Jump to content

Audi Q7 4,2 FSI 2006


micnea

Postare recomandată

Dupa cum scrie si in titlu, este vorba de un Audi Q7 cu motorul de 4,2 FSI, 350 cp si 6800 rpm, fabricat la sfarsitul lui 2006. Este inlocuitoarea A8-ului pe care l-am dat saptamana trecuta. Are 95 000 km reali, revizii la zi, o masina ingrijita pe partea mecanica, ca mai sunt chichite de rezolvat la ea, cum ar fi: scrumiere spate+capace de inlocuit ca sunt rupte, capacul acela (slide) de la scrumiera din fata de inlocuit, capacul de la suportul de pahar spate de inlocuit, desfacuta consola MMI pt a fi curatata caci nu merg butoanele cum ar trebui (pesemne ca fostul proprietar a varsat cola sau cafea pe ea), reparat geam stanga ca nu ii mai merge impulsul, si alte mici maruntisuri de care ne vom ocupa incepand cu saptamana viitoare. Abea am luat masina ieri si pot sa spun ca imi place foarte mult cum merge, tinuta de drum fiind impecabila. Motorul este senzational, calutii in plus fata de A8 se simt imediat ce ciupesti un picut acceleratia. Evident ca am fost si constienti ca nu va mai consuma la fel de putin ca A8-ul, dar nici asa mult cum mi se spusese. Ieri pe A2 cand am adus-o de la Constanta, consumul era undeva pe la 11, mult fata de A8, dar putin fata de cat mi-au spus altii mie. Eu zic ca e decent consumul pentru motorul asta si pt cat de grea e masina. Am enumerat chestiile ce trebuie schimbate la ea si acum trebuie sa enumar si dotarile (asa din ce am vazut eu), deci fata de dotarile standard la Q7, avem urmatoarele:

- Culoare: Alb (Candywhite), ulterior vopsita de fostul proprietar, intr-un alb sidef perla (Similara cu nuanta pe care o am pe Golf)

- Senzori de parcare fata-spate + camera (ca la A8)

- Ecran computer de bord color

- Scaune din piele neagra, reglabile electric+memrie

- Scaune spate individuale

- Insertii lemn bej

- Bose surround sound

- Jaluzele manuale luneta + geamuri spate

- Privacy Glass inclusiv geamuri duble

- Pachet S (bara fata + praguri, adaugate ulterior de fostul proprietar)

- Trapa panoramica

- Jantele pe 20 incaltate cu niste cauciucuri de iarna Pirelli (nu stiu denumirea jantelor din catalog)

- Al treilea rand de scaune amplasate in portbagaj

- Haion electric

- Keyless entry (trebuie verificat si asta, ca nu se inchide masina din butoanele de pe usa)

- Pachet lumini

- Bluetooth

- TV

- Oglinzi rabatabile electric (imi place ca se ridica in sus cand se pliaza) si heliomate (dar nu se heliomeaza :) )

Cam acestea ar fi dotarile din ce am vazut asa, daca mai apar sau daca imi mai amintesc ceva, le voi posta si aici. Poze momentan nu i-am facut, ca n-am avut cu ce, zilele viitoare sper sa apuc sa-i fac niste poze!:biggrin:

Link către comentariu

La voi nu se simte criza ? :)

Masina e senzatie. Cat despre consum... tine-te bine in oras... sa ai bani cash la tine mereu :biggrin:

Am avut 4.2 FSI si stiu ce inseamna consum in oras si consum in afara orasului.

Hai cu poze mai repede.

Modificat de Kostas
Link către comentariu

Se simte criza, tocmai de aceea am scapat de A8 ca sa scapam de leasing (platesti mai putin la benzina decat la rata pe luna de la A8) :)

Link către comentariu

Felicitari! Sa va bucurati cat mai mult de ea si sa faceti cat mai multi km fara incidente! Am mers cu un Q7 4.2 si este ceva deosebit...doar ca in Bucuresti cel putin, trebuie sa te obisnuiesti cu un consum din doua cifre, prima fiind 2 :) Oricum, este un motor care merita. Si sunetul de V8...incomparabil :biggrin: Felicitari inca o data!

Link către comentariu

Nu va avea un sunet ca V8 de pe S5 sau RS4 :)

Ca sa se auda ii trebuie o evacuare schimbata.

Ce ai tu acum este foarte silentioasa.

Link către comentariu

Intr-adevar e silentioasa acum, dar oricum are sunetul specific de V8, de care eu unul sunt fascinat. Si avantajul este, asa cum a spus si Kostas, ca poti schimba evacuarea si atunci se va auzi...TARE :)

Link către comentariu

Am vazut ca e destul de silentioasa, dar totusi sunetul motorului este superb (mai alse cand calci acceleratia), prima chestie la care m-am gandit cand am luat masina asta, este la o evacuare noua, dar sa vedem ce o fi mai incolo! Merci mult tuturor de urari, poze sper sa fac maine (adica azi).

Link către comentariu

In mod sigur apelez si ma sfatuiesc cu voi daca e sa-i schimb evacuarea! Dupa ce rezolvam toate chichitele si maruntisurile, ma gandeam la niste stopuri de facelift ca arata foarte misto cand sunt aprinse, ar fi mers si farurile, dar mie personal imi plac mai mult astea actuale... prea multe LED-uri pe farurile de facelift. Intretimp am salvat niste poze cu masinuta de pe site de la Cardinal.

post-27170-0-58617100-1288484007_thumb.j

post-27170-0-29442200-1288484040_thumb.j

post-27170-0-24727400-1288484060_thumb.j

post-27170-0-40790400-1288484086_thumb.j

post-27170-0-45812600-1288484075_thumb.j

post-27170-0-17064300-1288484099_thumb.j

post-27170-0-69290700-1288484116_thumb.j

Link către comentariu

Superba masina :D Iti recomand un supersprint, chiar daca toata lumea lauda milltek daca citesti pe forumurile din afara supersprint sunt clar peste :(

Link către comentariu

Frumoasa masina sa o stapanesti sanatos! Daca nu ma insel masina a fost a patronilor de la Cardinal! E alb perlat la fel ca Audi R8-ul pe care il au! Motorul e senzatie! Bafta

Link către comentariu

Frumoasa rau masina..sa o stapaniti sanatosi! O masina exact ca asta (daca nu chiar asta) a avut Doroftei cat timp a fost imaginea Cardinal Motors Ploiesti..era tot alb perlat,tot 4.2 benzina. Oricum e superba.

Link către comentariu

frumos foc tancul,sa aceti parte de el...brgds :icon_thumright:

Link către comentariu

Arata foarte bine bolidul,sper ca pe asta nu il dai peste 3 luni :icon_thumright: (joke)

Sa va poarte sanatos si cati mai multi km fara probleme ! :offtopic:

Link către comentariu

Pai chiar a fost masina patronilor de la Cardinal, tot ei au pus la vanzare un Touareg 2009 V10 TDI, dar am preferat Q7-le pt ca era mai ieftin, si consumau cam la fel amandoua!

Link către comentariu

Maine o lasam la Cardinal la Ploiesti sa ii desfaca MMI-ul si sa curete butoanele alea, si sper sa repare si geamul din stanga. Restul le vom schimba cand vor veni piesele!

Link către comentariu

N-am apucat sa mergem cu ea ziua in traficul din Bucuresti , ca am dus-o la Cardinal la service sa-i repare MMI-ul, dar cand o luam iti zic!

Link către comentariu

Merci mult! Am aflat ieri ca e macaraua dusa la geamul de la sofer, au facut impulsul dar coboara mai greu, macar merge impulsul.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!