Jump to content

Our VW


uhu10uhu

Postare recomandată

Arata bine noul interior la Bora, felicitari !.. si pentru ca micutul Lupo sa nu ramana nebagat in seama.. Felicitari si pentru decizia de a inlocui anvelopele de iarna cumparate anul trecut - 175 65 14 cu unele 185 55 14 .. Nu stiu cum ai circulat iarna trecuta cu dimensiunea respectiva ..insa depaseai cu mult marja de circumferinta a rotii recomandata ca alternativa la 185 55 14 .. Ai mers cu roti de circumferinta chiar putin mai mare decat cele recomandate pentru Fabia/ Polo/ Ibiza /Cordoba ( 185 60 R14 ) .. senzatia nu cred ca a fost placuta :)

Link către comentariu

Luasem teapa iarna trecuta, pentru ca masina fusese cumparata cu 175/65/14 fatza si 185/55/14 spate.

Cand am cumparat atunci cauciucurile de iarna m-am uitat la dimensiune celor din fata. Nu mi-a trecut prin cap ca fostul proprietar a pus 175 fatza si 185 spate.S-o fi zgarcit omul, cine stie...

Cu 175 ...spate, rotile eram cam la un centimetru de bara. Masina nu a facut nici 1000 km prin oras in perioada respectiva, insa cum am prins ocazia, am pus dimensiunea corecta.

Bineinteles ca schimbarea s-a simtit imediat in comportamentul masinii.

La cele de vara am cumparat inca 2 bucati 185/55/14 , ca sa le incoluiesc si pe cele puse aiurea pe care le avea masina in momentul achizitiei.

In afara de 13, nu am alta dimensiune trecuta in cartea de identitate. ttrebuie sa le omologhez si pe cele pe 14.

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu

pt piele exista cateva solutii bune pt curatat,revigorat.

una din ele ar fi leatherique, sonax leather care,etc

pt frecat exista mainile tale :P

Link către comentariu

..legat de rotile la Lupo, nu trebuie sa faci nicio omologare pentru cele pe 14. La urmatorul ITP ( facut la Grivitei sau Voluntari ) ii rogi pur si simplu sa-ti treaca in cartea masinii si dimensiunea recomandata la acest model de VW pentru rotile pe 14. Nu este nicio taxa suplimentara pentru asta.

Link către comentariu

Va multumesc pentru opinii si sugestii.

In weekend plnuiesc sa caut ceva pentru piele pentru ca scaunele par a fi fost date cu ceva siliconic si nu-mi place cum se simt.

De asemenea tot in weekend lupo ajunge la mecanic pentru un releu pompa benzina nou si demontat/curatat pompa. Uneori mai face figuri la relanti in timpul manevrelor de parcare.

Are clapeta de admisie curatata si adapata, bujii noi, fise, totul pus la punct si n-are voie sa tuseasca.

In urma unui plin cu benina facut accidental la lukoil a trebuit sa scimb din nou filtrul de benzina pentru ca se infundase cu impuritati.

Link către comentariu
  • 1 year later...

Well, a trecut ceva timp.

Lupo a suferit un accident in iulie si astazi l-am vandut.

Sper ca noul proprietar sa-l puna la punct si sa-l prezinte pe forum.

 

Bora e masina pe care ne vom baza pana in primavara cand speram ca vom achizitiona altceva de oras (mini, Ignis, Polo, Jimny, Ibiza)

Trebuie sa-i fac actele pe Bucuresti si sa rezolv rugina de la aripile fata, schimb amortizoare spate, 2 cauciucuri de iarna si sa vad ce mai are pe la suspensia fata.

Am schimbat tot ce se putea schimba si tot bate ceva, dar sper ca-i voi da de cap.

Nu cred ca voi renunta la masina asta prea curand pentru ca din cauza taxei nu iau mare lucru pe ea.

Am ajuns cu ea la 125.000 km, reali 100% si nu cred ca renteaza vanzarea.

In plus, suparari nu am, nu e scumpa la intretinere, consuma putin, fuge bine.

Link către comentariu

Mereu a uitam la lupo ala si dupa numar puteam sa jur ca e al tau :D...a stat ceva timp pe la Alin "abandonat" :)

Link către comentariu

Pai l-am lovit la inceputul lunii Iulie, iar spre finalul lunii a nascut sotia, deci masina a cazut pe ultimul plan. Am lasat-o la Alin pentru ca era in siguranta acolo.

Nici nu eram convinsi ca vrem s-o vindem, dar chiar si reparata tot statea degeaba pana anul viitor cand se va reintoarce sotia la serviciu.

Vreau sa-i multumesc lui Alin pentru lunile de parcare gratuita la el in curte si pentru rabdarea si amabilitatea de care a dat dovada.

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!