Jump to content

Antifurt la piesele de pe masina - le pot proteja impotriva furtului?


alvis
 Share

Postare recomandată

Azi, la un magazin, in parcare, mi s-a furat masca de la farul de ceata din stanga. Cine l-a luat, sa fie sanatos si sa aiba parte numai de bucurii in viata. Sper sa citeasca aceste randuri si sa il urmareasca fapta sa noapte de noapte.

Lasand urarile la o parte, spuneti-mi si mie, va rog, am vreo posibilitate sa.... blochez, sa protejez antifurt, sa fac ceva sa nu mai fie asa de simplu de smuls mastile alea?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alvis, este regretabil ca ai avut aceasta experienta, insa nu-i o solutie sa pui "antifurturi" la toate reperele pe care ti le poate sustrage un bine-voitor de pe masina. Daca insista tare, poate pleca si cu bara cu tot cu faruri. Daca doresti neaparat , poti pune niste suruburi harnice pe interiorul barii , dar probabil ca "cererea " sau "comanda " a fost satisfacuta si data viitoare nu iti vor mai fura acelasi lucru. In fond , de cate masti de far de ceata de PAssat din 2004 este nevoie pe piata ?

S-a intamplat. Asta nu inseamna ca maine se va intampla la fel.

Tu sa fi sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat, am auzit si eu de obiceiul asta. Si la un prieten de al meu ii s-a intamplat in fatza casei. Eu ma gandesc ca se pot prinde cumva cu cleme dinacelea de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pot prinde. Dar daca hotul vine pregatit cu un cutter, a scapat de greutati.

Se pot prinde (cum a sugerat colegul Jurasik) cu mici holtzsuruburi in mai multe locuri. In acest fel, eventual iti face grila bucati, dar macar n-o mai poate folosi nici el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine este sa o prinzi cu pop nituri doar ca nu o sa le mai poti scoate nici tu fara masina de gaurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu mi la furat nimeni mie mi-a cazut pe drum deci caut si eu um mod de a le fixa. m-am gandit cu niste suruburi prinse cu piulita ca le poti da jos repede in caz ca ai nevoie de carlig. am primit si eu oferta "sa-mi faca rost" cineva de ea dar avand in vedere ca am dat 20 de lei pe ea noua nu vad de ce exista oameni care fac asa ceva. decat sa fure mai bine ar cere 20 de lei si te scutesti de un drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersic de idei... o sa inventez io ceva... daca voi mai avea la ce sa fac inventia asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le am prinse in holsuruburi si nu am probleme cu ele

treaba cu hotii , e ca se feresc de lucrurile complicate , incearca odata , daca vede ca e greu , sau ca necesita munca in plus , nu se risca si cauta alta masina"donatoare" ca doar nu avem masini unicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce altceva sa mai prind in holsuruburi? Oglinzile de la retrovizoare? Geamul de la faruri? :vaidecapulmeu:

Acu, pe bune, ce se mai fura? Capacele le am protejate, mastile le voi avea... altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu spun sa stai linistit. si mie mi-a furat masca drepta de la proiector. am luat-o noua de la unix cu 10 lei. deci chiar stai linistit :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alvis ( stiu ca nu te consoleaza cu nimic ) mie mi-au fost furate toate trei _ stg.+centru+dr. si dupa ce le-am fixat cu ceva nenorocitul a mai incercat o data ca a-m gasit urme de incercare de a le lua si cel din dreapta era putin iesit in afara. Referitor la faptul ca s-ar gandi macar vreo noapte ( nu noapte de noapte ) incearca doar sa uiti si sa te protejezi cum poti , oamenii care fac lucruri de genul acesta nu au nici un fel de scrupule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie tot imi fura capacelele cromate de la ventile :))

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm, idem, am ramas surprins ca cineva pote sa se bucure de niste capacele de 5 lei setul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ocazia asta am renuntat si eu la cromate ... direct din aluminiu stranse bine cu patentu dar asta nu e o mare pierdere...dar sa vezi cand cobori la masina si observi ca nu mai ai geamul de la stop si nici becurile din stop..e bine ca am prieteni care ma anunta in legatura cu lipsurile de pe masina.Un antifurt pt toate piese si toate ornamentele de pe masina nu stiit cumva ? defapt cred ca luam antifurt si ajungem sa ni-l fure si pe ala :rolleyes:

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

io am ramas fara bandou bara fata stanga cu crom.sa le degere mainile sa le fie amputate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut..sunt nou pe forum si nou posesor de vw passat 3BG...in legatura cu "furtisagurile"., mi se intampla des sa-mi lipseasca capacele cu sigla VW de la roti si mai nou cineva se bucura de capacelele de la suportul pentru "crik"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacele de la suportul pentru cric mai ar daca iei o groapa foarte mare, mi s-a intamplat si mie. Din cate am vazut daca ai dat jos capacele si le-ai montat de mai multe ori acestea se slabesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ramas pentru a 3-a oara fara grila de la proiector.Prima oara la mare , a2-a oara in fata blocului si ultima oara( saptamana trecuta) in fata facultati. Prima oara si-a a doua oara mi-a furat si proiectorul. Vorba lui Mircea Badea:"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ala trebuie desurubat si scoasa mufa, sunt 3 suruburi. Cum o fi avut timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de unde ai vrea sa stiu? De fapt am scris pentru a vedea cei de la casco... Habar nu am .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Si mie mi s-a furat emblema cu TDI si capacele de la jantele de aliaj pe partea dreapta. Nu inteleg de ce ar fura asa ceva mai ales ca emblema aia daca o lipeste pe alta masina nu o sa stea ca atunci cand e lipita din fabrica sau mai stii?

Plus, capacele nu stiu ce o sa faca cu ele pt ca piciorusele de la ele le-am gasit dimineata langa roata, eventual sa si le lipeasca pe bord. Am impresia ca ala care le-a furat are o dacie :)). Trebuie sa verificam pe site-ul ala cu cocalari =)) poate gasim piesele care ne lipsesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!