Jump to content

Golf 5 GTI USA


Radu Marcel

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

In perioada ce a trecut am reusit sa achizitionez mult doritele jante Detroit pe 18 (multumesc Dan si Vlad)si sa imi montez bara de ridigizare pe amortizoarele din fata. post-14295-0-29149000-1297881416_thumb.j; post-14295-0-99868800-1297881442_thumb.j

Pentru a vedea rezultatele "muncii" am facut un drum la munte, sa vedem cum se comporta ...destinatia fiind Susai (Predeal) iar pt cei ce nu au fost le recomand aceasta destinatie pt putina liniste si relaxare...si peisaje

post-14295-0-20471800-1297881472_thumb.jpost-14295-0-05509900-1297881490_thumb.jpost-14295-0-32206300-1297881511_thumb.jpost-14295-0-76421500-1297881529_thumb.jpost-14295-0-38650300-1297881544_thumb.jpost-14295-0-86974700-1297881558_thumb.jpost-14295-0-08804500-1297881649_thumb.jpost-14295-0-03974500-1297881665_thumb.jpost-14295-0-99795300-1297881687_thumb.jpost-14295-0-61229800-1297881707_thumb.j

ca si rezultat masina se comporta mult mai bine ca inainte si ma asteptam odata cu trecerea la 18 sa fie insuportbil de rigida, dar este ok si se poate merge f bine prin bucuresti dar cu mai mare atentie :). La intoarcere am luat-o pe Cheia si am avut ocazia sa ma dau si pe curbele dintre Predeal si Brasov (unde un echipaj statea la panda pt linia continua...) si pe drumul virajat de pe Cheia...pana la un moment dat cand prietena mea a cedat si a zis sa o las incet :rolleyes: am avut un consum ok de 9% la 400 km efectuati, in conditiile in care pe viraje ma mers tare ...iar in localitati si in afara am mers regulamentar...cu exceptia unei portiuni mari pe DN1 la intoarcere, cand a venit un roman de al nostru cu un X3 si s-a lipit de spatele meu si cu faza lunga in localitate in conditiile in care eu nu aveam unde sa ma duc ...nici in fata si nici in lateral ca era aglomerat...si statea la o palma in spatele meu...iar la o trecere de pietoni...nu stiu exact localitatea era sa se suie pe mine daca nu ma duceam mai in fata pe jumatatea trecerii...si la un moment dat l-am lasat sa se duca dupa care in afara localitatii l-am prins din urma si baiatul meu mergea pe mijlocul stazii :huh: si intr-o curba l-am fortat tare si era sa o ia pe langa...dupa care am trecut iar in fata, iar el frustrat vroia sa vina dupa mine....din pacate astia suntem si nu am invatat sa ne respectam in trafic si credem ca suntem cei mai tari daca avem acolo cativa cai in plus, iar faptul ca mergi la o palma in spatele celuilalt este periculos pt toata lumea din jur...in germania nu am vazut pe nimeni sa dea faza lunga ca unul depasea un tir...si toata lumea respecta viteza celui din fata...pana cand depasea tirul respectiv...poate o sa vina timpul cand o sa stim cum sa ne bucuram de masini...si de viteza..fara sa ne punem viata in joc sau sa fim competitori in trafic aiurea...

Link către comentariu

Frumos ii sta cu jantele pe 18. Cati mai multi km fara evenimente neplacute. Jantele sunt cam mari pentru iarna. Simti orice denivelare facuta de zapada/gheata. Sfatul meu ar fi unele pe 16 pentru iarna o sa vezi mare diferenta.

:offtopic:

Ps Am patit si eu cu un mustacios cu BMW parca avea avion si barem de era un M ceva. Ii rupa dintii si se baga in depasiri aiurea. Am trecut de el la cat de haotic am vazut ca mergea dar nu a vrut deloc sa ma lase sa trec parca ii cumparase masa strada. Nu stiu ce au astia cu BMW dar se cred ca au avioane(sa ma scuze cei care conduc ok, nu sunt toti la fel doar unii). Cand sunt pe autostrada ii las sa se duca ca viteza nu e buna deloc. M-am tinut o data dupa un M5 insa l-am lasat ca mergea tare si prin localitati

Modificat de blordc
Link către comentariu

Salut radu.ceva impresii dupa montarea barii de rigidizare?

Nu iti face griji de jante,se merge ok,chiar si iarna.dar cu un pic de grija.nu cred ca ne modificam masinile ca sa mergem cu ele ca si cand ar avea PDG.

Eu folosesc 17 inci si iarna si nu am intalnit nici o problema descrisa pe aici.

Bara presupun ca ai montat-o ca la mine,ne uitam la amckart la ea.

Brgds

Link către comentariu

acum dupa montarea barii, masina se simte mult mai legata si e acolo la cea mai mica miscare a volanului...nu mai stiu exact cum este la tine Vali, dar banuiesc ca este o sing modalitate de prindere pe amortizoarele din fata. Im pare rau ca nu am facut poze la etapele de montare...

legat de jantele pe 18 va spun sincer ca se comporta peste asteptarile mele...adica NU este extrem de rigida, probabil si din cauza cauciucurilor care sunt de iarna...si aici ar trebui sa ma sustina sau NU unul care are jante pe 18 pe un gti...ideea este ca mie imi plac enorm si cum arata (vin cel mai bine pe un GTI dpmdv) si cum se comporta...acum depinde ce vrea fiecare de la masina...stabilitate sau confort, dar dupa mine astea sunt compromisul ideal (nu de alta dar sunt ale mele :) )

daca vrea cineva sa treaca la 18 si nu stie cum se va comporta masina...ii pot arata si aici ma refer si la tine blordc ca am vazut in topicul tau ca esti in dubii :Driver:

numa bine la toata lumea

Link către comentariu

Eu te-am salutat astazi in rond la universitate. Erai foarte nedumerit;) Superba masina. Sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea. Km multi si fara probleme.

Link către comentariu

sunt curios cum s-a comportat masinuta (avand DSG) pe drumul de susai iarna.

:)

Link către comentariu

Imi cer scuze...dar eram cu gandurile de servici...oricum frumos din partea ta.

Si masinuta ta arata frumos, dau bine semnalele aprinse si jantele mi-au placut...am citit topicul tau si am vazut ca ai facut modificari de bun gust...iti mai trebuie o turbina :rolleyes: glumesc

numai bine si poate altadata si vb

sunt curios cum s-a comportat masinuta (avand DSG) pe drumul de susai iarna.

:)

si eu eram curios, fiind prima masina automata pe care o conduc iarna si pot sa spun ca s-a comportat ca si una manuala, la urcare am mers usor pe drive si nu am avut nicio problema si chiar au fost portiuni de urcare abrupte, iar la coborare, unde erau portiuni mai dificile treceam pe sport sa o tin in frana de motor...chiar f ok...toata lumea ma speria ca la iarna o sa fie jale...NU masina face totul singurica daca stii sa o utilizezi corespunsator

drumul spre susuai a fost superb, fiind zapada batatorita nu erau gropi...totul fiind lin...nu stiu cum arata drumul vara fara zapada...dar oricum merita de mers pe el pt cei ce nu au fost, dar nu este un drum pe care sa alergi masina...mai mult pt peisaj

Link către comentariu

Multumesc pentru apreciere. Am admisie care momentan ma ajuta cu response, masina raspunzand mai prompt la apasarea aceleratiei. Legat de jante, acum sunt pe winter.... mai am niste planuri cu ea dar vorba aceea....nu e bani! poate ne auzim intr-o seara pe la o intalnire. Acum e cam frig. Mi-as dori si eu Side-Markers dar nu stiu cum sa le prind pe bara aceasta, iar o bara US nu imi permit momentan. Asta am admirat la masina ta. In acelasi timp, greseala a statului roman, numarul tip B este enorm de mare, din cate am vazut....ar fi aratat mult ma bine daca nu era atat de inalt. Toate cele bune.

Link către comentariu

Jantele pe 18" schimba aspectul masinii, de aceea am optat si eu pentru ele....acum de! un gti e mai rigid de fel (oricum nu suparator), necesita un pic de atentie la denivelari cu trecere de cale ferata sau tramvai si la borduri...in rest sunt ok...

As vrea sa fac si eu traseul montan facut de tine insa nu mai imi iau roti de iarna pana la urmatorul sezon rece...cred ca peisajul e frumos si vara :)

PS. ti-am facut 2 flashuri pe Valea Oltului faceam stanga pe Valea Argesului catre Drumul Taberei....(nu cred ca m-ai observat)

Foarte frumoasa masina...sa ai grija de ea :)

Modificat de corad0
Link către comentariu

imi place mult cum arata cu jantele astea ... e foc ... bara stabilizatoare de unde ti-ai luat`o si cat a fost ? poate ne vedem la o tigara sa o vad si eu pe micutza pe viu cu jantele astea noi

Link către comentariu

Jantele pe 18" schimba aspectul masinii, de aceea am optat si eu pentru ele....acum de! un gti e mai rigid de fel (oricum nu suparator), necesita un pic de atentie la denivelari cu trecere de cale ferata sau tramvai si la borduri...in rest sunt ok...

As vrea sa fac si eu traseul montan facut de tine insa nu mai imi iau roti de iarna pana la urmatorul sezon rece...cred ca peisajul e frumos si vara :)

PS. ti-am facut 2 flashuri pe Valea Oltului faceam stanga pe Valea Argesului catre Drumul Taberei....(nu cred ca m-ai observat)

Foarte frumoasa masina...sa ai grija de ea :)

Multumesc frumos pt aprecieri. Nu cred ca ma face nimic mai bucuros pe acest forum, decat fratia asta a noastra, faptul ca ne salutam intre noi chiar daca nu ne cunoastem...dar avem aceeasi pasiune. Imi pare rau ca nu te-am observat.

am citit si topicul tau cu GTI 6 si imi place mult masina ta...ai luat-o cu niste dotari pe gustul meu :) ca sa zic asa...iar spoturile tale schimba spatele masinii...care era in opinia mea cel mai nereusit din toata masina

sa o stapanesti si tu sanatos si sa te bucuri de ea

drumul spre susai, asa cum am spus merita, mai ales ca este necunoscut pt multi, iar sus exista si o piscina aplasata f misto (25 euro intrarea) iar daca te cazezi e free (cazare in jur de 80 euro pt 2 pers)

imi place mult cum arata cu jantele astea ... e foc ... bara stabilizatoare de unde ti-ai luat`o si cat a fost ? poate ne vedem la o tigara sa o vad si eu pe micutza pe viu cu jantele astea noi

sigur Matei,

ne vedem in weekendul asta ca am si eu putin timp liber...ca in rest numai pe la 10.30 termin treaba in fiecare seara si nu imi mai arde de nimic

te sun in wk

Jantele pe 18" schimba aspectul masinii, de aceea am optat si eu pentru ele....acum de! un gti e mai rigid de fel (oricum nu suparator), necesita un pic de atentie la denivelari cu trecere de cale ferata sau tramvai si la borduri...in rest sunt ok...

As vrea sa fac si eu traseul montan facut de tine insa nu mai imi iau roti de iarna pana la urmatorul sezon rece...cred ca peisajul e frumos si vara :)

PS. ti-am facut 2 flashuri pe Valea Oltului faceam stanga pe Valea Argesului catre Drumul Taberei....(nu cred ca m-ai observat)

Foarte frumoasa masina...sa ai grija de ea :)

Multumesc frumos pt aprecieri. Nu cred ca ma face nimic mai bucuros pe acest forum, decat fratia asta a noastra, faptul ca ne salutam intre noi chiar daca nu ne cunoastem...dar avem aceeasi pasiune. Imi pare rau ca nu te-am observat.

am citit si topicul tau cu GTI 6 si imi place mult masina ta...ai luat-o cu niste dotari pe gustul meu :) ca sa zic asa...iar spoturile tale schimba spatele masinii...care era in opinia mea cel mai nereusit din toata masina

sa o stapanesti si tu sanatos si sa te bucuri de ea

drumul spre susai, asa cum am spus merita, mai ales ca este necunoscut pt multi, iar sus exista si o piscina aplasata f misto (25 euro intrarea) iar daca te cazezi e free (cazare in jur de 80 euro pt 2 pers)

imi place mult cum arata cu jantele astea ... e foc ... bara stabilizatoare de unde ti-ai luat`o si cat a fost ? poate ne vedem la o tigara sa o vad si eu pe micutza pe viu cu jantele astea noi

sigur Matei,

ne vedem in weekendul asta ca am si eu putin timp liber...ca in rest numai pe la 10.30 termin treaba in fiecare seara si nu imi mai arde de nimic

bara am luat-o de pe forum de la Tiganu cred, era noua nemontata pe masina si am dat pe ea 200 lei, iar noua am inteles ca ar costa 110 Euro

te sun in wk

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

dupa 2 luni am reusit sa imi spal si eu masina...rusine sa imi fie...

post-14295-0-31252200-1299439429_thumb.jpost-14295-0-15825300-1299439444_thumb.jpost-14295-0-00664800-1299439468_thumb.jpost-14295-0-93593800-1299439481_thumb.jpost-14295-0-60399300-1299439493_thumb.j

incet incet ma apropii de 30.000 km si vine timpul de service. primul service l-am facut la 20.000 km cand am adus masina si l-am facut la reprezentanta, acum insa as vrea sa il fac in alta parte, nu din motive financiare si pt ca sunt de moda mai veche si vreau sa vad eu cu ochii mei ce mi se pune pe masina...asa sunt eu mai impacat. acum daca stie cineva, daca la 30.000 km se mai schimba si altceva decat consumabile (placute, filtre si ulei) m-ar ajuta.

multumesc

Link către comentariu

Nu se schimba nimic altceva inafara de consumabilele uzuale, filtre, ulei si placutele de frana daca sunt uzate. La 60.000km se schimba bujiile. Imi place cum arata masina ta, foarte ingrijita! :)

Link către comentariu

Nu se schimba nimic altceva inafara de consumabilele uzuale, filtre, ulei si placutele de frana daca sunt uzate. La 60.000km se schimba bujiile. Imi place cum arata masina ta, foarte ingrijita! :)

multumesc mult pt info si pt apreciere

:icon_thumright:

Link către comentariu

ce frumos arata cu jantele astea ... deabia astept sa o vad pe viu :) azi am spalat`o si eu , bag poze acu :D

Link către comentariu

Cum ai spus si u, jantele astea pe 18 sunt cele mai potrivite pentru un GTI. Sa le invarti sanatos. :D Si cum am mai spus cu cateva pagini in urma, arata superb GTI-ul tau, mai ales ca-i american. Ca si colegul SosoASD, si eu vreau sa-mi pun side markers in bara (mor dupa ele). Bara din spate o am deja. Imi mai trebuie side markers in bara din fata si o fac si eu americana hehehehe! Dar gata cu off topicul. Propun si eu o chestie care ai mai putea sa o faci la Golfulet, si anume... stopuri smoked R32 style. Cred ca ar arata senzational pe masinuta ta, mai ales ca e neagra si side markers albi (dar cu aia e mai complicat, ca trebuie comandati din state).

Link către comentariu

Frumos, Frumos

De ce nu suni un prieten cand ai nevoie de ajutor ? Te ajut eu cu service`ul

Link către comentariu

Cum ai spus si u, jantele astea pe 18 sunt cele mai potrivite pentru un GTI. Sa le invarti sanatos. :D Si cum am mai spus cu cateva pagini in urma, arata superb GTI-ul tau, mai ales ca-i american. Ca si colegul SosoASD, si eu vreau sa-mi pun side markers in bara (mor dupa ele). Bara din spate o am deja. Imi mai trebuie side markers in bara din fata si o fac si eu americana hehehehe! Dar gata cu off topicul. Propun si eu o chestie care ai mai putea sa o faci la Golfulet, si anume... stopuri smoked R32 style. Cred ca ar arata senzational pe masinuta ta, mai ales ca e neagra si side markers albi (dar cu aia e mai complicat, ca trebuie comandati din state).

incearca pe ebay.us poate gasesti o bara de US si vedem noi cum o aducem...

vizavi de sfatul tau si eu am aceasi parere...stopurile sunt acum veriga slaba si va trebui sa fac ceva cu ele (sunt foarte rosii :) )...ori le pun o folie sa le inchid unpik...ori le voi schimba si cu asta ma opresc la exterior cu modificarile...sunt de principiul sa las masina cat mai originala ca e frumoasa asa cum e...

Link către comentariu

Frumos, Frumos

De ce nu suni un prieten cand ai nevoie de ajutor ? Te ajut eu cu service`ul

multumesc Ionut, dar de service-uri nu duc lipsa :) ideea era sa imi spuna un posesor de GTI ce a trecut prin revizia de 30.000 km daca se schimba si altceva sau se verifica si altele...

ne auzim

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!