Jump to content

Pareri BMW E90 325iA vs ...?


mmneg
 Share

Postare recomandată

Calin78 spune ca e buna masina.

Daca nu ai alta varianta... cumpar-o pe asta :)

Este totusi un BMW. It va oferi ce ai nevoie la fel ca si un Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A nu se intelege ca stiu personal masina. O stiu doar din pozele in care si-a prezentat-o la Masina mea. Si la cum il stiu pe posesor, e genul de om care isi ingrijeste masina la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt si am fost fun BMW. Acum vreo 2 ani am cochetat cu ideea sa imi schimb masina pe un 2.5 E46. Daca imi permiti iti dau niste idei:

1. 325i are conform bmw.de, capacitatea cilindrica de 2996 cmc. Avand in vedere taxele as merge pe 330i care are aceeasi cilindree dar putere mai mare.

2. Te sfatuiesc ca, orice BMW iti iei, sa fie neaparat cu Pachet M, sau chiar M. Imi spuneai ca M nu iti permiti, atunci neaparat cu pachet M. Mi se pare o diferenta imensa dintre cu pachet M sau fara.

3. Cel mai indicat e sa iei 6 cilindri in linie. Nimic nu spune BMW mai mult decat 6 in linie.

4. 320is e singurul in cu 4 cilindri pe care l-as lua.

5. Nu as lua BMW cu automata decat cu DSG sau SMG.

Evident consideratiile de mai sus sunt in ideea ca esti pasionat si vrei o masina pentru pasionati. Daca vrei doar sa te folosesti de masina atunci ideile de mai sus nu iti au rostul.

Bafta!

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

325i LCI are 2996 acolo e vorba de facelift. acesta are 2494.

pachetul m pe e90 nu e cel mai reusit. pe LCI este altceva. eu ma gandeam la ceva gen bmw performance.

am M in familie. la momentul oportun probabil il voi lua.

plec de pe golf 4 cu suspensie -50 si jante pe 19" cu talon 35. mini'ul de asemenea este foarte rigid. vreau confort. vreau o calitate buna a fabricatiei. vreau ceva echilibrat fara excese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un E90 de aproximativ 4 ani cu cutie automata motorizare 2000cmc diesel la care i-am facut chip tuning acum vreo 3 ani.Ce pot sa spun despre masina e ca s-a dovedit foarte fiabila in tot acest timp.Nu am schimbat in afara de consumabile nimic doar un senzor de prezenta de la scaunul pasagerului.Am cumparat masina la 10000km (acum are 112.000km) reviziile le-am facut din 25 in 25 mii km,nu mananca gram de ulei intre schimburi.Singurul lucru care l-am facut a fost sa schimb cauciucurile runflat cu cauciucuri normale (am pe 18 de vara si pe 16 de iarna) iar suspensia masinii nu a avut de suferit prea mult cu acest tip de cauciucuri.Mentionez inca o data ca in 112.000km nu am schimbat absolut nimic la ea in afara de senzorul respectiv si 2 becuri plus consumabile (ulei,filtre,placute frana si discuri).Masina este condusa destul de sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cochetat si cu ideea unui cabrio e46 cu motor mare sau a unui seria 5, dar am considerat ca e90 este mai bine finisat, are tehnologie mai noua iar din toate pe care le-am vazut pana acum, cel mentionat de mine este foarte ingrijit. acum are ~80000 iar in 3-5 ani nu cred ca ajung la 120.000.

am si un audi in familie si parca nu as mai lua inca unul. este prea sclipitor la interior. m-am uitat si la mercedes, am si avut mercedes in familie, si calitatea de fabricatie a scazut dramatic in ultimii ani.

la coupe/cabrio spre exemplu iarna poti avea surpriza sa te rogi de ea sa te lase inauntru. ingheata geamurile de chedere, cand coboara geamul se forteaza mecanismul, si dupa aceea nu mai urca pana nu se dezgheata :D astea le patesc la mini iarna de iarna.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere ai despre Subaru Legacy 2.0R sau Legacy 2.5. Sau poate nu te incanta japonezele... La banii aia si la km aia mi se pare o alternativa interesanta. In schimb cu service-ul sau piesele habar nu am cum sunt.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am gandit la 2.5 dar m-am gandit si la partea de service si la stocurile de piese pentru asa ceva. pentru o masina nemteasca piesele vin in 5 zile, la japoneze, nu vreau sa ma gandesc

in lipsa de alte alternative comparabile dpdv al calitatii si a pretului de achizitie vs dotari, in principiu decizia este luata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi, astia de la a 12 a A, te incurajam sa iei BMW. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Si cand te decizi sa vinzi Mini-ul ma anunti :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai zis ca vrei doar benzina de ce nu iei in calcul si motoarele turbo de la VAG.un1.8 sau 2.0 TSI gasesti pe foarte multe modle de clasa medie spre mare.

aici ramane tu sa hotarasti daca este A4,Exeo,Superb,Passat,etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laurentiu, bmw va fi.

eug-vw, audi am in familie, iar fata de celelalte vreau sa fac upgrade la calitate. motorul e pe planul 2. conteaza mai mult cat de ingrijita e masina.

dan, imi iau masina asta din cauza ca ne batem pe mini. daca il vindem. esti primul pe care il anunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Vad ca ai schimbat masina de la profil. Ce-ai ales? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai vreodata nevoie de orice de bmw sa imi zici... bafta cu noua masina, si pe aia poti face o gramada de modificari...numai ca pe sectiunea asta te costa mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan, masina de la profil e mini-ul :huh: sambata merg sa iau bmw-ul (sunt plecat din bucuresti)

gabriel, am retinut. primul lucru pe care il va primi masina sunt niste jante pe 19 si apoi mai vedem :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plec de pe golf 4 cu suspensie -50 si jante pe 19" cu talon 35. mini'ul de asemenea este foarte rigid. vreau confort.
primul lucru pe care il va primi masina sunt niste jante pe 19 si apoi mai vedem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica observatie: masina este prezentata in foto cu doua tipuri diferite de jante. Vezi ce cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice, :)) pe golf era mentionata si o suspensie -50 care era h&r rosie, bmw-ul are suspensia stock ;) plus ca e vorba de 300kg fata de golf, se asaza altfel masele

am fost deja cu masina si avea jante pe 17, la 19 nu o sa fie nici o diferenta de confort.

OII, o cumpar cu jantele mai mici echipate cu anvelope de iarna. cele pe 17 nu le cumpar.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte bine ales. ştiu şi eu maşina de pe forumul bmw. foarte

Modificat de vw11wst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo. umblă vorba că e46 e cel mai frumos/elegant model bmw "ever" !!!

scuze de off topic. Q.E.D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!