Jump to content

VW Golf V 2.0TDI BKD


sebip

Postare recomandată

Nu o decupa, poate mai faci un ban de pe urma ei :))

Numai fac nici un ban. Cel de la care am luat masina avea garaj si parca cu spatele pana lovea cu fusta in cutiile din garaj, deci are urme, plus ca am si o gaura in fusta de la camera spate...:D!

Link către comentariu

Dupa sase luni unul din becurile bosch xenon silver a cedat. Chiar daca circul cu luminile aprinse, ii cam scurta durata lor de viata!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu

Vad ca ai o idee despre becurile halogen aftermarket :D Recomanda-mi te rog o pereche de becuri (H4 in cazul meu) nu f scumpe si cu care sa vad ceva. As prefera sa fie cat mai albe si nu galbui. Multumesc anticipat :icon_thumleft:

Edit: stiu ca era si un topic legat de becuri dar nu reusesc sa dau de el. Daca ai idee...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Pai chiar nu ma prea pricep....doar ca inca refuz cu incapatanare xenonul AM. Eu am experiente doar cu philips extreme vision, bosch xenon silver si am mai avut inante ceva osram, dar imi scapa numele. Toate au un plus vizibil de lumina....dar au impediment major: is nesimtit de scumpe raportat la durata de viata. Acuma probabil pe H4, sa fie un pic mai ieftine, nu stiu. Arunca o privire aici:

http://www.philips-shop.ro/1830.c.html

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
the_punkreas2003

@Circoloco: trage un ochi si pe Bosch Xenon Silver sau Bosch Plus 90.

@sebip: xenon-ul face toti banii, evident pe far cu lupa. Asta ar fi prima chestie pe care as schimba-o la o masina, lumina halogen cu lumina xenon. Evident cu farurile corespunzatoare.

Link către comentariu

Eu am farurile cu lupa, deci nu ar fi problema! Singura emotie mi data de motorasul de la stergatoare!

Link către comentariu

hopaa.....noutati pe aici Sebi....poate vine Santa Claus cu fusta si Anul Nou cu un "fund" de GTi :icon_cheesygrin: ...spor la achizitii....

the_punkreas2003 ai dreptate xenon-ul face toti banii doar ca la golf 5 problema cu stergatoarele.....eu personal mi l-am schimbat de pe un golf 2008 si nu mai am probleme...

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu

Salutari,

In primul rand vreau sa te felicit pentru ce ai facut la masina.Arata foarte bine.Multi km fara probleme iti urez.

De unde ai cumparat tipsurile si cat te-au costat?

Link către comentariu

"Placut" surprins de modul exact in care neamtul calculeaza durata de viata a becurilor: azi mi s-a ars al doilea bec Bosch Xenon Silver!

Link către comentariu

La mine, unul dintre becurile Bosch a rezistat 12 luni.

L-am inlocuit cu unul nou dar a trebuit sa-l inlocuiesc si pe celalalt pt. ca lumina era mai alba la cel nou.

P.S. Becurile originale au rezistat aproape 3 ani, nu-s sigur, da cred ca erau becuri Osram.

Link către comentariu

@Sebi de ce nu faci un retrofit la faruri? Sunt lupe bixenon,o sa faci din noapte zi ;)

Btw frumoasa masinuta ta

Link către comentariu

Deja am farurile astea cu lupa de la Hella si nu le-as mai schimba! Iar faza cu desfacutul farurilor, cuptor, montat lupe, lipeli pe urma...mi se face pielea de gaina numai cand ma gandesc !:D

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am ajuns ieri la Baia Mare, si se pare ca discul fata dreapta ii ovalizat. La franari la viteze peste 100 km/h vibra destul de "frumos"! Am facut si o verificare si ovalitatea era 15%. Am mers cu discurile originale ~140.000 km si nu au avut nimic iar cu astea EBC ~15.000 km si deja is gata, parca ar fi din plastilina! Aceleasi drumuri, acelasii stil de condus....M-am tot gandit si in prima faza o sa incerc o refacere a planeitatii, avand in vedere ca discul ii ca si nou (nu are nici o urma de uzura - umar sau ceva)!

Link către comentariu

La Multi Ani binecuvantati!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu

Am rectificat discurile de frana! In urma operatiei am pierdut 0.2 mm din grosimea lor, erau si un pic uzate, asa ca acuma au 24.5 mm. Problema ii ca dupa ce le-am monta cam huruie la franare, din cauza ca au aparut pe discuri usor in relief, urma unor puncte si dungi intercalate cu cele existente! Am schimbat si bucsele mari pe fata, ii mai liniste in masina :D si in buzunar! Totodata am aflat, ca de simtit nu am simtit, ca s-a dus si "Heater Element for Auxiliary Heater (Z35)"! Deocamdata pot trai fara el, mai ales ca am aflat ca trebuit dat jos bordul ca sa il schimb!

Link către comentariu

Azi am montat incalzitorul auxiliar pe masina. Deja ii mai bine...caldurica! Am tot studiat, si in final am gasit din ELSA documentatia si nu trebuia dat jos bordul!

post-21103-0-63403300-1326459666_thumb.j

Link către comentariu

Bravos!Acum nu-ti mai trebuie scaune incalzite.Mai ramane sa vina frigul si-si merita toti banii.

Cam la cat s-a ridicat investitia?

Link către comentariu

Pretul piesei noi variaza in functie de distribuitor: 1500-1800 lei. Second pe unde am cautat, am gasit-o la acelasi pret: 100 lei. Eu am ales sa o cumpar de la cineva de pe forum!

Link către comentariu

Ai iesit ieftin,mult mai ieftin decat am iesit eu.Macar sa dea o zapada sa ne bucuram de ele :D

Link către comentariu

O sa iti trimit manualul de reparatie! La montaj eu doar am asistat un mecanic din service :D!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Hai cu updateurile, ca am auzit ceva de la Cristi :D

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
  • Ioana a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!