Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Mi-ai zis, da. Din fericire la tine aveau cu ce.

Jantele astea in schimb pe langa faptul ca nu se gasesc peste tot, noi sunt extrem de scumpe. Plus ca realizez ca omul realmente s-a asigurat cat a putut de mult sa nu le afecteze, dar se intampla. Eu vreau sa rezolv cu ceva polish, aparent se poate pt ca nu e afectata janta structural si nici lacul de tot, dar nici nu vreau sa ma duc la un habarnist care se apuca de polish ca la vopsea cand probabil nu e asa. Stiam riscurile cand am luat jantele astea, plus ca e daily. Probabil o sa imi treaca peste cateva zile :)).

 

Anvelopele sunt cum le stiam de pe 225/45 R17. Moi, absorb bine denivelarile, zgomot destul de redus si cu o amprenta mai mare la sol fata de Potenza. Sper doar sa nu faca vreo galma pt ca pana acum n-am patit.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

si cand montezi un 235\30\20 pe 10j? cum o fi? nu sunt oamenii priceputi...

Modificat de ionutzzzz
Link către comentariu

E o diferenta intre jante cu buza si cu ceva spatiu de manevra la suprafata vs jante pline, fara buza si cu suprafata fix langa cauciuc. Unde mai pui si o suprafata care e sensibila la tot felul. Reteta perfecta. Sunt la al 3lea set de jante diamond cut si stiu la ce sa ma astept. 

N-am zis ca a fost ghinion si ceva inevitabil, clar nu. Tocmai de aceea va plati.

 

Prefer sa ne axam daca se poate pe o posibila rezolvare daca stiti. Din nou sunt zgarieturi in lac. Pun poze maine si n-ar fi rau sa discutam intr-un topic separat. Daca nu ma insel chiar exista unul. Problema este foarte des intalnita la acest tip de jante si banuiesc ca intereseaza pe majoritatea.

Link către comentariu

Eu vorbisem cu tipul de la vulcanizarea NFS si a zis ca poate sa le faca, posibil prin vibrofinisare.

Link către comentariu

Am gasit topicul pt reconditionare http://vwforum.auto-bild.ro/topic/52486-reconditionare-jante/page-7

 

Bogdan, daca se fac prin vibrofinisare iese aspectul cromat, care e departe de diamond-cut.

Singurul mod prin care se obtine acest lucru este la un strung.

http://youtu.be/Psg5hiBrtKY

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Se aplica lac peste si vizual ar fi cam la fel.

Stiu de cnc, cei de la cluj cer aproape 400 lei per janta pentru reconditionare completa.

Problema e ca daca folosesti jantele astea in traficul capitalei, ai sanse extrem ee mari sa fie nevoie sa repeti procesul de refinisare.

Modificat de cogdao
Link către comentariu

Tocmai de asta zic ca imi trece va trece dorinta de a le reface decat daca ies la un polish sau cumva care sa nu necesite dejantare, imobilizarea masinii pentru cateva zile cel putin.

Poate iarna viitoare refacute complet si cu interiorul vopsit negru :D.

almbgk.jpg

Mai este pe o spita tot acelasi model de zgarieturi. La soare se vad mai rau.

 

Ultimul lucru ramas este sa pun suspensia :D .

Apoi detailing interior, exterior si in mod particular ma intereseaza parbrizul. Zgarieturile micute care au aparut in urma a 5 ierni de dat cu racleta au ajuns sa deranjeze in soare puternic.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Asta cu parbrizul ma intereseaza si pe mine.

Unde vrei sa faci lucrarea ?

Link către comentariu

La oricine serios care a mai polishat parbrize pt ca nu e ceva usor, insa se poate face. Riscul la cei nepriceputi e sa faca mai mult rau. Momentan n-am stat sa caut.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Cand ploua si pe mine ma deranjeaza ca nu prea am mare vizibilitate.. Am vreo 3-4 gauri in parbriz facute de pietricele care nu s-au extins. De mult timp astept sa il schimb pe Casco, dar este foarte rezistent. :))

Link către comentariu

Daca se intampla sa fie lovit in primii 5 cm de langa cheder se crapa imediat ;)

Oricum cu schimbatul nu faci mare branza, eu am schimbat acum 4 luni si deja am vreo 8 ciupituri de pietre (de 1-2mm).

 

@George mai lasa-le, nu se vede rau iar pe drumurile "pietruite" din bucuresti se fac la loc imediat.

Cand dejantezi iti recomand sa le ceri sa foloseasca protectiile de la levier si potcoava(au niste protectii de cauciuc dar deobicei nu le folosesc ca le este mai greu/incomod), mie au reusit sa imi zgarie janta pe muchie si am jante pe 16..

Link către comentariu

Au folosit acele protectii.

Vreo recomandare unde sa pot pune suspensia reglabila? N-as mai merge unde am rezolvat cu arcurile plus ca vreau reglare care sa iasa din prima.

Link către comentariu

Stii unde am facut-o eu.

Daca consideri ca este o varianta vorbim la telefon ca sa iti spun la ce sa te astepti.

Link către comentariu
Master_Blaster

Chiar imposibil tinand cont ca sigur nu o sa se aseze la fel arcurile si probabil o sa mai ai nevoie de cel putin o reglare dupa o saptamana.

Link către comentariu

@Dun, acolo ma si duc saptamana viitoare. Stiu ca se pricep pt ca au montat si reglat suspensii destule. Probabil pe joi.

Pana atunci am avut de inlocuit suportii de numar care s-au despartit de placuta la prima spalare mai temeinica la diamond dupa ce am schimbat bara. Desi am aplicat lipici suplimentar pe zona de contact plus fixat in clipsuri, mereu a doua oara nu mai e la fel ca prima :)). Dovada ca cel de pe spate e foarte bun, fiind si protejat.

Plus ca la bara fata am decupatura si imi statea distantat si pe langa aspectul neplacut, a permis jetul puternic sa desfaca numarul imediat.

2pyov2s.jpg

nnjyi1.jpg

Tot nu fixez cu banda numarul de bara. O sa ma uit dupa un suport cum e cel de la brady, dar cu o margine mai fina jos si fara scris.

24w7la9.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

that body roll demands a coilover asap! :)

cand am plecat astazi, m-am uitat cand ai iesit din parcare; se vad foarte foarte tare in mers jantele :d.

Link către comentariu

Pana in weekend este pe masina suspensia.

post-78960-14273631366508_thumb.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ego, la cat este de joasa.....o vrei si mai joasa?  :icon_confused:

Link către comentariu

Nu mult. Inca 1-1,5cm. Am renuntat la bara de R-line pt asa ceva.

Rave, arata foarte bine asa, dar pentru daily va fi putin mai sus.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!