Jump to content

Mi se ineaca motorul cand plec fortat


AgLiAn
 Share

Postare recomandată

daca ai schimbat flansa si nu mai face figuri masina e ok...pt ca nu cred ca o sa mai ai in graba probleme pe partea aia..

cat desper schimbatul vitezei din 1 in 2 subturat...tot stau si ma gandesc...

de ce sa schimbi viteza inainte ca turatia motorului sa fie cea potrivita pt a schimba treapta de viteza?

daca mecanicul a zis ca e ceva legat de toba poate sa fie catalizatorul desprins din flansa...sau galeria de evacuare sa nu fie deplasata dar atunci ar face si galagie mare masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat am circulat pana acum cu ea, nu a mai facut figuri motorul. Problema rezolvata.

Flansa de la carburator era rupta in proportie de 75%, se mai tine intr-o bucatica :D. Sunt curios sa vad ce consum imi scoate acum dupa ce am rezolvat problemele (pierderile de benzina si flansa carburator).

Cat despre trepidatii, in ultima vreme incerc sa nu mai schimb din 1 in 2 subturat, si e ok. Oricum saptamana viitoare merg iarasi la mecanic sa se uite la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa sa faci colegu' :)

motorul consuma mai mult carburant la 1500 ture decat la 2500...

asa ca poate vei avea si un consum acceptabil...

7% - extraurban

10%- urban

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Am revenit, cu a mea troaca :)

Consumul a scazut la ~10% (urban). Cand plec de pe loc in forta, e ok, insa acum am alta problema. Patesc uneori (nu tot timpul), in mers, cand schimb vitezele, imediat dupa ce schimb si apas acceleratia, aproximativ 1 secunda masina merge din inertie, fara ca motorul sa traga. Are o intarziere de ~1 secunda pana simt ca incepe sa traga motorul. Acelasi lucru si la drum lung, daca tin pedala apasata constant, merge, insa daca o fortez, abia dupa ~1 secuda incepe sa traga.

Idei despre ce poate fi vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a mai intrebat cineva daca "patineaza". Explica-mi putin efectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand discul de ambreiaj patineaza motorul se tureaza dar masina reactioneaza cu intarziere. Vrei sa accelerezi se tureaza motorul si masina ramane pe loc sau se mica putin si greoi. Deci vizibil vezi pe turometru cum se tureaza si dar masina nu merge confrom turatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact asta se intampla, in special cand apas pe acceleratie mai brutal. Trebuie schimbat tot chitul de ambreiaj? Sau doar discul? Ce recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta numai un mecanic iti va putea spune dupa demontare, e nevoie doar de discul de ambreiaj sau complet cu tot cu placa de presiune si ce mai e pe acolo. Ideea e ca manopera dureza mult deci nu se prea merita sa dai jos cutia de viteze si sa nu schmbi un kit de ambreiaj complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ETO...trebuie sa te contrazic...

in kit complect de ambreiaj necestita maxim 3 ore (demontat-schimbat-montat)...de catre un mecanic

se pot schimba piesele de la ambreiaj si individual dar iti spun in mod sigur ca oricare mecanic iti va spune sa schimbi tot kit-ul...

adica placa de presiune...discul de ambreiaj si rulmentul daca este cazul..

un kit complect costa intre 450 si 700 ron...si iti recomand pe cel mai bun...Sachs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se scrie complect se scrie complet. Stiu ca se pot schimba si individual, asta ramane la latitudinea mecanicului sa decida cat de uzate sunt celelalte piese. Ceea ce zici tu ca in 3 ori demontat shimbat piesa si montat inapoi... alea sunt povesti parerea mea. In primul rand e nevoie de minim 2 oameni ca sa fac lucrul asta, 1 om nu e suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se scrie complect se scrie complet. Stiu ca se pot schimba si individual, asta ramane la latitudinea mecanicului sa decida cat de uzate sunt celelalte piese. Ceea ce zici tu ca in 3 ori demontat shimbat piesa si montat inapoi... alea sunt povesti parerea mea. In primul rand e nevoie de minim 2 oameni ca sa fac lucrul asta, 1 om nu e suficient.

da...imi cer scuze pt gresala de ortografie dar daca taceai filozof ramaneai :D

nici tu nu esti mai bun asa ca...

probabil nu ai schimbat sau nu ai participat niciodata la schimbarea unui kit de ambreiaj ca sa sti exact cat dureaza...

eu acum doua saptamani eram in service sa imi schimb un cap de planetara si langa masina mea pe un alt elevator se schimba kit-ul la Opel si exact 3 ore a durat...

cat despre mecanici ai dreptate...unul singur munceste ca orbu' pana schimba ambreajul...dar se poate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ziceam manopera de reprezentanta unde aia lucreaza la modul "turbo". Scuze am si facut o gresala ca eu m-am referit si la schimbat volant. Dar se schmba numai kitul de ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vezi... ;)

kit-ul merge destul de repede mai ales in 2 oameni..

in schimb volant-a stiu ca se schimba doar daca e dusa coroana in rest nu ai ce sa te atingi de ea

Modificat de bogdan.tuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema. Am facut azi un mic test, in a 4-a, mers constant turat la 3000 RPM. Daca apasam brusc pe acceleratie, motorul nu raspundea, intra intr-un fel de frana de motor, insa ramane turat la 3000, iar abia dupa 1 secunda incepea sa traga in socuri destul de puternice, pana ajunge pe la 3500 (cat e apasata pedala de acceleratie).

Acelasi lucru l-am observat si cand sta pe loc (scoasa din viteza), daca apasa acceleratia brusc, abia dupa aproximativ jumatate de secunda incepe sa urce turometrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inseamna ca nu este de la ambreiaj, alta e problema acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu sigur dar cred ca e de la debimetrul de aer...

daca debimetrul este asistat electronoc...baga masina pe Vag Com...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa m-am saturat de ea... de acum dupa sarbatori am sa merg cu ea la mecanic. Imi vine sa o dau de tot :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o da...

reparo si ai sa vezi ca o sa te bucuri mai mult de ea...

are si masina ai o varsta...plus ca nu e tanc sa nu se defecteze ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am venit dupa sarbatori, oglinda exterioara din dreapta lipsa :( Am cumparat alta de la dezmembrari: 60 lei oglinda + 32 transport, alti 90 lei zburati din buzunar. Benzina s-a facut 5,11. Cred ca-mi fac abonament la tramvai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...si asta ar fi o varianta :D

dar stai linistit ca nu esti singurul care se plange de pretul crescut al carburantului.. :(

iar oglinda a fost o investitie minora...zic eu...

eu doar in luna decembrie am cheltuit cu masina aprox 1000 ron...asa ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma plang neaparat de bani, ci de faptul ca tot pica de pe ea, si e stresant.

Am mers azi cu ea la mecanic, i-am zis sa curete carburatorul. Poate e "prafuit" si din cauza lui nu trage motorul. Si iarasi, am vazut ca scapa ceva ulei/benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma depinde si cum ai grija de masina...

eu unu ma uit si ma gandesc de 2 ori inainte sa imi aleg un traseu...sa nu fie gropi de ex.

dar asta nu ma salvat in mod obligatoriu de investitii in masina...(service luna decembrie = 1000 ron)

gandeste-te putin ce te-ai face daca ai avea o masina model mai nou...si ar pica cate una alta... ;)

ca si astea sunt facut in asa fel incat periodic sa schimbi una alta la ele...si mai si costa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drum fara gropi? nici daca ocolesti 3 orase nu gasesti in ziua de astazi asa ceva :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai...sa fim seriosi ca exista si asa ceva...

nu chiar toate drumurile sunt praf...cel putin la mine in oras pe arterele principale se circula omeneste...

excluzand aglomeratia din trafic...nu ma pot plange ca sunt rele drumurile...

fata de alte orase la capitolul asta Arad-ul sta bine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!