Jump to content

Masina e foarte instabila


stdio
 Share

Postare recomandată

Salut,

De cand am schimbat telescoapele, masina a devenit foarte instabila in curbe. Se misca ca o "barcuta". Nu ma simt deloc in siguranta cand iau vreo curba. Telescoapele montate sunt Monroe. Sa fie astea cauza sau s-a dus altceva? A mai patit cineva asta? Ce telescoape imi recomandati? Pentru VW Passat din 2001, 130 BHP.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut monroe si nu mi-au placut le-am schimbat cu unele sachs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut SACHS Supertouring si parca nici nu aveam amortizoare. Vrei senzatia adevarata de stabilitate? Pune OEM. ;)

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva e diferenta mare de pret intre OEM si cele sachs sau monroe? OEM cine le produce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ar trebui sa-i faci o verificare la directie.

Senzatia de "barca" poti sa o ai de la unghiurile suspensiei care sunt dereglate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am senzatia ca AndyG are dreptate!Cel putin din experienta anterioara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar strica nici o presiune corespunzatoare in roti.

Cam ciudat daca ai schimbat amortizoarele uzate (deci fara efect) cu unele noi care fac masina instabila. Daca le mai ai pune inapoi amortizoarele vechi si returneaza-le pe cele noi eventual cu o reclamatie la protectia consumatorului.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei cand se schimba amortizoarele e bine sa schimbi si arcurile pentru ca arcurile fiind uzate, adica mai moi si mai comprimate probabil tin amortizorul intr-o pozitie diferita fata de cea normala de lucru. Nu stiu daca ma fac inteles, dar ideea e ca si invers e la fel, nu e bine sa pui arc nou si sa ramai cu amortizoarele vechi. Eu am schimbat arcurile fata la masina mea si s-a ridicat cu 4 cm garda la sol, deci clar eficienta amortizorului e mult mai mica dupa ce a stat comprimat mult timp, acum lucreaza intr-o pozitie de destindere in care nu a mai fost de cativa ani proababil. Simt gropile mult mai tare decat pana sa schimb arcurile, am fost la cateva serviceuri si toti au zis ca trebuie schimbate si amortizoarele. Probabil ca la tine e invers. Nu bag mana in foc, dar totusi nu cred ca niste amortizoare noi pot fi mai proaste decat unele uzate pe care ai fost nevoit sa le schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!