Jump to content

Our VW


uhu10uhu

Postare recomandată

Salut,

Inspirat de Mariuselu, prezint si eu automobilele familiei.

1. Vw Bora, 1,9 tdi , ALH, 90 cai, 2003, achizitionata la 43000 km, actualmente 87000 km.

-Dotari-ABS, ESP, senzori ploaie, oglinzi incalzite heliomate, climatronic, scaune sport, volan si frana de mana piele, cotiera, geamuri electrice fata-spate.

-Upgrades pana acum- resoftare, volant originala single mass G60, kit ambreiaj Sachs VR6, discuri fatza-spare zimmerman perforate

-Future upgrades- NAVI OEM MFD , Jante aliaj, interior complet negru(inclusiv plafon)

Masina de mers zilnic la serviciu si ocazional in vacante.

2- VW Lupo, 1.4 60 cai, AUD, 2002, achizitionata la 71.000, in prezent are 72000+ km.

-Dotari-Aer conditionat, abs, servo, geamuri electrice.

-De la achizitie a primit ambreiaj nou, cablu ambreiaj, revizie copleta, bujii NGK, ventilator radiator nou, schimb lichid cutie viteze, presuri cauciuc originale. Urmeaza saptamana viitoare un set de cauciucuri de iarna , iar la primavara un set de jante din aliaj.

Masina de mers zilnic la munca si in weekend la piata.

Ambele s-au dovedit prietenoase la buzunar si placute la condus. Lupo e o placere pentru mers in oras si te face sa te indragostesti de ea. Bora ofera spatiul si confortul necesar pentru drumuri lungi, cu un consum de motorina excelent.

02102010.jpg

Link către comentariu

Sa le stapanesti sanatos si la cat mai multi Km fara probleme

Imi plac amandoua masinile, de bora chiar eram tentat intr-o perioada sa-mi cumpar, iar acum sunt interesat sa-mi cumpar pentru oras una gen lupo.

Link către comentariu

Multumesc pentru urari.

Da, nu ma asteptam, insa Lupo chiar e geniala in oras si o conduc cu zambetul pe buze in fiecare weekend cand apuc. Isi face treaba pentru care am luat-o si o face bine.

Se vede o diferenta intre ele , in sensul ca Lupo e agil ,are comenzile usoare, e scurt si se parcheaza extrem de usor. Mereu ma amuz de diferenta. Bora fiind diesel are cuplu, e mai grea si se aseaza mai bine pe drum, e mai stabila.

Cand o sa prindem vreme buna si le spalam, poate facem si o sedinta foto.

Sunt destul de familiarizat cu ambele modele acum, iar daca aveti intrebari sau nelamuriri va stau la dispozitie.

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu

Masinutele au primit astazi cauciucuri de iarna.

Lupo: 4x Debica Frigo2 175/65/14 (noi)

Bora : 2x Vredestein Snowtrack3 (noi), 2x Dunlop Winter Sport(ramase de anul trecut)205/55/16

Cateva poze facute cu telefonul dupa ce au facut amandoua baita

post-8253-0-57768600-1288536389_thumb.jp

post-8253-0-54202200-1288536398_thumb.jp

post-8253-0-37258500-1288536408_thumb.jp

Link către comentariu
  • 1 year later...

Nu am mai updatat de mult timp topicul.

In ultimul an, masinutele au primit... dupa cum urmeaza:

Lupo- Revizie completa, un capat de planetara+burduf, protectii amortizoare spate, discuri+placute fata si un set de jante din aliaj borbet. De asemenea, gumele de iarna au fost inlocuite cu unele Nokian, 185/55/14.

Bora- Reviizie, bucse bascula cupra, bucse punte spate, amortiizoare monroe, un actuator turbo nou, debitmetru nou, faruri cu lupa Fk negre(+4x osram nightbreaker plus H7), jante mak matrix 5 si cauciucuri GY eagle F1 gsd3 205/55/16.

De asemenea, in vara ambele masini au beneficiat de o curatare a tapiteriei facuta de cei de la go-clean.

Link către comentariu

...si azi, am dotat Bora cu un interior Recaro, piele integrala, ELECTRIC, de Audi S3. Andrei, iti place ?

UhuMobilul.jpg

UhuMobilul2.jpg

UhuMobilul1.jpg

UhuMobilul3.jpg

Link către comentariu

Florin, multumesc!! Iti dai seama ca abia astept sa ajung acasa maine sa le incerc.

Ar mai fi cotiera si tetierele din spate de imbracat in piele. Si ca sa fie pachetul complet... fetele de usi.

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu

Sa tot stai pe scaunele alea :D. Frumoase :icon_bounce:

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

Da, cotiera mai e de facut si fetele de usi. Avem unde sa le trimitem, sa le faca la un pret decent.

Link către comentariu

am intrebat ca am vazut la cineva de vanzare, scaune piele tot de a3 dar nu aveau airbaguri...Posibil sa fie de model mai vechi..

Link către comentariu

Florine... n-ai pucat sa-mi zici de faza cu pus piele si in rest. As vrea sa termin tot interiorul daca tot am apucat-o pe drumul asta. Intai sa scap de vechile scaune si dupa aia fac si restul.

Gabi- da, scaunele au si airbagri laterale. Obsesia mea cu scaunele sport e mai veche, dar nu am pus-o in aplicare tocmai pentru ca vroiam ceva cu airbag. M-am tot uitat la Sparco, OMP si Recaro. Visul meu era Recaro Sportster, scaune ce au si airbaguri incluse, dar preturile depasesc 1500 euro pentru o pereche.

Link către comentariu

la cat ai gasit scaunele astea?

bancheta este tot piele sau urmeaza sa fie imbracata?

Link către comentariu

Scaunele au fost 380 de euro, cu tot cu bancheta spate.

Nu am tetiere in spate, iar cele originale de panza nu se potrivesc pentru ca au piciorusele mai subtiri decat gaurile din bancheta.

Link către comentariu

In seara asta am apucat sa ma bucur de ele. Tot weekendul am stat neradbator pentru ca am lasat masina pe mainile fratelui meu si a lui Florin.

Bineinteles ca au facut un montaj ca la carte si le raman indatorat pentru eforturi.

Florine, fratemiu zice ca tetierele vechi nu intra la bancheta noua. Tre sa fac o proba cu ale tale, poate sunt pe masura, ca sa stiu ce sa caut.Eu credeam ca-s toate la fel, dar se pare ca nu e chiar asa.

Pe langa confort si aspect, ce imi place e ca s-a schimbat si mirosul in masina. Abia astept sa ma trezesc maine sa plec la servici cu masina.

Problema mea cea mare e ce sa fac si pentru Lupo, pentru ca deh, tre sa fie liniste in familie si sa primeasca si ala micul ceva cadou.

De cateva zile pe mine ma macina ideea de a-l inlocui cu noul Up, dar nu-i momentul financiar inca si-n plus ne-am cam atasat de ea.

Cosmine, tipul de la care am cumparat scaunele avea un interior complet de passat b5.5 de piele la vanzare. Arata impecabil. Nu stiu cat vroia pe el, dar daca te intereseaza, pm me si iti dau nr lui de telefon.

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu

Reglajele electrice functioneaza?! Scaunele electrice la masina mi se par :wub:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Functioneaza si reglajele electrice.

La unul singur mai are Florin ceva de munca dar se rezolva.

Link către comentariu

Normal ca functioneaza tot la ele - reglajele electrice, airbag-uri - doar ca a trebuit sa cablez masina separat, pentru reglajele electrice si sa schimb conectorii la airbag-uri.

Da, unul dintre scaune trebuie sa-l desfac - din pacate nu a fost timp sambata - ca are o mica problema la reglajul spatarului.

Link către comentariu

Trebuie sa fac o reconditionare a tapiteriei. Sunt ceva cute in piele si piticii mei nu se linistesc.

Ce sa fac? sa iau lapte doina/ solutii speciale? sau sa merg la colin?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!