Jump to content

Volan de mk4 pe mk3


Riddlerg3
 Share

Postare recomandată

Buna ziua!

Masina mea are un volan sport de la raid, care ma enerveaza la culme, datorita uzurii s-a sters culoarea ( el fiind verde), iar datorita faptului ca e mic servodirectia e ingreunata foarte mult, fiind dificil la rotirea pe loc. Astfel m-am gandit ca e timpul sa il schimb, dar cum volanul de golf 3 nu imi place deloc ca design, m-am gandit sa ii pun unul de golf 4 ( 3 sau 4 spite nu conteaza). Inainte sa ma aventurez in a-l cumpara, as vrea sa stiu, se poate pune? ce trebuie facut pentru a monta un astfel volan? a mai facut cineva conversia asta? cum se simte la condus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut cateva masini cu volan de golf 4. Am inteles ca ar merge. De altfel si golful 3 cabrio facelift are volan de golf 4 din fabrica (in 3 spite). Singura problema se pune la functionalitatea airbag-ului cu sistemul mai vechi al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu se pune problema de airbag pt ca masina nu are airbag in volan din fabrica, problema e ce imi trebuie sa il pun, merge direct sau mai trebuie ceva?

uite ca la golf 3.5 nu m-am gandit ca are volan din asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ar interesa si pe mine sa imi schimb volanul, mi-ar placea ceva asemanator cu cel din imagine dar fara airbag (masina mea nu are airbag in dotare). am vazut pe un g3 exact ca cel de g4 dar era fara airbag din fabricatie (avea doar claxonul)

post-14075-1286195550_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stie cineva daca se poate lega si airbag-ul sa scrie aici va rog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai inteles ca trebuie facuta o improvizatie la claxon pt ca la mk3 difera de mk4.

Era un Golf 3 portocaliu "cult style" pe forum cu modificarea asta si il putem intreba.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e imposibilă, dar eu unul nu văd utilitatea acestei schimbări(

post-38791-1286220768_thumb.jpg

post-38791-1286220784_thumb.jpg

Modificat de eleet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e imposibilă, dar eu unul nu văd utilitatea acestei schimbări(
Modificat de Riddlerg3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

intre timp am pus volanul, s-a potrivit perfect pe butuc, a trebuit facuta doar adaptare la claxon, banda de pe volanul de g4 e mai mare, dar din fericire am reusit sa o scot pe cea de pe volanul sport si sa o prind in spatele volanului de g4, de asemenea adaugand un distantier ca sa atinga cum trebuie. aspectul a fost schimbat foarte mult http://vwforum.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=218803

Modificat de Riddlerg3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ca arata foarte bine cu bordul de G3 cu volan de G4. Bravo.

Cu cat ai gasit volanul? Dezmembrari, amici?

Modificat de AlexSava
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine,frumoasa transformare!Ca o parere,incearca si schimbatorul de G4,pe trei-ul tau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb pentru a 7-a milioana oara ? Daca am airbag sofer pe g3 cu volan original si pun volan de g4 cu airbag va functiona airbag-ul de pe golf 4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

din ce am inteles de la cineva se poate, trebuie schimbata doar o mufa care e diferita. nu sunt sigur si mai ales ca a trecut mult timp de atunci, dar pe vwvortex gasestiti o explicatie completa. iar despre schimbatorul de g4, pana sa vand masina imi pusesem si unul dala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb pentru a 7-a milioana oara ? Daca am airbag sofer pe g3 cu volan original si pun volan de g4 cu airbag va functiona airbag-ul de pe golf 4 ?

in principiu trebuie sa functioneze si ala de g4 ca la urma urmei si ala nu e decat un sac cu o capsula in el

parerea mea ca trebuie sa tii cont de fire cum le legi sa nu le legi invers ,sa nu cumva sa se deschida ala la manevrele de legare.

ideea e sa tii cont de cum legi firelel la el alb cu alb negru cu negru.nu stiu cum suntparca sunt cu galben/negru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept pe cineva care avea airbag si si-a schimbat volanul sa imi spuna daca i se stinge becul de la airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spune-ti-mi daca volanul de golf 6 ar merge pe golf 3? nu ma intereseaza airbag-ul oricum n-am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit un volan de golf 5 vreau sa stiu daca se potriveste ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu a raspuns nimeni inseamna ca nu a incercat nimeni. Fa pe deschizatorul de drumuri si anunta-ne si pe noi. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu gasesc unul de G4 in cateva zile il voi lua pe cel de G5. sper sa mearga :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
adrianviperdodge2012

@Costzik ,ai cumparat volanul de Golf5?daca da s-a potrivit?pentru ca vreau sa eu sa imi pun :) multumesc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar volanul de golf 3 este urat.Masina in sine are un design acceptabil pt anii respectivi,la bord se mai putea lucra, dar volanul mi se pare ca strica tot-hiar zici ca e de dacie si cred ca o sa il schimb si eu cu unul de golf 4.Poate vrea cineva sa pastreze aspectul "din fabrica" dar atata timp cat nu e masina clasica io zic ca merge sa o modifici pe placul tau astfel incat sa te simti tu bine cand conduci si sa fim sinceri,ati vazut pozele cu volan de mk4,nu? Arata mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

merge cu siguranta!trebuie doar adaptare airbag si recunoaste airbagul.eu am reusit pe un 1.9 tdi 110 cp pana si mufa se potriveste

si apropo eu am pus un volan de passat benzinar de anglia :)

Modificat de titelus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu l-am mai gasit pe cel de golf 5 am gasit altul de golf 6 pe net,dar nu stiu daca se potriveste ? daca cine stie sa ma contacteze repede :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!