Jump to content

Butuc yala skoda fabia


maxxgabi
 Share

Postare recomandată

Salutare forumisti, vin cu o intrebare catre voi.

Stiti cumva cauza pentru care nu pot deschide usa la sofer pe dinafara? Parca scirtiie ceva in butuc.

Eventual procedura de desfacere a yalei.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai inchidere din cheie sau cu buton? butucul se roteste foarte greu sau care e problema?nu trebuie sa demontezi decat butucul sa vezi ce este acolo.te uiti pe cantul usii ca ai doua capacele de cauciuc negtru, le scoti,si ai doua suruburi.unul mic negru(torx20) il scoti de tot, si unul tot torx20 dar mai mare care nu va iesi. tii tras de manerul exterior si desfiletezi la maxim surubul mai mare,si apoi tragi de butuc pana va iesi.e posibil sa iasa mai usor sau mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inchidere cu cheie dar boala a venit incetul cu incetul.:( Se simtea la rasucirea cheii ca agata ceva pina astazi cind sa blocat de tot.Doar dinautru mai pot deschide si e destul de incomod. Am cautat ceva detaliere dar se pare ca e o problema mai rar intilnita.

Multumesc pentru ajutor...eventual ceva completari de la colegi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca trebuie sa o desfaci sa vezi care ii prb, mai mult ca sigur a sarit o rotita dintata ceva s-a dat peste cap, nu stiu daca se poate rezolva, sau va trebui sa schimbi yala, daca erai din timisoara, veneai la mine si vedeam ce se poate face :(, daca totusi treci prin tm, dami un pm ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine am sa incerc sa desfac si sa vad cum arata buba.Cred ca ii fac si ceva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce ai descris in al doilea post, e 100% butucul de vina.nu este nicio problema la nivelul broastei,deci nu face prostia sa demontezi INUTIL fata de usa,macaraua si broasca, ca nu are sens.nu stiu sigur, dar din ce imi amintesc, exista kit de reparatie butuc,adusese cineva vorba aici pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1U0898001 şi 1U0898002. Astea sunt codurile.

Le poate aduce orice magazin mai serios. Nu trebuie comandate pe E-Bay.

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus punct imediat dupa link, si nu merge. Uite aici merge http://cgi.ebay.com.au/00-04-SKODA-FABIA-DOOR-LOCK-PADDLE-REPAIR-KIT-1U0898001-/320514147627

Da-l jos de pe masina, si vezi ce agata. S-ar putea sa scapi cu ceva WD40, daca nu s-au deranjat cateii din el. Oricum, il poti desface, sa vezi ce se intampla.

Eu am desfacut un butuc,,,,ca era de dreapta si l-am bagat in carcasa celui de stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da butucul jos cum a zis kelu, vei vedea ca butucul in spate este ca o surubelnita dreapta, scoate butucul afara si incearca sa inchizi usa folosind pe post de butuc o surubelnita dreapta, daca se inchide si se deschide ok din "surubelnita" inseamna ca butucul e prb, bagi o scobitoare inloc de cheie ca sa impingi protectia si dai cu spray wd40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-a blocat butucul, inseamna ca degeaba incearca cu surubelnita, ca yala merge. In interior, acolo unde zici tu, e un melc si doua switch-uri, care calca pe melc (si actioneaza inchis/deschis). Nu are ce sa se blocheze acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce-ai descris maxxgabi butucul pare a fi de vina si nu stiu daca WD40-ul il mai poate aduce la viata. Mai mult ca sigur sunt afectati cateii din el si propabil, incet incet, va incepe sa se invarta cheia in el in gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa desfac astazi yala si inauntrul ei am gasit pilitura din corpul sau. Ca de obicei am pozat cu telefonul mici detalii pentru cei care vor ma avea de furca.

Ramine sa vad cum fac rost de piesa respectiva.

Cateii vad ca sint destul de ok in yala

post-8038-0-80465400-1288699965_thumb.jp

post-8038-0-17071900-1288699990_thumb.jp

post-8038-0-26935400-1288700000_thumb.jp

Modificat de maxxgabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa inteleg ca vrei sa faci rost de unul sh si sa muti cateii dintr-unul in celalalt? Alta solutie nu vad in afara de unul nou, din reprezentanta, comandat pe seria de sasiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul pare functional dar se agata in piesa acea rupta.Pozele le-am pus dupa ce le-am curatat un pic...in realitate era plin de pilitura de material. Acuma as dorii sa schimb piesele dinauntru.Am incercat sa scot din dreapta butucul si nu a mers,cred ca tine in ceva. Vroiam sa schimb pina o voi rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa montezi butucul de pe dreapta pe stanga, nu merge. Daca veri doar sa grefezi de pe el, piesa care s-a stricat la celalalt, merge. Din poza, nu vad bine ce s-a rupt. E vorba de marginea care tine fixata pangria de descuiere, de butuc ? Daca da, iti trebuie un kit de genul asta http://cgi.ebay.com.au/00-04-SKODA-FABIA-DOOR-LOCK-PADDLE-REPAIR-KIT-1U0898001-/320514147627 . I-a codul de pe kit s comanda-l la Skoda....dar nu la Avia, ca o sa vina dupa 200 de ani...

sau poti cumpara de la dezmembrari, un butuc de orice VAG (Passat B5, Golf4, Bora, Octavia, Superb, Seat...) si de pe care sa-ti recoltezi piesa stricata la tine. Pretul la SH al unui butuc, fara cheie, e in jur de 30-40 lei.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asa o sa fac iau unul second si o rezolv.

Multumesc pentru sprijin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa montezi butucul de pe dreapta pe stanga, nu merge.

De ce sa nu mearga ? Eu retin ca am schimbat de pe stanga pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare, nu stiam de acel kit de reparatie, multam Florine.

Ce-i drept nici nu prea am vazut asa defectiune. Mai toti butucii pe care i-am vazut erau cu cateii praf sau blocati (evident, toata lumea are alarma la masina si doar cand se termina bateria isi mai aduc aminte ca au si cheie si ca ar trebui unsi butucii din cand in cand :icon_thumright: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiindca pozele nu sint asa de clare, cred ca nu mai poate folosi butucul existent, asa ca sfatul meu este sa cumpere unul de la dezmembrari, sa-l desfaca cu mare grija, sa nu mai rupa nimic la el ( vezi ca butucul propriuzis iese numai cu cheia in el ), sa-i scoata werturile (cateii) sa-i dea deoparte, sa spele butucul cu WD40 ( sa nu ungi nimic cu ulei la butuc !!! ) , pe urma scoate cateii din butucul original, si ii pune in ordine , ii curata bine ( merita si un pic lustruiti cu un smirghel foarte fin ) , dupa care ii pune in butucul cumparat. Ca i-ai bagat sau nu in ordinea corecta o sa vezi cind bagi cheia in butuc, ca daca nu e ordinea corecta ramin cateii gresit bagati inafara butucului si nu mai intra in camasa. Operatia este destul de migaloasa, este greu si stufos sa o descrii pas cu pas, mai usor mi-ar fi sa fac operatiile, dar nu e un cap de tara. Daca te incumeti, bafta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea merge de la orice Vag de la unul la altul. Asta pentru ca difera grosimea usii automat difera lungimea tijei aleia, celelalte sunt compatibile. Codul ala de l-am pus ieri e pentru Fabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Mi s-a rupt si mie tija, dar problema e ca tija mea arata altfel decat cea pe care a postat-o colegul mai sus. Oare gasesc tija ca a mea? atesez si foto.

post-61586-0-95963400-1310976954_thumb.j

Modificat de Bukovina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta cu codul 1U0898001,dureaza 2..3 zile pana vine comanda undeva sub 20 lei cost estimativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi si butucul arata diferit, un prieten zicea ca e capsat si nu se poate desface.. nu vad niciun surub pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e capsat, are o siguranta care fixeaza tija de butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa-l scot maine si o sa-l pozez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!