Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

Salutare, 

Rugamintea mea ar fi sa imi spuna careva daca va fi nevoie sa inlocuiesc can-ul actual de pe masina mea, Golf 5 fabricatie 2006 pentru a putea monta un RCD 510

Momentan am navigatia originala MFD2

 

Atasez o poza cu datele luate cu vag-com

 

Multumesc pentru informatii. 

 

post-12468-0-40917000-1415188389_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inlocuit sau update... una dintre aceste variante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns Florin.

Imi poti recomanda pe cineva care poate face acest update?

L.E. Sunt din Oradea dar ma pot deplasa putin :)

Modificat de civic_ex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria prestari servicii... dar nu stiu daca este cineva, in zona ta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EWS acum am facut proba si afiseaza....RCD-ul este fabricat in 2014

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Salutare, am schimbat un MFD2 cu un RCD310, HW032, SW0079, 1K0 035 186AN pe un Passat din 2008, CAN 3C0 907 530 E, H10 0080 si nu imi arata clima si senzori de parcare pe el? Ar trebui un upgrade de CAN?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sunt interesat sa achizitionez o unitate RCD510 pentru un Vw Passat Cl. fabricatie 07/2008

Masina a venit echipata din fabrica cu RCD 300 cu mp3,sunt multumit de el si de calitatea sunetului pe care o reda insa pentru aspect si functionalitate prefer sa iau un RCD510.

Am vazut ca exista si replici ale acestui model fabricate in china.

A nu se considera recalama,am gasit acest anunt:

http://www.okazii.ro/sisteme-audio-auto/cd-player-mp3/vw-rcd-510-delphi-mp3-magazie-6-iscuri-card-touch-passat-golf-5-6-a165433619

ar putea sa imi zica cineva daca este compatibil fara a face modificari sau activari suplimentare sau este plug&play si preia singur toate functiile masinii(comenzi volan,afisare climatronic,afisare pe mfd).

Nu prea am mare incredere in ce sa comercializeaza in ziua de azi in mediul On line si va cer o opinie daca merita sau nu.

 

multumesc.

Modificat de mrn_smn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, cat ma costa "distractia"

Depinde de unde iei piesele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg...se rezolva cu upgrade de CAN prin soft? sau trebuie schimbat fizic CAN-ul, modulul de clima si modulul de parcare?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Softarea canului se face doar in cazul in care iti descarca bateria. In rest, trebuie schimbate ce;e 3 module de care vorbeam, 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Salutare, am schimbat un MFD2 cu un RCD310, HW032, SW0079, 1K0 035 186AN pe un Passat din 2008, CAN 3C0 907 530 E, H10 0080 si nu imi arata clima si senzori de parcare pe el? Ar trebui un upgrade de CAN?

Multumesc

 

ok, cat ma costa "distractia"

 

can gateway-ul tau, suporta comunicatia si este compatibil cu afisarea senzorilor si a climatronicului pe RCD.

 

in aria cu vanzari, avem colegi care comercializeaza astfel de produse.... vb cu ei, ca sa ai o idee despre cat costa...

 

Salut,

Sunt interesat sa achizitionez o unitate RCD510 pentru un Vw Passat Cl. fabricatie 07/2008

Masina a venit echipata din fabrica cu RCD 300 cu mp3,sunt multumit de el si de calitatea sunetului pe care o reda insa pentru aspect si functionalitate prefer sa iau un RCD510.

Am vazut ca exista si replici ale acestui model fabricate in china.

A nu se considera recalama,am gasit acest anunt:

http://www.okazii.ro/sisteme-audio-auto/cd-player-mp3/vw-rcd-510-delphi-mp3-magazie-6-iscuri-card-touch-passat-golf-5-6-a165433619

ar putea sa imi zica cineva daca este compatibil fara a face modificari sau activari suplimentare sau este plug&play si preia singur toate functiile masinii(comenzi volan,afisare climatronic,afisare pe mfd).

Nu prea am mare incredere in ce sa comercializeaza in ziua de azi in mediul On line si va cer o opinie daca merita sau nu.

 

multumesc.

 

este ok modelul din link-ul tau - dupa instalare, doar sa codezi unitatea pe masina ta - in functie de ce ai tu pe masina.

 

comenzi volan da, climatronic doar cu modul de climatronic model mai nou - cel de B6 2010, Passat CC sau Passat B7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sunt interesat sa achizitionez o unitate RCD510 pentru un Vw Passat Cl. fabricatie 07/2008

 

Preia toate functiile daca si celelalte module sunt mai noi, adica senzorii de parcare sa fie cu OPS, la fel si clima, ce o sa mearga sint comenzile de pe volan, nu o sa afiseze nimic de telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste paginile din spate!

 

am citit maginile anterioare,dar nu s-a discutat despre original si replica.

cineva zicea ca delphi produceau ptr pta din America si Blaupunkt pentru Europa...si ca sunt probleme cu semnalul radio etc.

Am vazut ca sunt 2 modele:

1.cu butoane sagetele jos asa:post-124095-0-80544300-1415607690_thumb.

2.cu butonul de setup jos asa:post-124095-0-33347200-1415607697_thumb.

Care este diferenta intre cele 2 unitati,diferenta intre ele fiind de 100 lei,nu se spacifica producatorul si am observat ca la unele sd-ul are capacit max de 32gb altele de 2gb.

Multumesc.

Momentan nu am senzori de parcare,dar sunt interesat sa imi pun si sa se poate afisa pe ecran.

Masina nu este dotata cu modul bluetooth deci nu o sa fie necasara afisarea pe ecran.

Am inteles ca modele fabricate incepand cu 2008 au CGW model mai nou,nu am interfata necesara ca sa citesc modelul exact.

Se poate afla dupa seria de sasiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina este 2008 curat... nu 2007 cu serii de 2008 - atunci ai can gateway 3c0 907 530 E - si nu ai probleme cu el - este perfect compatibil.

 

diferenta intre cele doua unitati

 

- nr.1 - este noua, fabricata in China pentru masinile de pe piata asiatica - nu stie de RDS si modul BT premium - pentru telefon

- nr. 2 - este SH (banuiesc), pentru Europa, are RDS si o sa stie si de BT premium, daca vei instala asa ceva pe masina.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o nelamurire cu rcd 510, am tot vazut pe net anunturi cu rcd510 cu intrare video si care sunt ca cele fabricate pentru Europa. se poate asa ceva?

eu vreau sa schimb rcd 510(fara video) cu rns 315 sau rns510(numai pentru functia video) si cautand am dat peste astfel de anunturi

un exemplu este acesta: 

 http://olx.ro/oferta/radio-cd-original-rcd-510-amarok-2010-2013-ID2zL4x.html#d2270fcdb7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat la un anunt ca acesta si mi-a zis ca afiseaza si rds si are si intrare video. si a zis ca este exact ca in poza si nu ca cel din china.. exista pana la urma sau ma minte pe mine la telefon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, eu credeam din ce am citit ca exista numai rcd nostru de europa fara iesire video si cel din china care a intrat dar fara rds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce recomandati? Rns315 sau rcd510 cu intrare video? Avantaje ce le-am vazut eu la rns315 sunt navigatia si bluetooth(nu stiu daca exista harti de Ro) iar la rcd510 este ecranul mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU poti compara 2 chestii diferite.

Sau daca le compari scoti din calcul navigatia si mai ramane bluetootul, dar cu ecran mic si fara magazie de CD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect.

 

alege ce iti place tie.... mie, cel putin ca design (display mic), nu imi place RNS 310/315.... raportat la RCD510 - de asta l-am si ales...dar eu am telefon - modul separat pe masina, deci asta nu ma interesa. 

 

alfel, daca iti place designul lui 315 si vrei si BT... atunci mergi pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!