Jump to content

Butuc yala skoda fabia


maxxgabi
 Share

Postare recomandată

Am facut comanda de tija la Adria, ajunge maine.. dar o sa o ridic cand voi ajunge prin SV. 15 lei m-a costat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa faci un DIY - pt colegii care o sa se confrunte cu problema asta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se desface?

post-61586-0-32308000-1311345172_thumb.j

post-61586-0-44524300-1311345177_thumb.j

post-61586-0-59848500-1311345182_thumb.j

post-61586-0-66656700-1311345188_thumb.j

post-61586-0-44540800-1311345193_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni nu stie cum se desface?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare colegi forumisti.De citeva zile sunt posesor de Skoda Fabia ,an 2000 motor ATZ 1,4 68 cai (inca nu am apucat sa schimb in semnatura).Ieri in parcare intr-un supermarket am constatat ca mi-a fost fortata yala de la usa,cred ca cu o surubelnita,si se invirte cheia in gol.Desigur ca am deschis usa de pe partea pasagerului(dupa ce am injurat bine)

Am citit posturiile voastre toate si astazi inarmat cu o trusa de chei torx ,am coborit la masina.Dar la mine nu este decit o singura gaura pe cantul usi situata putin mai jos decit centrul yalei defecte ,dar in poze am vazut ca sunt doua. Asa ca am aminat lucrarea pentu a cere un sfat de la cei care au mai lucrat la asa ceva.Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga torx-ul acolo si slabeste surubul. Ala fixeaza butucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian- sunt skode cu 2 gauri-2 suruburi si skode cu o gaura-un surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

N-am reusit nici in ziua de azi sa desfac butucul, poate cineva sa ma ajute va rog frumos?

Din pozele postate de mine mai sus cu butucul, sa-mi arate si mie cineva care este siguranta.

Modificat de Bukovina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Nu are nici o siguranta ci are 2 stifturi de otel deo parte si de alta.Alea trebuie scoase

cuo masina de gaurit.E o munca foarte migaloasa mai ales ca carcasa e din aluminiu si fuge burghiul.Chiar daca se largeste nu conteaza ,se desface in 2

buc pe lungime.Se monteaza la loc cu stifturi de sirma de cupru.Bafta

Numai la masinile din 2000- 2001 butucul are siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

stie cineva ce marime sunt cele doua suruburi torx care fixeaza butucul in usa -adica marimea si lungimea suruburilor nu a surubelnitei :)

am reusit sa-l desfac pe cel mai de sus si sa-l scap in usa :)

era piln de calcar si l-am dus la curatat ca nu mai intra cheia; apropo, ce solutie de protectie as putea pune in butuc, inclusiv iarna ?

nu prea folosesc cheia la deschidere si asta vad ca e o problema la Fabia (la Astra H nici vorba de asa ceva)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T4

,,lungimea suruburilor" ...o sa ne spui tu dupa ce il vei desface pe asta care ti-a ramas acum de desfacut :lol:

Dai cu spray ceara cavitati in capul surubului si nu va mai face acel calcar de care pomeneai....in butuc WD40.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci pt raspuns dar se pare ca e un surub M5x15 cap inecat (T4 e clar ca mi-a scapat, nu stiu ce-i aia, a ba da e surubelnita...);

si mai e clar ca nu mai scot nici un surub de acolo :)

cineva spunea ca la demontare se scoate surubul de sus complet, nu e nevoie si risti sa-ti cada prin usa, aviz amatorilor...

calcarul era in butuc, nu pe surub, o sa pun WD40 periodic.

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bluetux, ptr. capul surubului iti trebuie un tors de 4, iar lungimea surubului este de 12mm.

Uite:

post-25544-0-45319300-1340382249_thumb.j

post-25544-0-08742600-1340382256_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, inseamna ca e metric 4, M4X12mm, capul poate fi si in cruce, nu neaparat torx, ca tot iau altul - multumesc inca o data :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,capul poate fi si in cruce, nu neaparat torx" : cum vrei tu, numai sa nu-l mai scapi in usa :lol: , inainte de montare-demontare apropie surubelnita de un magnet, si dupa aia te apuci de lucru, nu stiu zic si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era surubelnita asa zis magnetica, cred ca-l leg cu sfoara intai :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In capul surubului (tors, stea) pui ,,picatura" practic il vei lipi de surubelnita, :lol: infiletezi .....cand vei ajunge la capatul filetului misti sus-jos de surubelnita....si gata . Nu te juca cu sfoara, vezi ca ai ghinion, sa nu patesti doamne fereste ceva :lol:

Gata...nu ma mai provoca la povesti..... mergi si apuca-te de lucru, poze ti-am facut, da sa sune

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Povestea butucului "blestemat" continua: pentru ca dupa curatarea de calcar incepuse sa "scape" si sa se invarta cheile in gol, am zis sa comand Kitul miraculos de reparatie; greseala fatala...pentru ca:

- nu erau piesele din componenta kitului de vina, ci cateii;

- kitul recomandat pt masina mea si luat de pe okazii nu are nici o legatura cu butucul de pe masina - deci aviz amatorilor..

In plus, pretul e cam dublu fata de ebay si chiar nu se justifica platit avand in vedere "calitatea" pieselor...

Asa ca al doilea mester chelar s-a chinuit sa aduca la viata butucul cu piesele originale si rezultatul e multumitor;

la prima "problema" care se iveste la butuc o sa comand altul nou prin reprezentanta.

De remarcat ca la Astra H nu am folosit niciodata decat deschidere prin telecomanda, dar butucul nu are nici o problema, e ca nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master Auto System

Buna!da butucul de la mine l-ai cumparat .Pret-ul dublu??? hmmm..........,pai fa un calcul la moneda cursul bnr +10 % la conversie acceptata la asta sa adaugi si transport care este mai mare decat valoare produs la acelasi curs cu specificatiile metionate.Si calitate ai spus lasa de dorit .Produsul este din metal,metalul din care este confectionat aceste sisteme,din ce te astepta-i sa fie? aur ,argint, platina.Da si aviz amatoriilor dupa cate se vede sunt doua modele reparatie unul este standard cel cu trimitere catre e-bay (dar complect cu cele 5 elemete)sau altul editii mai rare.Inainte de comanda se verifica mai ales ca informatia exista utila cumparatorului care nu mai este amator este avizat informat chiar in acest thread :rolleyes: .Oricum ai cerut returnarea care s-a acceptat.

Modificat de Misteru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci atentie la acest tepar mare, mi-a zis pe mail ca nu e butuc de Fabia butucul de care vorbeam :D

Acum ma injura si nu vrea sa returneze banii, desi asa promitea in reclama si vrea sa-i dau calificativ Pozitiv pe Okazii!!

Ce poate face un butuc de yala dintr-un om ! :D

http://www.okazii.ro...fer--a112983882

"Auto: Skoda Fabia

An fabricatie: 1998 - 2004

BENEFICIILE dvs sunt:

-Nu sunt multumiti de produsele noastre?

-Nici o problema, este suficient sa luati legatura cu noi. -Vom transfera banii imediat inapoi dupa primirea marfurilor.

CONDITIILE noastre sunt: sa ne contactati cat mai urgent, sistemul sa nu prezinte urme de uzura cauzate fortarii montajului efectuat necorespunzator

Pentru ca ne pasa ,vream sa ramaneti multumiti"

Cumparatorul e de vina ca nu se potriveste produsul lui: cica e bun pt fabia produsa intre 99 - 2004, dar, ghinion pt 2003 nu prea :D

Asa ca evitati acest loc

http://magazine.okazii.ro/misteruebc

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master Auto System

Cred ca ai probleme de comportament.Iti fac un copy/paste la e-mail.Sa vezi ca am acceptat din start returnarea .Dar din moment ce imi faci politici si ma acuzi ca am afisat alte produse la vanzare si nu sunt nu potrivesc la Skoda Fabia nu iti mai returnez nimic pana iti ceri scuze si iti recunosti gresala.

Ai comandat un produs gresit.Nu ti-am trimis un produs gresit.Sunt doua modele diferite fabricate in paralel.

Daca nu intelegi ce inseamna piese diferite cu cod -uri diferite pt acelasi model de auto.cauta un traducator.

Nu ai merita nici cea mai mica atentie.Om imposibil si nerecunoscator.Acuzi pe altii de gresala ta.Mai spun odata ,avea-i informatia din acest thread ca' ax-ul excentric este diferit dar tot te-a mancat la palmuta sa cumperi celalalt produs care spui tu ca nu este bun pt masina ta.Uite pt alte modele este bun asa ca demonstreaza ca nu este bun,nu mai fa acuzatii in stanga si dreapta .Te astept cu o alta atitudine revizuita .daca ai alta ,pare imposibil .asa-i?.Decizia iti apartine

Modificat de Misteru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

logica e simpla:

ai trimis un produs care nu se potriveste - te-ai angajat sa-l iei inapoi - apoi te-ai razgandit si m-ai facut mincinos (nu mai pun ca injuri si retii niste banuti necuveniti)

asta ai spus de butucul meu de Fabia:

si apropo

butucul care l-ai prezentat in imagine nu este de skoda fabia

garantat

Insa acest aspect nu mai intereseaza

asta pentru cunostiintele tale

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master Auto System

Ai probleme grave de comunicare.Sunt persoane chiar in thread care spun de model ca este combatibil pt variante linii de productii Skoda Fabia 1998-2004Nu te mai ambala sa cumperi daca nu sti ce cumperi ,pui oamenii pe drumuri pe la sedii courieri sa impacheteze trimiteri cumpara ambalaje.Pt unul care nu stie ce face toate astea au un cost care erau gratuite in caz de finalizare.Si ce faci atat zarva .Morala la telefon Citez:AUZI BA CE ESTE BA CU E_MAIL_UL ALA<TU NU VEZI BA CA AI TRIMIS UN PRODUS GRESIT CARE NU ESTE BUN PENTRU SKODA ,TEPARE.

Ai crezut ca nu te gasesc sa te combat.

Ori ce om echilibrat ar fi iesit din fire dupa toate acestea in acest timp fiind de acord cu retunarea produsului

La tel:AUZI BA CE ESTE BA CU E_MAIL_UL ALA<TU NU VEZI BA CA AI TRIMIS UN PRODUS GRESIT CARE NU ESTE BUN PENTRU SKODA ,TEPARE

Uite am sa aduc dovezi in acest sens cumparatori care au montat cu succes acest kit reparatie butuc.

Si dupa toate cele spuse cred ca este un tertip de returnare acest individ cred ca are chiar acest sistem care l-a returnat deoarece el spune

Povestea butucului "blestemat" continua: pentru ca dupa curatarea de calcar incepuse sa "scape" si sa se invarta cheile in gol, am zis sa comand Kitul miraculos de reparatie; greseala fatala...pentru ca:

- nu erau piesele din componenta kitului de vina, ci cateii;

stiind de diferenta dintre cele doua modele discutate de diferiti utilizatori in acest thread

Hai trimite-mi cod VIN sa verificam cod piesa butuc original Skoda Fabia.Astept!!!

Rog ce-i care au acest model de kit de reparatie stiind de existenta lui pe masina sa posteze in acest topic.Sa ii inchidem gura definitiv acestu-i individ cu probleme grave de comportament

post-75753-0-96507000-1340910838_thumb.j

Cod-6N0837223A,

Ax Excentric 51.5 mm

detalii care sunt specificate in anunt

http://www.okazii.ro...fer--a112983882

Dupa ce ai vazut toate aceste detalii te-ai decis tu mare reparator,sa faci cumparaturi si sa acorzi si negativ pe sistem okazii.Sa iti fie RUSINE !!!!!

ce face un butuc dintr-un om care suna ca disperatul RETURNARE RETURNARE.din cauza ta am pierdut bani . daca nu imi trimiti banii URGENT aplicam masurile legale.impreuna cu taxele de transport 120 lei

Feriti-va de acesta. Este o persoana care are un caracter rau intentionat.Foarte rau intentionat.Vede ca si cal-ul inainte si o tine doar pe a lui

Link-ul care la pus pt publicitate ii multumesc. intr-un camp de flori care spun like unul spune dislake acesta este buruiana.Trebuie smulsa

Revin cu informatii. documente extrase din software ETKA.sa vorbim cu dovezi nu vorbe goale

In prezent este on line ,asteapta sa isi de-a replica falsa>LUPUL

Hai cel mai bine sa lamurim problema trimite cod VIN Skoda Fabia 2004 sa verificam ce butuc ai pe masina.Astept

Modificat de Misteru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg de ce atata zarva. omul returneaza piesa care nu corespunde si primeste celalalt set corespunzator. nu mi se pare frumos sa iti injuri clientul si sa-l faci in fel si chip. daca si eu comand o piesa care nu se potriveste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Misteru

1. kitul afisat si trimis de tine nu se potriveste pe fabia mea din 2003, nu stiam lucrul asta inainte,mi l-a spus mesterul, reclama ta spune ca merge pe Fabia 99-2004 ;

Schimbam oricum si piesele trimise de tine chiar daca erau de vina cateii, piesele noi sunt de preferat unora vechi.

2. Chiar daca se potriveau si ceva tot ma nemultumea la ele, conform reclamei tale mincinoase postate si mai sus, puteam returna produsul fara alte explicatii;

Asa e si legal in comertul pe net.

3. Am stabilit impreuna cu tine returul, am si expediat inapoi kitul si apoi ai inceput sa te eschivezi si sa spui ca butucul nu e de Fabia :D

Acum spui ca am butuc de Fabia, se potriveste kitul si eu vreau sa-l returnez aiurea - desi ti-am trimis pozele cu diferentele mari intre piese;

eu zic sa te hotarasti la o versiune credibila :D

Acum ai si banii si kitul iti soseste, dar la telefon injuri, pentru ca ai aflat de-abia astazi (ca si mine de altfel) ca sunt doua feluri de kituri;

nu te-am facut tepar la telefon, aici dovedesti de fapt ca esti si am sa folosesc toate caile legale sa-mi recuperez costurile, conform legii esti obligat sa returnezi contravaloarea produsului sau sa-mi trimiti produsul corect, etc.

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!