Jump to content

haion inchis/deschis din telecomanda.Cum ?


marcris
 Share

Postare recomandată

salut.

Rog pe cei ce au deja sistemul pt haion, cateva lamuriri:

pe Golful meu cu 2 usi am inchidere centralizata montata.

-de ce am nevoie ca sa mi o extind si pt haion?adica sa l inchid si sa l deschid din telecomanda?

imi trebuie un alt tip de incuietoare haion de la alt model de golf?

actuatoare,motorase,etc?

multumesc

ps.Am citit un topic mai vechi inceput de Cornel,dar nu m am prea lamurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci am cerut lamuriri, acuma stiu exact ce si cum.

:D

E prea mult de explicat, si parca-mi e prea greu.

Un tel, si in 5 min lamurim problema.

O prima rezolvare, montat, sistemul de haion de pe inchiderea vacumatica (Pt cei care nu au vacumatica pe masina, si au actoatoare pe usi.

Se poate pune doar pompita de la haion, cu tot cu sistemul aferent , si tras doar ea pe pompa de vacum.

Alta, pt cei care au vacumatica deja pe masina, MONTAREA UNUI ACTUATOR electric, intrepus pe tija de vacum.

Pt cei care nu au NICI, SI NICI, metoda cea mai simpla, un actuator normal, si creerea unui sistem care sa miste parghia din spatele butonului (aici e mare durere, caci trebuie improvizat), cel mai simplu ar fi sa scoateti cacapul de la haion, si sa vedeti exact ce se intampla, cand e incuiat, si cand nu, si va lamuriti imediat ce aveti de facut.

Cele mai simple-s primele 2, cand va ajuta parghia aceea lumga de la sistemul vacumatic, sau ...... se mai poate achizitiona doar aceea de pe la dezembrari.

(nu sariti sa intrebati daca am - am doar una pastrata, tocmai pt asa ceva, pt masina proprie - , caci, asa cum multi stiu sunt adeptul investitiilor minime, si a imaginatiei bogate, asa ca, mai bine luati un actuator, si tija de blocaj o confectionati singurei- cost actuator in jur de 20 lei. Pot in schimb sa va ghidez, sau sa va arat, pt cei dispusi sa si-l faca dupa bunul plac.)

Eventual daca ajunge cineva la mine, si-l ajut, vom face un tutorial.

Modificat de Archanghel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de ce nu se inghesuie lumea,poate moderatorul considera ca e mai potrivita la tuning?sorry off topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca nu ai nici o inchidere pe masina este simplu: cumperi din Real o inchidere cu 4actuatoare electrice de 50ron si acolo au seturile de parghii si cuplele cu suruburi sau iti dam noi pentru inchiderea vacuumatica actuatorul pneumatic cu un furtunas si T-ul de cupla si o spita de bicicleta ca ea rezolva problema parghiei lipsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

problema mare nu e, e chiar usor de facut nu e greu insa intrebarea mea e cum il inchizi? eu am asa facut si am pus un buton in bord si cand vreau sa il deschid apas butonul.insa odata deschis nu se mai poate inchide decat daca il ridici haionu si il inchizi manual ... intelegi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@IdaMK1: pai ti-ai dat singur raspunsul "...odata deschis nu se mai poate inchide decat daca il ridici haionu si il inchizi manual....", asa ca nu inteleg ce mai vrei de fapt.... pentru portiere, daca le deschizi ai vreun dispozitiv sa se inchida singure?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalos cred IdaMK1 vrea asa ceva http://www.youtube.com/watch?v=6qqki50ud1A.

Si pentru portiere exista sistemul softclose activ la Audi, BMW si Mercedes sistem care inchide usile singur automat.

o seara buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inteles ca baiatu vrea sa deschida si sa inchida haionu pe inchiderea centralizata a masinii. Acuma ma m prins ca vrea sa o faca cu buton separat din telecomanda:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de deschis si ridicat in sus este posibil dar de inchis ai nevoie de maiinile tale.la jetta mea am inlocuit resoartele de la portbagaj cu niste telescoape din dezmembrari si in momentul cand dau pe butonul rosu de telecomanda special pentru asa ceva se deschide doar capota spate.alarma EAGLE MASTER la 100roni face asa ceva din fabrica fara setari in plus dar nu inchide si portbagajul.a existat o jetta 2 de SUA care avea legata pompa de vacuum cu 2cilindrii la portbagaj tot asa in locul resoartelor si inchidea si deschidea capota spate dar eu am vazut-o doar in filmulet pe youtube dar eu nu am reusit acest lucru ca-mi lipseau cilindrii de vacuum specializati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am facut rost de o incuietoare completa ,inclusiv tija aceea lunga, daca puneam tot sistemul in locul celui ce-l aveam(adica fara sistemul de inchidere hayon), puteam cel mult sa-l deschid din telecomanda.De ce numa asa?pai incuietoarea noua avea alta cheie si pe aia n-o aveam,nu se potrivea cheia mea.

Am incercat sa schimb butucul cu al meu-nici asa nu merge deoarece terminatia butucului este diferita la cele 2 modele!in poza este terminatia metalica de pe modelul cu inchidere hayon, diferita-repet-de sistemul fara!

deci-om stand by...

post-15813-0-09749400-1298834092_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista niste seturi pentru asa ceva , se gasesc cam greu ce i drept dar daca ai pe cineva care pleaca in germania iti poate face rost si nici nu este foarte scump

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!