Jump to content

VW Golf V 2.0TDI BKD


sebip

Postare recomandată

Intr-un final m-am hotarat sa imi fac si eu un topic pentru masina. Ii vorba de un Golf V, motor 2.0 TDI, cod BKD, Confortline plus ceva optionale. Masina este fabricate in 08.2004 si a fost rulata numai in Romania, eu ajungand in posesia ei in 2007. Cand am luat-o eu tocmai iesea din garantie, avea 90.000, si i se schimbase toata bucsaraia fata, spate.

Acuma masina are 145.000 si pot sa zic ca sunt multumit de ea. Imediat dupa ce am cumparat-o am schimbat volant si ambreiajul care erau duse si asta cred ca multumita softului. In tot acest timp masina a vazut doar revizii, facute la 11.000-12.000 de km, o curea de accesorii si placute de frana fata/spate.

Am facut si ceva modificari vizuale in tot acest timp (nu neaparat in aceasta ordine):

- praguri GTI

- faruri cu lupa Hella

- stopuri cu LED Hella

- mi-am pus luminile in portierele fata

- pedale, foot-rest si schimbator de viteze GTI

- volan sport de piele

- navigatia Witson

- mi-am schimbat rezervorul la apa pt. spalarea parbrizului si a lunetei si am activat senzorul din bord

Poze (cateva facute cu telefonul):

post-21103-0-74730500-1288457679_thumb.j

post-21103-0-62381500-1288457710_thumb.j

post-21103-0-08572200-1288457795_thumb.j

post-21103-0-33620600-1288457845_thumb.j

post-21103-0-68562100-1288458072_thumb.j

Link către comentariu

Mersi...tocmai am facut un drum de Baia Mare, si am mai adaugat niste kilometri!

Link către comentariu

sebip frumoasa masina .. mai ales farurile care sunt un vis si pt. mine sa imi pun asa ceva ... de fapt un moft ! :D ...

Link către comentariu

Intr-adevar farurile schimba foarte mult look-ul. Eu mi-am facut respectivul moft, in urma unui accident mai usor. Mi-a taiat cineva calea, si m-am oprit in el. Facandu-mi reparatia pe RCA-ul la respectivul, m-am inteles cu service-ul si am dat doar diferenta la faruri!

Link către comentariu

Si eu astept momentul cand imi voi monta faruri cu lupa daca s-ar putea originale VW :) pt k vreu sa montez xenon pe ca merita sa ai, ajuita mult la vizibilitatea masinii pe timp de ploaie, ceata si sa nu vb pe timp de noapte. Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente rutiere

Link către comentariu

Multumesc! Eu inca nu am pus xenoane, din cauza emotiilor pe care mi le da motorasul stergatorului de parbriz!

Link către comentariu

Astazi am descoperit ca nivelul antigelului era la minim, asa ca am complectat vreo 200 ml de "G12 plus plus".

Link către comentariu

Kilometri multi fara evenimente :)

Am observat ca ai si camera pentru mersul cu spatele, te ajuta? O folosesti?

Apropo de vizita de la Baia Mare, in jurul orelor 16, masina cu numar de Cluj din pozele de mai sus, se deplasa pe directia Cluj, masina mea urmand sa face aceeazi deplasare cu o ora mai tarziu :biggrin:

Te mai asteptam pe la intalniri.

Link către comentariu

Mersi de urari! Inclusiv pozele respective is facute in Grosi, undeva langa Baia-Mare! Camera era in pachetul navigatiei, si am montat-o din exces de zel. :o. Te obisnuiesti cu ea, chiar daca se murdareste destul de repede. Oricum am plan sa schimb fusta cu una de GTI si numai vreau sa o pun! Eventual mai pun camera daca gasesc ceva care sa potriveasca in luminile de la numar, ca acolo in fusta spate se vede cam "naspa"!

Link către comentariu

Si eu am trecut duminica prin Grosi :o

Am vazut pe forum de vanzare camera integrata in lampa de la numar dar camera integrata in maneta de la deschiderea portbagajului pare mai buna, nu se murdareste.

Link către comentariu

Dar camera din maneta de la deschiderea portbagajului are un pret...cam mare pentru un moft! Pana una alta in pozele respective deja is cu jantele de 15" cu anvelopele de iarna! M-am si obisnuit cu zgomotul lor....

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@cip12cip12: masina are soft de la MTM, are undeva la 175CP! Am deja 6.000 km de la ultima revizie, si inca nu mi s-a aprins becul de ulei! O fi de bine....o fi de rau!rolleyes.gif

Ca sa nu ma plictisesc si sa imi mentin interesul fata de Golf, si in urma citirii diferitelor topic-uri de masini, m-am hotarat sa imi fac si eu o lista de modificari pe care sa le aduc masinii. Sper sa pot prinde cheltuielile in buget. :D. Acuma avand in vedere ca masina este utilizata 75% in regim urban si nu va vedea circuit niciodata, modificarile vor tine cont si de asta:

- fusta spate (cel mai probabil GTI) + tipsuri;

- discuri de frana fata Brembo Max + placute Ferodo DS2500;

- vopsitul etrierilor (m-am hotart la albastru);

- jante 16" eventual 17'' (vreau sa le schimb pe cele actuale cu modelul 'Magny Cours' - momentan jantele pe 16" mi se par compromisul ideal pentru drumurile din Romania, si de ce nu si din privinta raportului pretului pentru anvelope);

Ma opresc, ca ajunge...pentru faza asta!

Link către comentariu

Astazi am facut un "upgrade" la masina: 500 ml de ulei Castrol Edge! Are ~6500 km de la ultima revizie!

Link către comentariu
the_punkreas2003

Cam mult si cam devreme. Eu pun cam 800ml intre revizii... Rar se intampla sa pun 1L. Adevarat este si faptul ca merg probabil 13.000km la drum lung si 2.000km in oras ...

Link către comentariu

La mine raportul ii invers...kilometrii ii fac in majoritate urban!

Modificat de sebip
Link către comentariu

offtopic: Lasa ca domnul doctor nu pune ulei, dar schimba turbine :)

ontopic: Frumoasa masina si modificari subtile, dar de efect. Cu navigatia china nu ii sta prea bine :P De cand ai schimbat volant ai mai avut probleme? Masina e tot cu soft, sau i l-ai scos?

Link către comentariu
the_punkreas2003

Da, dar cine are turbina de 2.5TDI acum? :D

PS: am urcat pozele cu turbina crapata la mine pe thread :)

Link către comentariu

offtopic: Lasa ca domnul doctor nu pune ulei, dar schimba turbine :)

ontopic: Frumoasa masina si modificari subtile, dar de efect. Cu navigatia china nu ii sta prea bine :P De cand ai schimbat volant ai mai avut probleme? Masina e tot cu soft, sau i l-ai scos?

Navigatia are deja doi ani, daca nu moare nu o schimb, isi face datoria, I-go-ul ii exceptional! Masina are inca softul, si volant nu da semne de cedare. Sper sa nu ma auda :D

Link către comentariu

arata foarte bine masina....si schimbarile pe care vrei sa le faci sunt foarte ok.ai idee ce pret are o fusta spate de gti?multi km fara probleme iti doresc.

Link către comentariu

Mersi! In legatura cu fusta cauta cel mai bine in topicul dedicat, ajunge undeva pe la 350 ron, daca nu ma insel!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ma pregatesc sa imi schimb lichidul de frana (nu a fost schimbat niciodata, si masina ii din 08.2004), si cu ocazia asta mai vreau sa schimb si furtunele:

Am primit si o oferat la jante pe 17"( nu imi dau seama ce model si ce dimensini au si ce in stare sunt), la 350 de euro, dar ma mai gandesc!

post-21103-0-32573700-1291622514_thumb.j

post-21103-0-16393000-1291622597_thumb.j

Modificat de sebip
Link către comentariu
  • Ioana a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!