Jump to content

Demontare Tapiterie Scaune Octavia II


TENT
 Share

Postare recomandată

Salut,

A facut cineva operatiunea de demontare tapiterie scaune?

M-ar interesa sa le desfac ca sa le spal la masina si nu stiu daca sa incep sau nu operatiunea, trebuie sa am grija la ceva anume?..e vreo clema sensibila sau ceva?

Daca stie careva, va rog un mic ajutor

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TENT

    8

  • F l o r i n

    6

  • Clodius

    4

  • selvinnio

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am folosit un spray cu spuma de la mafra si sunt foarte multumit.

FLASH - SPRAY PENTRU TAPITERIE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu e acceasi chestie, plus ca mai intra in buretele ala spuma si tot asa

Vreau sa le bag la masina cu Cocolino...o face moale si pufoasa:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te baga. Crede-ma ce iti spun. Nu ai idee ce inseamna. Eu am schimbat la fosta masina (Octavia 2), pe garantie, tapiteria, ca au fost niste probleme, si au stat 2 baieti la Porsche Aviatiei (deci care stiau exact ce au de facut), de la ora 9 dimineata pana la ora 17 seara, sa o dea jos pe cea veche si sa o puna pe cea noua.

Mai bine da 100 lei si mergi la o spalatorie ca lumea sa-ti faca un detailing interior. Iti pot recomanda si eu un loc unde sa te duci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi recomanzi pe PM, ideea e ca nu prea e murdara, de fapt doar scaunul soferului are ceva "dare" sa zic asa...care au inceput sa apara dupa ce l-am spalat o data cu pulimax de la Mafra dar nu am mai aspirat apoi ( scrie pe produs ca nu trebuie aspirate) si probabil cand transpir sau se umezeste se formeaza spuma care lasa dare..sau ceva de genu

Mai mult vreau sa le desfac sa vad daca le scot ca noi de la masina de spalat

Stiu ca sunt niste cleme asa in forma de C care tin tapiteria de scaune, sunt greu de scos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tapiteria se da usor jos...trebuie putina experienta,sunt multe cleme de care trebuie sa stii cum sa tragi

nu e greu....trebuie sa mai fi facut asta inainte sau macar sa fi vazut inainte cum se face

daca nu ai mai facut asta ,nu te baga!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare mai usoara....

stiu ca inainte d etoate se scoate masa de la baterie si se asteapta 15 min

dupa ce montez la loc scaunul si mufa de la airbag....mai tre sa fac ceva sa nu ramana erori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca si eu credeam ca e complicat tare sa dai jos tapiteria,nu e usor da nici chiar asa de greu,in 4 ore am dat jos tapiteria de pe scaunele din fata,si tot cam 4 montatul,banchetele sunt mult mai simple.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar zi-mi si mie cu airbag-ul..raman ceva erori in sistem dupa?

E ok sa-l scoti si sa-l bagi asa cand iti vine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa asculti sfatul colegului @Valix. Daca n-ai mai facut asta pana acum, o sa-ti rogi .... o sa vrei mai bine alte scaune!!! Nu-i usor de loc! Totul bine si frumos pana ajungi la tijele din sezut si spatar, sunt vreo 4 in sezut si 5/6 in spatar, care sunt prinse cu niste inele... De desfacut le desfaci pana la urma, dar cand trebuie sa le strangi, o sa-ti doresti ce ti-am scris mai sus. Totusi, bafta!

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TENT, daca vrei iti recomand o firma de curatenie (http://www.go-clean.ro/) la care pt 50 RON (mi s-a parut un pret foarte bun, de aceea am apelat la ei) vin la tine acasa si iti spala scaunele cu un aparat (aspirator) de injectie extractie plus nu stiu ce substante de curatire. Crezi ca merita efortul sa dai husele jos in conditiile astea?

Scaunele arata ca noi, sunt curate si in masina miroase frumos. Daca vrei, poti veni sa vezi rezultatul live (eu am facut si plafonul si fetele de usi - cost total 115 RON).

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat decuplezi bornele si astepti 15-20 de min nu o sa ramana nici o eroare,eu mi-am demontat scaunele de mai multe ori si le-am spalat,pana la urma nu demontezi air-bagul,doar decuplezi mufa de sub scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontatul huselor de pe scaune e ca activitatea aia, pe care unii o practica si ceilalti nu recunosc, prima data e mai greu :icon_cool:. La Octavia 2 nu am demontat, da' mi-am blestemat zilele la o Octavia 1, pentru ca aici apareau in plus, in afara de tije, inelele alea (la Care face referire si DanuAL) care trebuie desfacute si la montaj stranse la loc. La Pasat B4 SI B5, Golf IV si Seaturi nu exista asa ceva. Si eu le spal anual, dar omul trebuie sa stie ce il asteapta. Particularitatea asta la Skode, adica.

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine ma duc la ai mei la curte si cred ca o sa scot banchetele spate ca le-am mai scos si ma uit acolo cum pot demonta tapiteria, poate e mai usor si ma antrenez pe ele pentru cele din fata:)

Ideea aia cu go-clean e buna, dar stii cum e, cand ti se pune ti se pune:)

Acum ca o sa ma chinui de o sa-mi sara capacele nu ar fi problema, problema vad eu in situatia in care tapiteria nu mai sta la fel de bine dupa ce o pun sau chestii de genu, daca totul iese ok dupa s-a meritat efortul plus ca am mai invatat ceva

Modificat de TENT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca si eu ma gandeam la o solutie de genul acesta, insa am vazut ca nu merita efortul pt riscurile la care te expui (mai ales ca n-ai mai facut asta) vs 50 RON.

N-am o poza cu tapiteria, dar uite diferenta la plafon.

Bafta

photo0716.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TENT, daca vrei iti recomand o firma de curatenie (http://www.go-clean.ro/) la care pt 50 RON (mi s-a parut un pret foarte bun, de aceea am apelat la ei) vin la tine acasa si iti spala scaunele cu un aparat (aspirator) de injectie extractie plus nu stiu ce substante de curatire. Crezi ca merita efortul sa dai husele jos in conditiile astea?

Scaunele arata ca noi, sunt curate si in masina miroase frumos. Daca vrei, poti veni sa vezi rezultatul live (eu am facut si plafonul si fetele de usi - cost total 115 RON).

Bafta

astia sunt din link?

nu vad nimic de genu auto pe site

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la curte cu gandu de hai pe treaba, ma apuc sa caut prin scule ce-mi trebuia si surpriza nu aveam capul acela de cheie M10 sai M12 cat e acolo:)

Asa ca o sa mai astepte operatiunea, acum au venit si ploile...bleah

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ai avut noroc. Legat de scaunele din fata si bancheta din spate... diferenta este de la cer la pamint , ma refer strict la demontat si montat tapiteria .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce o demonteaza cauta scaune second, o sa stea la loc alta data cred...

Nu te apuca de bagat tapiterie la masina ca se strange aia de nu o mai pui inapoi niciodata, stii tu daca intra la apa sau daca nu se decoloreaza? Stai calm exista solutii de spalat direct acolo, se strica cleme de prindere se strica multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Gabriel de idei, asta cu intratu' la apa nu mi-a trecut niciodata prin minte si e de luat in seama

Cred ca o sa apelez la go glean, dar poate la primavara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

in primul rand ma scuzati daca nu am postat unde trebuie. Tapiterita de la scaunul pasagerului dreapta fata s-a agatat. Nu stiu daca exista doar tapiteria scaunului cu cod distinct sa o pot comanda.

Anexez doua poze cu problema

post-89113-0-33978900-1303819831_thumb.j post-89113-0-33978900-1303819831_thumb.j

Ideiile de a pune huse respectiv schimbarea tapiteriei cu una de piele nu intra in discutie in clipa de fata, prima din punct de vedere estetic, iar a doua din cauza pretului.

Va multumesc anticipat

post-89113-0-53633400-1303819826_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandati-mi si mie niste firme care sa spele tapiseria si sa iasa ca noua daca se poate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Sincap Bey - in principiu trebuie comandata tapiteria pe seria de sasiu , ca sunt multe tipuri de tapiterii.

Tapiteriile vin separate pt sezut si spatar.

La un Elegance 2008 codul pt tapiterie spatar dreapta este 1Z0 881 806 GD WAP si din nefericire costa cam 120 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!