Jump to content

Golf 5 GTI USA


Radu Marcel

Postare recomandată

Eu am facut revizia de 3 ani si pe langa ulei, filtru ulei, filtru de aer, filtru de polen, filtru de combustibil am schimbat si lichidul de frana. Conteaza si nr de ani fiindca la mine spre exemplu sunt 3 revizii facute in 3 ani si 14.000km :).

Link către comentariu

Eu am facut revizia de 3 ani si pe langa ulei, filtru ulei, filtru de aer, filtru de polen, filtru de combustibil am schimbat si lichidul de frana. Conteaza si nr de ani fiindca la mine spre exemplu sunt 3 revizii facute in 3 ani si 14.000km :).

lichidul de frana l-am schimbat la prima revizie ;)

merci

Link către comentariu

eu la 30 de mii stiu ca am schimbat placutele de frana pe langa toate filtrele (inclusiv ala de benzina) si ulei

Link către comentariu

Alta viata cu jantele astea, eu abia asteptam sa scap de cele de iarna, cand le vedeam acolo cum stateau ma lua capu... Se comporta foarte bine eu am cauciucuri de vara GOODYEAR EAGLE F1 ASYMMETRIC si ma inteleg bine cu ele. Bafta in continuare

Link către comentariu
  • 1 month later...

Se pare ca noua comanda de g6 nu este buna pt mine....nu imi pleaca AC :(

Link către comentariu

Mai degraba ai ramas fara freon in instalatie. Cauta pe-aici pe forum pe careva care are aparatura pt A/c, daca nu e un service bun pe soseaua Giurgiului, aproape de iesirea din Bucuresti. Are aparat care verifica instalatia si baga freon in functie de masina.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Radu Marcel

Multumesc Dj Soso, dar cu ajutorul lui F l o r i n (si ii multumesc pe acesta cale) am rezolvat problema, NU era bagata o mufa...si nu pleca compresorul. Ma speriasem, credeam ca e noua comanda de G6 de vina.

Link către comentariu
F l o r i n

Marcel, cu mare placere, oricand ! :icon_thumright: Ramane sa realizam si restul proiectelor.

Link către comentariu
  • 1 month later...

de curand am facut un mic upgrade la sistemul de frana :

discuri fata/spate ebc turbo groove;

racorduri frana fata/spate GOODRIDGE;

lichid frana Motul660 care are gradul de fierbere de la 325 de grade (din cate am inteles ar fi cel mai bun);

dupa toate aceste pedala de frana este tare si nu mai exista dilatatia aceea la frane violente. pot sa spun ca este mai buna cu 30 % fata de ce aveam initial si recomand pt cei ce vor un upgrade ieftin sa schimbe in primul rand racordurile cu unele de teflon cu insertie metalica.

la urmatoarea revizie la 40.000km am sa schimb si placutele cu unele performante (acum am 32.000 km si imi place din ce in ce mai mult tipul asta de masina :Driver: )

post-14295-0-54808100-1308247650_thumb.j;post-14295-0-64826900-1308247670_thumb.j;post-14295-0-82001000-1308247701_thumb.j;post-14295-0-21929100-1308247718_thumb.j

Link către comentariu

foarte frumos.....cat te-a ajuns acest upgrade?.....

Link către comentariu

discurile le-am luat de la un coleg de pe forum care sunt ca noi au fost folosite cateva mii si le-am luat cu 700 lei (in magazin noi sunt 1400)

racordurile - 450 lei

lichidul - 130 lei

manopera - 200 lei

total 1.480 lei

merita toti banii, avand in vedere ca racordurile au garantie pe viata ...deci nu mai ai grija lor asta ar fi un aspect si un al doilea cel mai important este senzatia de incredere si siguranta pe care o castigi clar. :)

Link către comentariu
  • 2 months later...

Salut

nu am mai scris nimic despre masinuta mea de ceva vreme...intre timp am facut si un drum lung si frumos prin tara insumand 1.000 km, trecand prin transalpina, fagaras, sighisoara, iar masinuta s-a comportat fff bine, pe serpentine e viata ei :)...iar ce m-a surprins placut a fost ca am avut un consum decent de 8,2(pana acum calculam 10 la suta la drum lung) avand in vedere ca pe autostrada am mers cu 140 pe pilot, in rest regulamentar ca si viteza...cu depasiri pe sport, iar pe serpentine am dat la o parte un s350 si un 530 d cu cel din urma m-am luptat ceva. am sa revin cu poze cu peisaje frumoasa.

intre timp indragostindu-ma din ce in ce mai mult de ea, m-am hotarat sa mai investesc ceva, pt a trece la stagiul 2 pe care vreau sa il fac la REVO de data asta... in momentul de fata am un stage 1 de la TCM care este decent, dar parca este pacat sa il tim asa cand simt ca masina poate mai mult...:) prin urmare vreau sa achizitionez o admisie mai performanta gen Evoms (au avut dreptate unii colegi cand au zis ca nu o sa imi ajunga admisia pe care o am in prezent)si sa umplu la evacuare pe care vreau sa o fac tip R32. Mi-am comandat deja un Downpipe post-14295-0-44089500-1314277377_thumb.j, dar acum nu stiu ce sa fac dc sa renunt detot la catalizator (stiu ca cei de la Revo sterg acea eroare) dar fara catalizator se poate afecta ceva din motor???

ca exterior i-am luat pana la urma stopuri de R32 (cele inchise) si sunt pe drum prelungirea de R32 pt evacuare dubla si o buza fata post-14295-0-67170300-1314278357_thumb.j

la interior i-am mai adus mici modificari,gen sertarul dintre scaune cu jaluzea (inainte aveam suport pt pahare) pe care l-am imbunatatit cu ajutorul lui FLORIN (ii multumesc pe acesta cale pt ajutor, idei si pasiune) aplicandu-i 2 leduri pt a se vedea noaptea, comanada de lumini de pasat cc, i-am vopsit chestiile alea triunchiulare de la baza bordului,inscriptii GTI de manerul scaunelor...

Link către comentariu

Bravo Marcel !

Te`ai pus serios pe treaba... pasiunea asta!

Trebuie sa fac si eu o mica modificare la interior si cred ca ma poti ajuta, daca la tine a mers sigur merge si la mine :D asa ca tine telefonu` pe langa tine.

Modificat de B32FDY
Link către comentariu

si eu mai vreau sa ii fac un sg lucru la interior ce am vazut la un coleg de pe forum de aici...cred ca la Cristi 407 ...vreau sa imi pun ceasuri de temp si boost, si imi place suportul pt ele ce vine la baza bordului si este de la osir...si cu asta gata interiorul :Driver:

Link către comentariu

hehe surioara americana, foarte frumoasa masina :P

imi place ca ai schimbat la interior clima si navi-ul, si la mine urmeaza navi-ul cu clima am avut noroc si a venit asa din fabrica :)

drumuri cat mai line si bine asfaltate :)

Link către comentariu

Multumesc Sunpall :)

Intre timp mi-au venit si Side-Markers. Imi place look-ul de acum....parca este mai unitar :Driver:

post-14295-0-18865000-1314712325_thumb.j;post-14295-0-54256200-1314712354_thumb.j;post-14295-0-65485600-1314712369_thumb.j;post-14295-0-24571500-1314712395_thumb.j

Link către comentariu

Salutare!

Foarte frumoasa masina, de foarte mare efect modificarile din interior! Cat a costat climatronicul de golf 6? Ma cam bate gandul si p mine.Lasa-mi pe PM te rog mai multe detalii sa nu poluam topicul - montaj, piese suplimentare, mufe de asaptare, probleme inatmpinate etc.

cat despre furtunase si lichid, acelasi lucru l-am facut si eu, dar am pus si niste placute DS 2500 iar franarea s-a schimbat total.Cu cat se incalzesc ma tare placutele, cu atat tin mai bine si pedala ramane ferma. Asa ca, dupa pareea mea ai facut alegeri foarte bune ana acum!

Bafta in continuare!

Link către comentariu

Marcelino, mie imi placea si cu ele galbene....dar important e cum iti place tie :icon_thumright:

Oricum, numai modificari cu bun gust.

Link către comentariu
  • 2 months later...

de curand au inceput sa imi vina din piese....din primavara va fi cu totul alta :)

venite :

post-14295-0-05611200-1321269796_thumb.j - prelungire bara spate r32;

post-14295-0-75004200-1321269852_thumb.j; post-14295-0-13762800-1321269870_thumb.j - prelungire bara fata vortex;

post-14295-0-34154900-1321269926_thumb.j - downpipe 76 mm

urmeaza :

soft stage 2 - si cu asta ma opresc la puterea motorului si dupa ce il fac am sa ma duc si la un dyno...sa stiu ce vb :)

frane fata r32 ;

volan gti 6;

sezorul de ploaie si cablurile necesare ( mi-a sarit o pietricica...si sunt nevoit sa schimb parbrizul)

arcuri sport;

toba finala tip 32 - aici o sa am de cautat ceva...ca as vrea un milltek sau un remus dar nu am gasit nimic mai jos de 700 euro...

deocamdata renunt la admisia evoms in favoarea franelor de r32, voinea fiind raspunzator de aceasta decizie :) si o sa merg pe admisa semi stock cu filtrul sport k&n ...care este destul de safe pentru masina...

deocamdata atat..revin cu poze pe masura ce pun in practica...iar finalitatea o preconizez in primavara (dupa care nu mai fac nimic ..jur) :)

Link către comentariu

hmm...frumos...jucarii noi..... altul care nu se mai opreste :lol: ...pai, numai eu sa tot modific la masina ??

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!