Jump to content

VW Golf V 2.0TDI BKD


sebip

Postare recomandată

Nu i rau pentru bkd-u. E destul de insetat cand il "gadili" pe coada. :))

Link către comentariu

Ii si pacat de el sa fie tot timpul la hibernare.

Link către comentariu

daca si bkd-ul vi se pare insetat, care dupa 120km de DN si 110 de autostrada (pe DN mers 100-130 si pe autostrada 160-200) arata 5.6, eu ce sa mai zic?! :D

Link către comentariu

Soft+talpa= 8-10%

Intradevar stock tine cu casa:d.

Link către comentariu

Pe franare la viteza mare au reaparut vibratiile. Am facut odata o rectificare, dar se pare ca a fost ca apa sfintita, nici nu ajuta/nici nu incurca. Asa ca urmeaza sa schimb discurile, cel mai probabil cu Ate (nu stiu daca PowerDisc). Placutele mai au cel putin jumatate carne, dar probabil pentru ca pun dscuri noi ar trebui schimbate si ele.

Link către comentariu

Mergi linistit pe discuri si placute Ate. Sincer nu recomand powerdisc din singurul motiv cum ca ar s-ar aduna reziduri in acele caneluri cauzand o vibratie la franare.

 

Discurile pline sunt cele mai sanatoase. Crede-ma ca am momente cand dau in frane in hotii de cai si nu am pana acum nici cea mai mica problema ( aprox 50k km). Toata chestia e ca primele sute de km dupa schimb sa folosesti cumparat frana.  :icon_thumleft:

Link către comentariu

Placute normale. Discuri de 312 mm. Pentru uzul zilnic + drumul ocazional de munte sunt mai mult decat suficiente. Parerea mea.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Este fix aceeasi placuta. :D

 

Din moment ce ai furtunase metalice, eu as merge pe un lichid de frana cu punctul de fierbere la ud mai ridicat. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Boala grea asta...boala grea.

E foarte util retrofitul acesta, o sa ti para bine peste vreo 4 luni.

Link către comentariu

In domeniul asta ignoranta ii o binecuvantare. :)

Modificat de sebip
Link către comentariu
  • 1 month later...

Urmeaza urmatorul upgrade care aduce cel putin 1CP in plus

post-21103-14053227693586_thumb.jpg

Link către comentariu

2 cleme? pui pe ambii stalpi?

poti sa imi spui daca are cod produs si ce pret are un set?

Link către comentariu

2 cleme? pui pe ambii stalpi?

poti sa imi spui daca are cod produs si ce pret are un set?

Pentru ambii stalpi am ajuns la 30 lei, dar asta pentru ca am luat si capacelele cu "AIRBAG", daca nu pentru un stalp nu depaseste 10 lei.

 

Coduri:

3C0 867 159 Parking ticket holder 
N 104 420 03 5x16 hex tapping screw
N 105 168 01 Grommet 
Modificat de sebip
Link către comentariu

Golful ii in service:

- revizie cu ulei (MotorGold) si toate filtrele (UFI)

- discuri si placute fata (Ate)

- pompa de motorina din rezervor

- senzor ax cu came, ca periodic tot imi dadea erori

post-21103-14054084038907_thumb.jpgpost-21103-1405408425586_thumb.jpg

Link către comentariu

Am vreo 50.000 facuti cu firma asta.

Urmeaza urmatorul upgrade care aduce cel putin 1CP in plus

attachicon.gif20140714_102217.jpg

Nu se potrivesc la Golf 5. :(
Link către comentariu
nicusor_pintilie

Garantezi ca acel ulei de motor e superior , gen e mai bun ca un Castrol Edge 5 w 40 ?

Link către comentariu

Pe baza la ce sa garantez? Crezi ca am stat sa fac probe, teste, laborator? Service-ul unde ma duc foloseste respectivul ulei. Pentru mine in materie de ulei a contat sa indeplineasca norma si sa fie din sursa sigura. Nu am fost pasionat de tot felul de uleiuri cu nume de condimente sau folosite de Nasa la rachete. Oricum sta in masina maxim 10.000 km, timp in care mai reimprospatez cu cca. 1 litru.

Link către comentariu
  • Ioana a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!