe altcinea cu impresiile mele despre acestea! :)

Si ma agit mai mult decat ar trebui pentru ca exista oricand posibilitatea sa-mi convina cat coboara si cum se comporta si sa le pastrez! Nu sunt neaparat fixat pe coilover, desi ii apreciez utilitatea!

Luna viitoare sper ca voi avea unul din cele doua seturi pe masina, si puteti sa vedeti pe viu cum se comporta!

Link către comentariu

Moar reading, moar updates!

Citit mai multe pe golfmk6, gasit thread-ul asta! Foarte ok scris si suna decent, mai ales post-ul asta.

Cred ca voi ramane la setup-ul asta, banii de coil-over ii voi da pe sways si eventual(daca o sa fie nevoie) amortizoare.

Inca astept raspuns de la Porsche cu pretul arcurilor...

Link către comentariu

Foarte interesant ca ai virat in directia de arcuri.

Daca vrei mai multe informatii, in general despre golfuri 6 modificate, apeleaza cu ajutorul lui google translate la golf-6.com

Astept cu mare interes sa vad masina post-arcuri DriverGear :D

Link către comentariu

Pai...

M-am mai gandit la ce e masina mea. E un daily! Si trebuie sa fie un daily indiferent de trafic, conditiile drumului, temperatura sau anotimp.

Ramasesem blocat la ideea mea tampita ca vroiam o masina low vara si cat de aproape de inaltimea OEM iarna. Si singura care se apropia chestia asta era KW Street Comfort. Si asta nu coboara decat intre 20 si 40 pentru 1.2 TSI.

Eu am mai trecut prin "low". Stiu ce inseamna si sunt aproape satul de zgaraiat bari si evacuari si schimbat bai de ulei. Am fost odata cu Seat-ul la mare(inainte sa-l "ridic" la -30) si la intoarcere, am lovit ceva pe autostrada si mi s-au desprins niste suruburi de la scut(scut ranforsat metalic). Asa ca vrand-nevrand am facut peste jumatate de autostrada cu 70KM/h pe tempomat, tarand scutul pe sub masina si aruncand scantei. Ma depaseau si Daciile 1310 razand de mine. Pe vremea aia era fun, stateam si radeam cu sotia in masina. Acum insa, nu stiu daca as mai avea rabdare de asa ceva...

Asa ca low-low nu ma mai duc, am nevoie de o masina "inalta" pentru iarna si sunt oarecum satul de suspensii foarte tari. Asta ma pune fix in target-ul KW-ului Street Comfort!

Dar... arcurile Driver Gear ma astept sa coboare cam 25(ele zic intre 25 si 30). Asa ca eram pregatit sa platesc aproape 800 de euro in plus pentru o diferenta de 5mm iarna si 10mm vara(pentru ca probabil nu m-as fi dus mai jos de -30). Sincer, nu cred ca vreau sa fac asta! De diferenta de bani pot face altceva care sa-mi imbunatateasca experienta de zi cu zi in masina. De exemplu sway-bars. Si tot mai raman bani si de amortizoare sport, daca e nevoie!

Tipul de pe Golfmk6 a trecut de la Bilstein+Neuspeed(setup oarecum dur) la KW V3 si apoi la DriverGear+sway bars. Si ultimul setup se pare ca e genial dpdv al feeling-ului la condus, comfortului pe drumuri proaste si nici foarte inalta nu e.

Asa ca e win/win din ce se pare! Nu-mi ramane decat sa incerc pe viu si sa vad daca e chiar asa. Daca nu-mi convin le scot la vanzare si ma intorc la ideea cu StreetComfort si nu pierd foarte multi bani. Daca-mi plac le pastrez si economisescc niste bani.

Vedem cum o sa fie! :)

Link către comentariu

Sincer, nici eu nu m-as agita prea tare cu arcuri pe care oricum le vei inlocui in viitorul apropiat cu o reglabila..

Asemanator am trecut si eu prin ideea de low si doar low dar noroc ca mi a trecut si n am luat nimic inca.

Daca masina ta e daily driven si vrei putin din toate (aspect , confort, stabilitate) trebuie sa te cam indrepti spre KW..

Link către comentariu

Si a ajuns! Sper sa se si potriveasca acum ... :))

6949792634_90ae7630f1_z.jpg 6949793234_33df53f831_z.jpg

Am ramas impresionat de cum a fost ambalat. Cred ca ar fi putut juca fotbal cu el cei de la Posta si nu ar fi patit nimic! :)

6949792912_8ca23c8bd6_z.jpg

LE:

Am primit ieri, dar am uitat sa postez, si raspunsul de la PBN referitor la arcuri:

"Se pot comanda la pretul de 1.256,08 lei cu tva inclus.Termenul de livrare min 30 zile."

...

Luna viitoare voi da comanda!

Modificat de Rave
Link către comentariu

Si s-a facut si asta...

6966085480_66d73278bb_c.jpg

6966085186_2386996458_c.jpg

Cu multumirile de rigoare pentru Cristi(Al Bundy) si Radu(kadettro)!

Link către comentariu

Frumos instagramul asta :))

Sa te bucuri de covrig :P

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Frumos instagramul asta :))

Daaaaaa! Si mi-am comandat si asta. Stai sa vezi dupa ce vine (in 3-4 zile ar trebui sa ajunga)

Sa te bucuri de covrig :P

Sar'na! Cand vine jucaria?

Link către comentariu

O dau in offtopic dar o sa ne intalnim sa vad cum e :))

In Mai. Cand exact inca nu stiu, doar sper sa nu se autodepaseasca si sa o aduca de ziua copilului :))

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!