Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Auzi, dar dupa un Golf 7 sh te-ai uitat la Weltauto?

S-ar putea sa apara unul pe gustul tau.

Nu prea vrei sh?

Link către comentariu

pai Golf-ul e configurat bine de tot si asa. lipsesc doar cateva chestii high-end, gen Dynaudio sau piele. sau trapa.

Link către comentariu

Cred ca poti sa renunti la pachetul iarna, scaunele ergo au incalzire si mai scazi 300€

Link către comentariu

Da, corect, la asta nu m-am gandit. Mersi!

 

Golful nu e in niciun fel configurat prost, doar ca e un alt Golf si m-am cam plictisit de Golfuri. Daca e sa iau tot un Golf atunci macar sa fie diferit, de-aia ma gandeam la un R-Line, dar e prea scump. Plus ca vine fara cateva chestii fata de Leon ca, jante 17, suspensie sport, Lane Assist, navigatie, subwoofer, oglinzi rabatabile etc

 

Practic ar trebui sa ma hotarasc intre un interior mai calitativ sau mai multe dotari si exterior mai frumos...

Link către comentariu

Salut,

 

Vad ca s-a discutat foarte mult pe tema asta. :) Eu iti recomand sa te gandesti la schimbarea masinii dupa venirea celui mic. Dupa venirea lui, posibil, sa-ti apara alte prioritati in viata si cred ca nu ai vrea sa regreti unele decizii luate datorita leasingului(care e pe finish din cate am inteles) sau alte aspecte legate de actuala masina...etc. Nu stiu cand o sa fii fericit odata cu venirea celui mic, dar sfarsitul leasingului nu-l mai consider un moment T0 de schimbarea masinii.

 

Dupa ce o sa apara cel mic in peisaj, cred ca o sa vezi viata cu alti ochi. Nu cred ca e momentul potrivit sa faci mutarea avand in vedere ca atat leonul cat si golful sunt recent scoase pe piata. O asteptare de cateva luni(1 an) nu cred ca e capat de tara. La anul cu siguranta vor fi alte preturi si in plus, posibil, dupa cateva luni ca proaspat tatic o sa stii mai exact de ce ai nevoie. In primul an nu cred ca o sa faci foarte multe plimbari cu masina si nici n-o sa te bucuri de ea prea mult.

 

In concluzie, sfatul meu e sa mai astepti 1,2,3 luni dupa venirea celui mic, analizezi situatia(piata celor 2 modele cat si costuri in familie) si dupa aia sa-ti comanzi un Golf 7 :lol: daca poti financiar . Intr-adevar, leon-ul arata foarte ok la exterior(poate chiar mai bine decat un golf 7), insa interiorul dezamageste asa cum a fost si in trecut(eu nu l-am vazut). Sunt convins ca in adancul sufletului tot Golf ti-ai dori si te inteleg perfect daca am presupus corect. Iti doresc sa faci cea mai buna alegere.Nu stiu situatia ta exacta, asa ca-mi pare rau daca am cam batut campii.Eu mi-am exprimat doar un punct de vedere si trebuie sa-l iei ca atare.  Scuze de OT si felicitari inca o data pentru bebe! :)

 

PS: Cred ca poti sa faci Golful R-line si dupa ce-l iei, e o varianta si asta.

Modificat de flo86gyf
Link către comentariu

Mersi si mersi si pentru raspuns, foarte bine documentat! :) Momentan cel mic e doar in plan, dar nu cred ca trece mai mult de un an pana apare, de aceea ziceam viitorul apropiat.

 

Eu privesc lucrurile asa

 

De ce cred ca e ok sa vand masina acum?

 

Momentan masina inca mai valoreaza ceva, pot sa o dau ca 50% avans pe cea noua. Acum are doar 3 ani si sub 50.000 Km ceea ce e foarte ok, peste inca un an o sa faca 4 ani si 65-70.000 km.

Plus ca vor incepe sa apara din ce in ce mai multe Golfuri 7 second, si pretul Golfului 6 o sa scada, cred eu destul de mult.

In felul asta o sa trebuiasca sa pun mai multi bani catre cea noua, mai mult decat o sa scada pretul ei de acum pana la anul si mai mult decat as economisi din ne-platitul ratelor tot anul viitor. Pentru ca gasi alta utilitate acelor bani imediat, nu i-as economisi cu adevarat...

 

De ce ma tot gandesc la Leon in detrimentul Golfului?

 

Fix din cauza copilului! :)

Pana la urma masinile sunt aproape identice atat tehnic cat mai ales pe parte de siguranta. Asa ca niciuna nu castiga pe partea asta. Suspensia spate semi-rigida de la Leon nu dauneaza atat de mult comportamentului masinii cat aduce suspensia sport OEM in plus. Am mai avut masina cu punte spate semi-rigida si nu pot spune ca e o diferenta atat de mare pe cat lasa toata lumea sa se inteleaga...

 

Problema e asa: la ambele rata de leasing e cam aceeasi, diferenta de vre 20-30 de euro maxim intre ele. Dar la Leon nu prea as mai avea ce sa fac dupa ce o iau (poate doar sa astept sa apara Cupra si sa iau plafonul negru :p ) in schimb la Golf sunt muuuuulte pe care le-as face dupa achizitia masinii. Si asta inseamna bani dati in plus pe langa rata de leasing, cateodata destul de multi.

 

Asa ca daca iau Leon-ul nu economisesc doar acum ci si dupa cumparare. Si banii aia pot sa ii indrept catre copil, asa cum e si normal de altfel.

Da, mi-as dori Golf, dar nu destul de mult cat sa dau 4-4.500 de euro in plus fata de Leon la cumparare si apoi cine mai stie cat dupa cumparare (daca ma gandesc doar la camera, care nu e disponibila la comanda, sunt cam 400 de euro fara sa stiu daca nu cumva trebuie iar schimbat head unit-ul...)

 

Cel putin asa ma gandesc eu acum...

Link către comentariu

:)

 

Ok, am inteles abia acum ca cel mic nu e o certitudine momentan, cum am crezut,(doar in plan-viitor apropiat) asa ca datele problemei s-au schimbat si cred ca iei decizia cea mai potrivita. Mare parte din ce am spus mai sus a picat, dar e de luat in considerare din punctul meu de vedere.

 

1. Siguranta de a nu mai investi/ cheltui foarte multi bani in Leon. Un lucru sanatos de altfel cum ai si precizat, dar o sa te afecteze pe tine direct in schimbarea modului de viata :D . Astea sunt niste compromisuri pe care vrand nevrand o sa le facem in viata. :lol:

2. Legat de finante: incearca totusi sa faci rata mai mica fata de ce aveai pana acum pentru seat. Preventiv!

 

Multa bafta si numai idei bune!

Link către comentariu

Cauta sa iti configurezi masina aproape perfect, cu ce iti trebuie. De ce nu profiti de oportunitatea care ti-o da o masina noua si pleci pe premiza sa modifici una alta?

Masina in care te urci si simti ca ai tot ce iti trebuie (fiecare dupa criteriile si bugetul lui), iti da o satisfactie si iti permite sa te bucuri de lucruri cu adevarat importante in viata: familie, copil, vacante si alte lucruri spre care sa iti indrepti fondurile.

Golf-Leon aici o sa ramai. Alege-o pe cea care iti ofera cele mai multe avantaje/atractii in banii pe care-i ai!

Link către comentariu

@ Circoloco

 

Seatul ii ofera oportunitatea sa-l configureze cu aproape tot ce-i trebuie si cu ce si-ar dori.(functionabilitate&flexibilitate in a jongla cu optiunile masinii). La concluzia asta cred ca a ajuns si el. Aproape perfect nu se poate,sunt compromisuri care in viitor il vor macina si stie asta(cum ar fi fost golful?).Golful ii ofera acel ceva care il tine legat de masina, sa-i mai faca ceva, sa-l mai perieze cand are timp la exterior(Seatul prea putin).Alta clasa in materiale si stil. Psihologic vorbind, chiar daca golful i-ar aduce cea mai mare bucurie, totusi vrea sa ramana pragmatic si sa ramana cu Leonul pentru ca acolo s-ar incadra cu toti parametrii esentiali(cost, utilitate, etc..). Problema lui e urmatoare: vrea exterior de Golf 7 R-Line/Noul Seat si interior de Golf 7. :))

 

Numai bine tuturor!

Link către comentariu

Din experienta personala, iti sugerez sa astepti macar lansarea lui Leon ST si sa mai studiezi Golf Variant (asta ca sa ramanem cu cele 2 modele dorite de tine). Vei vedea ca un copil mic vine cu fff multe bagaje la care acum nici nu te gandesti. Depinde si ce fel de familie sunteti, daca va deplasati cu catel si purcel sau nu. Asta stiti voi cel mai bine, ideea e sa fiti sinceri cu voi insiva. :)

 

PS: Copilul mic a fost motivul pt care eu am renuntat la ideea unui GTI si voi da comanda de o RS. Noi speram sa ajungem la 2 copii si atunci un hatchback o sa fie f la limita pt familia noastra.

Link către comentariu

Seatul ii ofera oportunitatea sa-l configureze cu aproape tot ce-i trebuie si cu ce si-ar dori.(functionabilitate&flexibilitate in a jongla cu optiunile masinii). La concluzia asta cred ca a ajuns si el. Aproape perfect nu se poate,sunt compromisuri care in viitor il vor macina si stie asta(cum ar fi fost golful?).Golful ii ofera acel ceva care il tine legat de masina, sa-i mai faca ceva, sa-l mai perieze cand are timp la exterior(Seatul prea putin).Alta clasa in materiale si stil. Psihologic vorbind, chiar daca golful i-ar aduce cea mai mare bucurie, totusi vrea sa ramana pragmatic si sa ramana cu Leonul pentru ca acolo s-ar incadra cu toti parametrii esentiali(cost, utilitate, etc..). Problema lui e urmatoare: vrea exterior de Golf 7 R-Line/Noul Seat si interior de Golf 7 R-Line. :))

Cam asta e, cuvant cu cuvant, povestea. Nici eu nu cred ca o puteam pune atat de bine pe... ecran :)

Cat despre break, nu ma vad conducand un break si nu ma simt bine in ele. De fiecare data cand ma uit in oglinda si vad coridorul ala care se intinde pana la luneta ma sperii :)) Un hatch e ce trebuie pentru 2 persoane, daca ii adaugi si un portbagaj de plafon e ok si pentru 2 persoane si un copil. Daca o sa am vreodata nevoie de mai mult, o sa vad la momentul respectiv, deocamdata cred ca e suficient.

Florine, tu ai lansat comanda sau o dam impreuna? :))

Link către comentariu

Gata? lol.gif  Te-ai hotarat deja?  :lol:

 

 

Referitor la problema spatiului, eu cred ca un hatchback e suficient pt. 2 adulti plus un copil. Cel putin la mine e suficient. Cat timp crezi ca o sa cari dupa tine caruciorul? Copilul o sa invete sa mearga singur la un moment dat, stii, nu? :)

 

Despre tarc si alte elemente (premergator si alte mizerii), eu nu folosit nicodata asa ceva. Nu le vad rostul.

 

Pana la urma insa depinde de fiecare cum isi organizeaza spatiul.. Daca esti genul care pleaca in vacanta cu jumate de dulap, minge de fotbal, minge de baschet, minge de volei (cum povestea un coleg in aria Masina mea) plus biciclete, carucioare etc. atunci clar un hatch o sa ti se para neincapator. Insa daca pleci strict cu lucrurile esentiale, o sa iti ramana si loc liber.

Modificat de starchaser
Link către comentariu

Sunt 90% hotarat catre Leon. Acum trebuie sa ma gandesc cum o sa fac, astept sa inchei leasingul si dau comanda atunci, dau de pe acum sa vina masina intre timp, astept sa treaca iarna sa nu o bag direct in zapada si gheturi... vad eu.

O sa iau oricum un portbagaj de plafon cand o sa fie cazul. Cred ca asta imi da destul spatiu.

 

Florin, asteptare usoara! Si scurta! :)

Link către comentariu

Multumesc... In octombrie vine. Imi poti da un pm cu cine ai discutat la seat te rog(curiozitate pura:p)?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Link către comentariu

Am luat la pigulit mai multe masini cu echipari diferite Reference, Style si FR, 1.6 TDI, 1.4 TSI, 2.0 TDI etc.
Din pacate, singurul FR de test-drive se pare ca e al unui director si ca urmare nu mi-l poate lasa peste noapte. Dar decizia e aproape luata, fiind ajutat si de reactia Catalinei "Chiar vrei iar Golf?" :))

Link către comentariu

She has a point.

 

Merita noul Leon, dar de ce nu versiunea de 140cp?

O fi doar soft :P

Link către comentariu

Sincer, nu stiu... Parca vad ca diferenta e doar de soft si cu cei 700 de euro diferenta intre motoare pot sa fac vreo 2 softuri la cel de 122, cu riscul garantiei evident. E de luat in calcul si motorul asta pentru ca nu e mare diferenta de pret dintre ele. Eu l-am scos din minte de cand am vazut ca nu este ACT... Ma mai gandesc :)

Link către comentariu

- oglinzile nu sunt asferice, nici macar cea de pe partea soferului

parca ziceai ca...

 

Toate masinile au oglinda soferului asferica, dar doar cea a soferului din pacate... :(

Link către comentariu

Da, stiu. Atunci ma refeream la Volkswagen-uri. M-am exprimat gresit, evident...

Golf-ul si Jetta au de la echiparea de baza oglinda soferului asferica. Skoda nu stiu. Seat se pare ca nici la echiparea de top nu are... :(

Link către comentariu

Nu-i nimic...cred ca se rezolva pe parcurs si asta...cu un retrofit :winter:

Imi place Leon FR cum arata exterior, la interior nu am avut inca ocazia sa-l pipai :winter: . Ce-mi place la FR e ca e simplu de configurat. :D

Esti sigur ca vrei sa-l iei pe rosu?

 

Daca vrei sa vinzi tu masina sau sa o duci la Weltauto din postura de proprietar, asteapta sa termini leasingul.

Daca stii ca o dai la Weltauto ca avans pentru Leon nu mai are rost sa te obosesti sa achiti rata reziduala.

In locul tau as mai astepta pana in primavara 2014.

 

PS. Daca o duci la Weltauto, scoate tot ce ai pus pe ea, baietii nu apreciaza DELOC dotarile...la ei conteaza numar km, stare vizuala/tehnica, motorizarea.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!