Jump to content

SERVODIRECTIE


taz21
 Share

Postare recomandată

Stie cineva daca se poate monta servodirectie pe o masina care nu a avut inainte, in speta una cu motor 1.6D. Eventual cat costa? La A/C am inteles ca e cam complicat si ma gandeam ca macar servo se pune mai usor (cam tragi de volan cand parchezi :offtopic: )

Multumesc

Modificat de cristip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

STIE CINEVA DACA SE POATE MONTA SERVODIRECTIE PE O MASINA CARE NU A AVUT INAINTE, IN SPETA UNA CU MOTOR 1.6D. EVENTUAL CAT COSTA? LA A/C AM INTELES CA E CAM COMPLICAT SI MA GANDEAM CA MACAR SERVO SE PUNE MAI USOR (CAM TRAGI DE VOLAN CAND PARCHEZI :offtopic: )

MULTUMESC

<{POST_SNAPBACK}>

sigur se poate ...cat costa nu stiu .... din cate am inteles treb schimbata si caseta de directie si A/C se monteaza destul de usor...chef si bani sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sa ai fulia dubla la motor. Altfel va trebui sa-ti procuri una. Servodirectia consta in:

-caseta directie

-articulatie directie (leaga caseta de axul volanului)

-pompa servo

-suport pompa servo

-furtune

-rezervor lichid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi

Stiti pe cineva care a facut asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt pe cale, dar mai imi lipsesc niste piese, ca de ex axul acela de volan, un furtun si T acela de la TRW. Si habar nu am cum se prinde suportul de pompa, dar sper sa stie mecanicul.

Pe Golf II au fost 2 tipuri: ZF si TRW. Detalii aici la power steering si connection hoses:

http://etka.auto2.ru/vw/GO/1990/110/52/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand temini ne spui si noua cum ai facut, eventual poze

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am instalat servo, si nu e deloc complicat, de fapt cel mai bine te duci la dezmembrari si cumperi tot servo-ul de la un golf / jetta si aia e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am instalat servo, si nu e deloc complicat, de fapt cel mai bine te duci la dezmembrari si cumperi tot servo-ul de la un golf / jetta si aia e...

<{POST_SNAPBACK}>

sti cat mai costa un servo in ziua de azi sau cat ai dat tu pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mai mult de 2 foi, nu trebuie sa te coste. Eu l-am luat la gramada cu alte chestii, asa ca am negociat un pret global. Oricum, dupa vreo 2 luni a trebuit sa schimb pompa de servo, deoarece era varza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei caseta cu bielete cu tot, fii atent la lungimea acestora, pentru ca USA-XTR a montat 2 tipuri de bielete cu lungimi diferite, iar ZF un al treilea, diferit de primele doua. Cel mai bine ia intai masurile de la cea veche.

Ca observatie personala, varza poate fi nu numai pompa, ci si caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!