Jump to content

Padela comenzi radio


Micro
 Share

Postare recomandată

Este posibil montarea de padela pentru comenzi radio pe Fabia? Mentionez ca am un mp3 player Panasonic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cite stiu eu maneta de la volan pentru radio comunica cu calculatorul care la rindul lui transmite comenzile aparatului. Deci nefiind lantul asta gindit de constructor, nu cred ca poti face ceva .

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nop, poate doar sa montezi ceva aftermarket, erau odata pe la rcd-uri Sony dar erau urate cu draci.

Poate mai indicat ar fi un radiocd nou cu telecomanda (ah ce mor de ciuda ca nu mi-am luat si eu, tocmai ce-mi schimbasem headunit-ul anul trecut), credeam ca-i un moft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sony cu telecomanda de multi ani. Folosesc telecomanda doar pasagerii din spate. Mie mi-e mult mai comod sa intind mana pana la el. Cu padela ar fi altceva ca ai ridica doar degetul. Dar telecomanda nu te ajuta absolut deloc la volan. Ce folosesc eu in plus la CD-playeru' asta este bluetooth-ul. E foarte util la drum sa folosesti bluetooth sa auzi in boxe si sa vorbesti in masina normal ca si cum ai discuta cu un pasager. Simai poti sa si asculti muzica direct de pe telefon in boxe prin Bluetooth, butoanele de la cd-player (next, prev, play, pause, etc...) avand efect asupra telefonului prin A2DP. Schimbarea RCD-ului pt telecomanda nu o recomand soferilor ca nu e utila. In schimb daca exista o padela atasabila la volanul nostru de fabia, rcd-ul are in spate o mufa pentru remote-control adaptabila la orice padela doar prin schimbarea unor rezistori in padela.

Din cite stiu eu maneta de la volan pentru radio comunica cu calculatorul care la rindul lui transmite comenzile aparatului. Deci nefiind lantul asta gindit de constructor, nu cred ca poti face ceva .

In combinatie cu un RCD Sony padela nu are nicio legatura cu computerul. Are un singur fir cu mufa care se conecteaza la CD player.

Babeste principiul de functionare e urmatorul.

De la cd-player la padela merg niste fire. Facand contact intre ele folosind niste rezistente intermediare cd-playerul intelege anumite comenzi in functie de valoarea rezistentei prin care s-a facut contactul. Asta fac butoanele pdelei, contact intre fire prin cateva rezistori. Orice padela poate fi desfacuta si adaptata prin rezistorii necesari.

Micro, ce model de cd-player ai ? Are in spate mufa pentru conectarea padelei ? Zi modelul sa caut documentatie.

poti sa folosesti si ceva de genul http://www.crutchfield.com/S-BUihx1v8Zng/p_127SWIPS/PAC-SWI-PS.html

despre asta http://p-car.com/diy/steeringradio/ vorbeam mai sus. Aici nu e pentru skoda, dar iti arat asa ca exemplu ce ar fi de facut daca ai avea o padela de fabia.

si aici cateva adaptoare... http://www.sonicelectronix.com/cat_i495_steering-wheel-control-adapters-and-interfaces.html

deci se poate...

Modificat de BMA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa discutam in contradictoriu, dar la masinile care vin echipate din fabrica legatura se face prin calculatorul masinii, aparatul nu are nici-o mufa in plus . De aceea padelele de la volan nu functioneaza decit cu contactul pus, ceva similar cu comenzile de pe volan. Bineinteles ca se poate adapta ceva ce zici tu cu o telecomanda prin fir, care lucreaza direct cu aparatul, numai daca acesta are mufa functionala pentru asta ... dar de regula toate minunile astea sint urite si se vede ca este ceva atasat si nu este al masinii. Sfatul meu este sa lase masina asa cum e . Eu la navigatia mea de exemplu am si telecomanda, dar nu am folosit-o pe drum nici-odata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord ca la rcd de fabrica trec comenzile prin computer. N-am spus asta. La panasonicul pe care-l are el daca este pregatit pentru asa ceva spuneam ca se poate adapta padela DE FABIA daca exista. Daca gaseste o padela de fabia, am specificat asta! normal ca altceva atasat ar arata urat. Dar daca e padela de fabia se poate adapta, daca e pregatit si cd-ul pt asa ceva. Trebuie schimbate/adaugate rezistentele in padela.

Deci nu discutam in contradictoriu....:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa da , sintem de acord, foloseste practic doar carcasa pe care o transforma intr-o telecomanda cu fir. Acum problema ar fi daca aparatul are si o mufa pentru asa ceva...

deci Micro , ai cumva o schema cu mufele din spatele aparatului?, daca nu cauta pe net documentatie pentru tipul tau de aparat, vezi daca aparatul permite asa ceva, daca da cauta sau hai sa cautam impreuna schema electrica necesara pentru telecomanda si poate cu ajutorul mai multor colegi o scoti la capat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa fi existat pe fabia comenzi radio.

Dar vis-a-vis de conectare, sa stii Lucian ca la fabia2 care are padele de comanda radio firele duc direct in spate la Dance. Fabia nu are calculator de coloana de volan cum e la voi la Octi, comenzi care apoi ajung prin CAN la unitatea radio. Chiar o sa arunc un ochi pe o schema electrica de fabia2 dar sigur e asa.

Revenind, trebuie sa caute in primul rand schema electrica de la rcd-ul pe care il are, sa vedem daca are sau nu ceva intrari pentru comenzi de volan sau pentru remote (wired). Daca are, atunci banuiesc ca se poate improviza ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu ce model de cd-player este si nici nu stiu sa il dau jos sa ma uit in spate sa vad ce mufe are. Dar mi se pare ca scrie pe el ceva, probabil ca acolo este trecut modelul. O sa ma uit si o sa scriu. In principu ar trebui sa mearga chiar daca padela ar fi de octavia sau de alta masina, problema fiind din legaturi.

Am uitat sa spun ca cd-playerul are o telecomanda pe care nu am folosit-o niciodata. De fapt cred ca au facut telecomanda pentru pasageri nu pentru sofer.

Modificat de Micro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telecomanda nu te ajuta in nici-un fel pentru ce vrei tu sa faci ...

sint intr-u totul de acord cu Blitz, pina nu vedem schema sau spatele aparatului vorbim de pomana ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu de acord ca telecomanda nu ajuta soferul asa cum e ea, pentru ca e mai incomod sa iei telecomanda si sa cauti pe ea butonul decat sa intinzi mana pana la CD. Dar daca cd-playerul nu are mufa remote la spate putem adapta padela la telecomanda, si emitatorul telecomenzii sa-l ducem undeva in zona cd-playerului. Merge si asa doar ca e putin mai complicat. Trebuie desfacuta telecomanda si facute legaturi intre ea si padela. pana la urma orice e posibil....

Gaseste-ti padela dorita, si verifica daca ai mufa remote la spatele cd-playerului. Sau spune modelul.

Daca nu ai mufa imi trimiti padela si telecomanda si iti fac eu toata smecheria. Te costa doar transport pana la mine si inapoi. Iar de montat in masina o montezi tu. Eu doar iti fac padela functionala prin telecomanda.

Cea mai mare problema cred ca e sa-ti gasesti padela potrivita. Daca ai gasit-o, anunta-ma.

Success!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce-am zis ca mi-ar fi utila telecomanda: pur si simplu o pot aduce in campul vizual ca sa caut butonul ce ma intereseaza (de obicei cele de navigat prin directoare si cele de schimbat cu piesa urmatoare). Apoi dupa ce le invat nici nu mai e necesar sa ma uit la telecomanda ca voi sti. Asa fara mi se pare aiurea sa tot iau ochii de la drum... In fine. No, ce sa zic acum, m-am gandit si eu ca mie mi-ar fi utila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz,

ce zici te-ai descurca in mers cu telecomanda mea de la navigatie ?! ( e cit telefonul )blah.gif

post-58507-0-46917500-1289211086_thumb.j

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P nu stiu, pot incerca.

Revenind, m-am documentat putin si se pare ca fabia 2 care permite montarea unei padele comenzi radio (pentru rcd original) dispune de un calculator coloana de volan. Recunosc spre rusinea mea ca NU am stiut acest aspect (bine, nu m-am lovit niciodata de problema asta pentru ca sunt relativ putine auto cu astfel de echipare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul este Panasonic CQ-C3503N. Am cautat pe net scheme dar am gasit doar pe bani. Poate are cineva o schema sa ne uitam pe ea.

In legatura cu padela nu stiu ce ar trebui sa iau. As incerca intai sa gasesc pe la dezmembrari ca una noua probabil ca ar costa destul de mult si nu ma dau banii afara din casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci teoretic merge orice padela modificata ulterior iar in cd-player vor intra doar 2 fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

you got the ideea :)

(ai inteles ideea..ca sa nu primesc warn...) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I've got it.

Problema ar fi acum unde gasesc o padela.

Modificat de Micro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am hotarat sa cumpar o padela noua dar imi trebuie o serie de la o masina care are deja. Cred ca de Octavia ar fi ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte de a cumpara padela te rog daca poti sa desfaci telecomanda care o ai la cd-player si sa imi pui aici o poza cu placa din ea.

ca prin mufa de remote de la spatele cd-ului nu stiu cat ai sa reusesti pt ca nu gasesc documentatie cu valorile rezistorilor necesari pt cd-ul tau.

as vrea sa vad daca poti face treaba folosind telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce padela vorbiti voi la octavia sau ;la fabia? Comenzile pot fi doar pe volan, n u am vazut in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut la ford o maneta in spatele volanului (gen semnalizare) care avea butoane volum, next, prev, etc

mai sunt unele jucarii care se prind de volan cu butoanele respective care se conecteaza prin bluetooth cu radio

poate o fi vreo maneta si pt skoda

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Skoda nu am vazut padela, in schimb am vazut la Renault si este asezata sub maneta de semnalizare. O poza cu telecomanda o sa fac maine ca nu mai stiu pe unde am lasat-o si trebuie sa o caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am resusit sa gasesc telecomanda si i-am facut poze.

post-8943-0-55902700-1289986564_thumb.jp - vedere generala

post-8943-0-22199200-1289986569_thumb.jp - placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!