Jump to content

Vreau sa bag alcool in benzina


stealth
 Share

Postare recomandată

Am cautat pe aici ceva discutii dar nu am gasit. Am tot citit in ultima vreme despre foloasele etanolului/metanolului in 10-15% proportie in benzina, eu vreau sa incerc dar nu gasesc nicaieri. Am fost pe la magazinele auto si am gasit doar 'Alcool tehnic', ceea ce pare a fi bun doar de curatat geamuri sau de sters cate o pata usoara ceva.

Oricum, daca are cineva experiente reale despre treaba asta, va rog sa imi spuneti.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Etanol == Alcool Etilic

Metanol == Alcool Metilic

In general, se gaseste numai alcool etilic (metilic e f toxic, duce la orbire ireparabila). Alcoolul tehnic e alcool concentrat obtinut in general din fermentare a resturilor (miroase a prune). Contine si ceva apa, si colorant + un compus care induce voma (pt a nu fi ingerabil).

Parerea mea e ca nu are nici un fel de sens sa adaugi alcool in benzina. Risti sa se strice piese din cauciuc, iar avantajele sunt neglijabile. Ce nu e mentionat in articolele despre beneficii e ca motoarele care beneficiaza de asa ceva au soft de management adaptat, iar masinile normale nu au. Asa ca iti asumi riscuri pt beneficii... insesizabile.

Modificat de Stefan_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,soft specializat e necesar la proportii mai amri de 50-50%,insa la 10%nu e necesara nicio modificare de soft si nici nu apar probleme cu cauciucurile din instalatie.

DAr unde se gaseste de cumparat?

Alcoolut triplu rafinat care se gaseste prin unele alimentare ce este?! e eticlic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai astepti cateva saptamani, si primesti 10% etanol direct la alimentare. Deci nu va trebui sa cauti. Norocosule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi nu prea avem nevoie de alcool :) caci avem butan-propan, dar si asta s-a scumpit enorm de citeva zile.

Am creeat un topic de informare pt carburanti.

Primul dezavantaj pe care il vad eu la benzina cu alcool va fi un consum mai ridicat in comparatie cu benzina curata din hidrocarburi.

Vom vedea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar foarte ciudat, cu numai 2-3 saptamani dupa ce am deschis tipicul am citit si eu ca se va baga din statii alcool in benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum si pana acum era 5%, se va mari doar doza. (Eh motoarele s-au obisnuit si cer mai mult. Au devenit dependenti. :P)

Iata ca tu esti o persoana care probabil va scapa de "isteria" ce se propaga azuind vestile despre distrugerea tuturor motoarelor. Deci chiar esti norocos.

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!