Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Nu vroiam sa incep acest topic acum dar nu mai am rabdare.

Dupa ce voi termina intr-un final cu actele voi fi posesorul unui Golf VI nou-nout.

Masinuta va fi un Trendline, 1.2 TSI, Candy White in 4 usi cu cateva dotari optionale:

- RCD 310 cu 8 difuzoare

- Climatronic

- oglinzi si manere in culoarea caroseriei

- pachet Sport - scaune fata sport(tapiterie Me2), cotiera fata(cred ca si spate), volan si schimbator in piele

Acestea pe langa dotarile standard logic, si parca mai era ceva. Toate acestea sunt puse de importator, masina fiind pe stoc.

Desi plecasem dupa un 1.4 TSI de 122, faptul ca acesta are cam toate dotarile pe care le doream eu, minus tempomat si volan multifunctional(pe care le voi adauga oricum), un motor care m-a surprins in test drive, faptul ca era pe stoc si, de ce nu, diferenta de pret m-au convins.

Mi-a luat ceva vreme sa ma hotarasc la ce masina sa iau si dupa ce am restrans cautarile la Golf VI si noul Opel Astra m-am hotarat la Golf. Desi in aceeasi bani(beneficiam de o reducere substantiala la Opel lucrand in Media) Astra venea cu mai multe jucarii si un motor mai puternic cred ca Golful ma reprezinta mai mult.

Singurul lucru de care ma indoiesc este motorul, desi in test-drive-uri s-a descurcat admirabil, care cred ca e putin cam mic pentru masina. Dar masina o voi folosi 95% in Bucuresti asa ca nu cred ca motorul va fi un impediment in a ma bucura de masina, fiind proiectat pentru oras.

Poze nu am deocamdata asa ca va las cu un teaser la cum sper sa fie masina prima data

post-12783-0-59180700-1291156701_thumb.j

si unde vreau sa ajung cu ea

post-12783-0-50102400-1291156720_thumb.j

Link către comentariu

Daca tot e de oras, si e un 1.2 tsi, sa ajungi acolo cu ea e cam aiurea. Pozele alea nu prea sunt cu o masina de 1.2 de oras.

Nu vreau sa fiu rautacios, insa tot mai multa lume pune elemente de pe varfuri de gama pe modele dotate modest, si cu motoare modeste.

Masina e foarte buna si arata foarte bine si asa cum ai luat-o, e cea mai buna in clasa ei si motorul este un bun inlocuitor al vechiului 1.6, insa de la asta pana la imaginea de gti mai e mult. In schimb eu iti recomand daca tot vrei sa umbli la ea sa ii pui niste jante si eventual xenon, lucruri care sigur o vor schimba.

Oricum asteptare usoara si sa o stapanesti sanatos.

LE: vezi ca in prima poza ai pus un sportline sau highline, eu spre asta as tinti..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos :). Am facut si eu test drive cu 1.2tsi si mi s-a parut destul de agil, dar in final am luat 1.4tsi pt ca era highline si pe stoc.

Ai grija la modificari daca e, sa nu iti anuleze garantia. Fie le montezi la ei, fie astepti 2ani. Golful meu are 2 sapt si preturile pt tuning la reprezentanta sunt foarte mari. Inca o data iti urez la cat mai multi km, sigur nu vei regreta alegerea.

Link către comentariu

sper sa fi multumit de achizitie,insa incearca sa o pastrezi asa cum e ea,nu incerca sa umbli cu cioara vopsita,cum o fac multi cu kit de gti si la semafor clantane 1.9 tdi.orice masina are personalitatea ei,nu ii atribui mai mult decat poate.sunt pline soselele de kitsch.nu le ingrosa randurile.bafta si sper sa treaca timpul mai repede pt tine,sa iti vina masinuta.

brgds

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie si cat mai multi km fara evenimente si spor la modificari, iar la motorizarea asta am vazut pe forum ca exista destule masinute cu soft facut si se misca foarte bine. (Nota 10+ pentru culoarea aleasa la Mk6)

De curiozitate ca tot ti-ai luat Mk6, cu Toledo 1m ce ai mai facut, il mai ai, in ce stadiu mai este?

Modificat de Auras
Link către comentariu

Va multumesc tuturor pentru urari si sfaturi. Am inteles, no GTI look! Desi stopurile cu LED tot o sa le iau. :P

Oricum nu am de gand sa schimb nici macar tablele pe 15" cu care vine masina pana nu fac 3-4.000 de km cu ea, asa ca mai e timp de gasit idei!

@Auras:

Dupa ce ridic noua jucarie Toledo va intra la reparat si apoi la vanzare. Am avut 2 ghinioane(legate cred eu) asa ca masina trebuie reparata.

Am gasit-o intr-o dimineata lovita in parcare - un far infundat in masina, urechiusi rupte si bara putin atinsa.

Partea urata e ca la 2 zile s-a deschis capota la 100-110 km/h si acum arata de parca ar fi picat un urs pe masina...

Asa ca dupa ce schimb faruri, capota si ce mai trebuie voi vinde Toledo pentru ca nu am ce face cu 2 masini.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Nu pot sa editez asa ca sorry de double post.

Ieri am depus actele, azi sau luni ar trebui sa primesc acceptul de la leasing si Miercuri sau Joi ar trebui sa ridic masina.

Cadoul de Craciun perfect! :blah:

Link către comentariu

sa o folosesti sanatos. Felicitari pentru achizitie. AM vazut aici cateva comentarii legate de kit ce ar urma montat. sincer, fiecare vrea sa isi faca cate ceva la masina, iar daca are cum cu piese OEm de ce sa nu o faca. Bineinteles, sunt total impotriva siglelor GTI, R, CUPRA, S, RS, etc pe o masina care are alta motorizare, insa nu vad de ce ar fi "aiurea" daca cineva isi face masina cum ii place cu kit de r20 chair daca masina are un motor de 1.2. Mie nu mi se pare absolut deloc kitchos

Link către comentariu

Eu ma gandeam la bara spate de GTI dar fara difuser(asa cum vin Golf-urile in USA), bara fata de GTi dar cu grilele de Golf normal, nu cu cele de GTi si pragurile de GTi clar.

Cred ca ar fi ceva mai diferit decat toate TL-urile de pe strazi(am 3 noi noute la bloc din pacate/fericire) si nu ar parea prea GTi cat sa-l confunde lumea. Mai vedem, timp e!

Oricum deocamdata nici nu am ridicat-o inca si deja am cumparat chestii. 4 anvelope de iarna Kleber(numai aveau Michelin la PBN din pacate) si o alarma pe CAN Viper.

Link către comentariu

Iti recomand sa te uiti si la pachetul aerodinamic pt golf..cu spoler fata, spate, praguri si eleron.

Link către comentariu

Il stiu. Sunt niste add-on-uri gen Vitan mult, mult supra apreciate.

post-12783-0-29101800-1292963372_thumb.j post-12783-0-71065300-1292963386_thumb.j

Poate asa ma fac inteles in legatura cu ce vreau: :)

Bara fata de GTI dar fara grilele de GTI: post-12783-0-67919900-1292964013_thumb.j

Bara spate de GTI dar cu evacuarea intr-o singura parte si fara difuser-ul(partea neagra) de GTi:

post-12783-0-61164000-1292964032_thumb.j post-12783-0-45887800-1292964037_thumb.j post-12783-0-45646600-1292964042_thumb.j

Modificat de Rave
Link către comentariu

Sunt oricum mai ieftine decat upgrade GTi look, iar golful VI are nevoie grava de spoiler fata. E vreo diferenta majora intre bara spate de GTD si de Golf?

Stopurile cu LED sunt geniale, dar costa 3000 ron la reprezentanta

Modificat de George Mihail
Link către comentariu

Sincer daca tot dau niste bani prefer sa dau mai multi pe ceva ce merita decat mai putini dar sa raman cu un gust amar. Dar aici intervin gusturile fiecaruia.

Stopuri R decente la pret:

http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1666_c325_Bundle-LED-Rear-Lights-VW-Golf-6-VI---R.html

Bara spate de GTD e identica cu cea de GTI (si e 1.500 lei la reprezentanta).

Link către comentariu

frumoasa masina si e de bine ca ai planuri cu ea.inseamana ca vrei sa o personalizezi.in demersul asta ce pot sa ti spun e ca ar avea nevoie de incaltari noi 17,sau 18(desi multi sunt contra acestei dimensiuni ,ea e ideala ptr un aspect desavarsit).legat de plafon presupun ca i-ar sta bine sa il faci negru lucios iar tipsul evacuarii schimba l cu unul mai nichelat si nu foarte gros,sa pastrezi cat de cat nota standard a evacuarii.

orice ai pune pe ea,fie ca sunt elemente gti sau r important e sa te simti tu bine cu ceea ce ai pentru ca masina aia este ptr tine.succes cu ea

Link către comentariu

Pai planurile de exterior cam astea ar fi... plafon, oglinzi, grila Black Magic, Goal-uri pe 18, o folie finuta si la bari ma mai gandesc.

Si bara fata de RLine e interesanta...

post-12783-0-57137200-1293362830_thumb.j post-12783-0-66521600-1293362856_thumb.j post-12783-0-45740900-1293362838_thumb.j

Link către comentariu

Luni am ridicat masina! Si azi are aproape 500 km :)

Impresii... nu stiu ce sa spun. Masina este superba, nivelul de calitate a crescut de la mkV la mkVI, sta pe strada decent pentru suspensia normala, absoarbe gropile ca un vis, si nu se aude nimic in ea.

Altceva... scaunele sport si tapiteria Me2 sunt absolut superbe. Din poze nu ma asteptam dar in realitate sunt absolut geniale.

Volanul imbracat in piele e ok, pielea are o textura ciudata foarte placuta la atingere.

Motorul... Este cel mai surprinzator lucru de pe masina asta. Unul dintre cele mai rafinate motoare pe care l-am condus(si am condus o groaza) si este legat la o cutie de viteze absolut geniala. Schimbarile sunt foarte usoare, masina accelereaza cu o usurinta care se descrie greu in cuvinte, si se simte foarte usoara in folosinta. Motorul exceleaza in oras si in vitezele 2 si 3. Trage bine, de foarte jos si destul de tare (cu toate ca nu am sarit de 4.000 rpm). In afara orasului se simte limitarea motorului in schimb. De la 100km/h in sus trebuie turat ca sa obtii rezultate, dar pentru un mers linistit la 90-100km/h este genial. Foarte silentios(si anvelopele la fel) si foarte delicat in sunte. Este o placere.

Minusuri... simt deja lipsa tapiteriei de piele de pe Toledo, sau a scaunelor electrice cu memorii sau a tempomatului si alte mici chestii dar vor veni ele in timp.

Si ca sa nu uit, anvelopele Kleber care le-am luat de la PBN sunt superbe. Nu ma asteptam sa fie atat de bune dar m-au surprins.

Mi-a facut un prieten un cadou cand am fost la el.

post-12783-0-44286200-1293646622_thumb.j

Abtipilduri identice(fara cel .:R) lipite pe montantii C. Poza nu e reala, e luata de pe net.

Poze cu masina cand o sa le scot din aparat si alte impresii dupa ce mai adun km. Numai bine!

Link către comentariu

O saptamana de la livrare si masina are deja 1.200 de km.

Drumul de la Bucuresti la Sibiu unde am petrecut Revelionul a fost superb, lipsit de orice incident. Masina s-a comportat perfect atat pe Cheia la dus cat si pe Dealul Negru la intoarcere.

Si un consum de 5.3 pe 800 de km mersi... aproximativ legal mi se pare mai mult decat decent.

S-a transformat in 6.5 cand am iesit de pe autostrada dar... tot e bine!

O sa revin cu poze cand o spal ca e mai mult decat jegoasa. :(

Modificat de Rave
Link către comentariu

Daca vrei sa arate precum cea din a doua poza,va trebui sa ii sudezi usile din spate :blah:

Revenind la subiect,sa o conduci sanatos cat mai multi km.

Motorasul e fenomenal,am avut ocazia sa conduc un leon al unui prieten si mi-a placut enorm

Bafta si bani pt a-l face precum il visezi/doresti

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
  • 1 month later...

Am amanat pozele ca mi-am vandut aparatul asteptand noul/viitor D5100. O sa fac cu telefonul si postez :)

Link către comentariu
  • 6 months later...

Am fost azi sa pun folie prilej cu care am primit si niste poze, ca eu tot n-am facut. Asa ca... poze :) :

post-12783-0-60343200-1314304935_thumb.j post-12783-0-03595100-1314304953_thumb.j post-12783-0-93882600-1314304958_thumb.j post-12783-0-88219800-1314304942_thumb.j

Link către comentariu

Tare nr de la masina:)) si masinuta in general. Imi place ca folia nu este foarte inchisa, ce transparenta are ?

Sa ii faci poze, le merita. :)

Offtopic: Asa putine G6 prezentate pe forum :(

Link către comentariu

Eu nu inteleg "miscarea" asta anti kit gti (sau orice kit de pe motorizari mai performante). Indiferent ce e sub capota, kitul de gti e foarte reusit si clar l-as pune (daca finantele o permit), schimba radical masina. Si ca sa "multumesti" si carcotasii, dupa ce-i pui kitul de gti poti lipi pe spate o emblema cu un melc zambitor sau ceva :)

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!