Jump to content

VW Golf V 2.0TDI BKD


sebip

Postare recomandată

In urma unei spalari "cu mult zel" a motorului, capitonajul a ajuns sa nu mai stea la locul lui si sa mucegaiasca. Asa ca astazi l-am inlocuit si printre altele am inlocuit si capacul de la baterie (ii erau rupte clemele). Incep sa ma gandesc serios sa achizitionez fusta asta: http://www.lester.it...glio.php?a=3356

post-21103-0-12162900-1293023074_thumb.j

post-21103-0-28092000-1293023085_thumb.j

post-21103-0-22149300-1293023099_thumb.j

Link către comentariu

A costat ~235 lei, si oare ii de TSI? Sa stii ca m-am intrebat ce e cu aceea protectie ca inainte nu o aveam!

Link către comentariu

Frumoasa masina si modificarile facute,am vazut masina de aproape si arata ff bine...Seby cat mai multi KM fara evenimente neplmacute si cat mai multe modificari. :Driver:

Link către comentariu

Mersi, in final asta e lucrul care ni-l dorim toti! Acuma legat de modificari, vointa este, totul depinde de ....:santa[1]:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pana una alta LA MULTI ANI!!!

Acuma ca am intrat in noul an, incep sa ma apuc de facut modificarile dorite. :D. Acuma is in faza in care caut discuri de frana. Nu prea is hotarat ce sa aleg intre: Ate PowerDisc, Brembo Max sau EBC!

O alta problema cu care ma framant ii daca ar merita sa fac trecerea de la 288 mm la 312 mm, avand in vedere ca am nevoie doar de port etrieri (normal am aruncat o privire in ETKA si astea costa undeva peste 100 euro bucata)!

Ceva sfaturi...sugestii?

Link către comentariu

Salut sebip,

Imi poti spune te rog de unde ai luat farurile si cat au costat ? Au lupa si bec normal sau sunt xenon ? Volanul l-ai luat de la VAG sau e din ala stock imbracat in piele ?

Protectia fonica pentru motor de unde ai luat-o (si la mine sta labartata rau ca s-a dezliplit de la o spalare) ?

Cum ai facut sa pui luminite la portiere ?

Multumesc.

Modificat de sin
Link către comentariu

Discurile EBC USR mi se par cele mai bune ca raport calitate/pret si impreuna cu placutele Greenstuff o sa se schimbe mult distanta de franare. Ai vopsit etrierii in albastru, as vrea sa vad si eu o poza cu ele. In rest, drumuri intinse si fara evenimente!

Link către comentariu

@sin: Multe intrebari, dar hai sa le luam pe rand:

- farurile sunt cumparate de pe e-bay, undeva pe la 300 de euro si sunt cu bec normal.

- in legatura cu becul de pe portiera vezi aici, gasesti toate informatiile necesare (piese, coduri, preturi, montaj).

- volanul ii OEM, cumparat de aici de pe forum

- aceea protectie fonica de la capota am cumparat-o de la reprezentanta!

@b 50 ppx: Multumesc de urari! In final am ales discurile EBC Turbogroove. Nu am gasit inca vopsea albastra pentru etrieri, (apropo m-am inspirat de aici pentru culoare) trebuie sa mai caut, dar oricum nu ii vopsesc inca...sa vina caldura!

Link către comentariu

Daca tot veni vorba, astazi au ajuns discurile fata/spate. Urmeaza placutele, si sa vina primavara sa le pun toate sus!

post-21103-0-85526800-1294823890_thumb.j

Link către comentariu

Foarte bune discurile si aratoase mai ales, o sa schimbe mult aspectul rotii. Ce placute o sa pui pe ele, eu as merge pe Greenstuff, sunt aprox 250 lei setul pe fata, dar merita! Le-ai cumparat de la Iustin cumva?

Link către comentariu

Ma batea gandul spre Redstuff, dar pana mai adun bani ma mai gandesc! Discurile is cumparate de pe forum de aici!

Link către comentariu

sebi, cand te hotarasti sa vopsesti etrierii ma anunti...dar cand o sa montezi discurile ar fi momentul cel mai potrivit sa vopsesti si etrierii..

Link către comentariu

Pentru ca pana nu se inclazeste nu pun sus discurile, furtunele de frana, si placutele (placute care trebuie sa le cumpar), ca sa nu ma plictisesc am inceput sa imi caut o fusta la Golf. Am ales doua modele, si nu stiu intre care sa ma hotaresc: GTI+tipsuri sau cea care imita modelul R32 (dara fara gaura pentru evacuare).

Pro si contra (in mintea mea):

- preturile sunt cam la fel, probabil un pic mai mare la cea tip R32

- la cea GTI nu ma prea incanta ideea sa am tipsurile afara, pentru ca si asa sunt momente in care mai las cate un nor de fum in spate...:D

- la cea tip R32, nu stiu cat e de bine facuta ca dimensiuni, forma, (zic asta pentru ca e produs after market), macar ca in fiecare zi trec si ma uit pe langa Golful lui angel eye !

- acuma eu am ajuns la cea tip R32, pentru ca cea de GTI am avut o experienta neplacuta (era mai scurta), si numai vreau sa o i-au de la capat!

Greu de ales................

post-21103-0-54571700-1295343713_thumb.j

Link către comentariu

Raspunul la intrebarea postata pe pagina precedenta: clar bara de R32. Problema e ca ai fusta fata si pragurile negre. Daca acestea raman asa, optez pentru bara de GTI.

Si mai vroiam sa iti spun ca mi-au placut mult farurile tale... Se vedeau foarte frumos. Tot fara xenon esti?

Si inca plus pentru praguri. Arata foarte bine, mai ales din unghiul in care eram azi.

Sanatate si spor!

Link către comentariu

Ca si design clar arata mai bine cea de R32. Desi am de GTI (si la mine a venit foarte putin mai scurta) as prefera cea de R32. Depinde acum daca o vopsesti sau nu.

Cum spunea si rex: nu poti pune fusta de R32 vopsita si sa lasi pragurile si fusta fata negre.

Si nici sa o lasi neagra nu cred ca ar da bine.

Nu stiu cum arata masina acum (poate o sa am ocazia sa o vad daca o sa mai trec prin Cluj), dar nu te-ai gandit sa vopsesti bandourile si manerele in culoarea masinii? Ar da mult mai bine, dupa parerea mea.

Spor la modificat!

Link către comentariu

@rex: mersi...mersi. Doar dupa ce ai trecut, mi-am dat seama cine claxoneaza! Farurile is tot cu Philips ExtremePower, ca nu am curajul sa ma risc la altceva.

Acuma legat de fusta si de restul modificarilor, va multumesc de sfaturi. Acuma imi este greu sa vopsesc pragurile, pentru ca ar trebui date jos pentru a fi pregatite si au fost prinse cu mastic de parbriz! Cel mai probabil fusta fata/spate si pragurile au sa ramana negre, si o sa vopsesc bandourile! Nu cred ca arata chiar asa urat. Ar arata cam asa (ca si combinatii de culori :D):

post-21103-0-63315700-1295375339_thumb.j

Link către comentariu

De acord cu tine. Mie imi place look-ul de GTI stock, adica fuste negre, praguri negre bandoruri in culoarea caroseriei...

Eu asa as face: cumparat fusta GTI, lasat neagra si vopsit bandorurile si manerele de la usi.

Link către comentariu

Pai in final probabil asa voi face, doar ca din cauza tipsurilor si a fumului voi alege fusta de R32....

Link către comentariu

Fumul iese si drept si in jos la fel de mult

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Sunt de aceeasi parere cu Rex :icon_thumright:

O sa arate foarte bine cu fustele si pragurile negre, tu avand masina de culoare deschisa!

Link către comentariu

Fumul iese si drept si in jos la fel de mult

Da...dar cand vezi spatele unui Golf, cu tipsurile afara, la orice ar trebui sa te astepti, numai la fumul unui TDI, nu!

Link către comentariu

De ce nu faci altceva: pui bara de GTI si tipsuri de TDI 4motion (adica putin indreptate in jos)? Ceva gen audi a3 (daca te uiti pe strada, sau iti spun unde e un 4motion G5 ca sa vezi la ce ma refer)...

Pentru ca daca pui bara de R32 parca nu mai are continuitate masina (fara sa vopsesti pragurile si fusta fata)...

Modificat de rex
Link către comentariu
  • Ioana a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!