Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

Atentie la cel cu terminatia K este pt ACC, functioneaza si fara doar o sa fie eroare permanenta pe can

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

K, P... sunt pt ACC - dar nu afecteaza cu nimic functionalitatea - doar DTC stocat pe 19-can gateway

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara! Am achizitionat un rcd 510 si vreau sa-i inlocuiesc si unitatea can sa nu ma trezesc cu bateria descarcata. Ce codari trebuie sa fac dupa ce inlocuiesc can-u vechi, cu cel nou? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, mi-am montat de curand un RNS510 in locul vechiului MFD2 DVD, am can C l-am testat la vw cu VAS si au zis ca este la "zi"cu update-ul, iar in standby cu capota inchisa am gasit un consum de 0,06-0,07 A. este OK, ??? Mentionez ca nu am codat RNS-ul acesta neaparand in optiunile date de VAS pentru Can-ul meu.

Masina a avut si pregatire telefon cu suport de telefon pe bord. de cand am schimbat navigatia imi da eroare pe telefon ce ar trebui sa iau sau sa schimb ca sa functioneze si telefonul si bluetooth-ul ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul e ok.Cat priveste telefonul-trebuie codat RNS-ul corespunzator si va merge.Posibil si modificarea pinilor din conectorul unitatii...parca nu e aceeasi configuratie la RNS si MFD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vreun coleg prin Timisoara care se pricepe si m-ar putea ajuta, cred ca este peste cunostiintele mele sa rezolv cu telefonul

 

PS am observat ca nu se aud bine melodiile de pe cititorul USB OEM care il avea masina inainte. Stiti ce ar putea sa fie ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am o problema cu rcd 300 se aprinde schimba canalele radio la fel si cd dar nu se aude nimic in boxe ma poate ajuta cineva va mulumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cat timp iti poti da seama daca se descarca bateria? Eu am inlocuit rcd300 cu rns510 si nu imi da nici un semn cum ca s-ar descarca bateria.

Cand pun contactul pe display imi apare "welcome to volkswagen" doar ca acum pe MFD nu mai am functia"audio"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorinpog-trebuie vazut de un electronist daca nu se aude niciun canal...nu e pe mute,nu?

@dani-ce an e masina? ...in functie de baterie 1-2 zile...3 daca e mai noua.Trebuie vaxut cum e codat RNS-ul.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu il are codat sigur. I-am raspuns si in celelelt topic unde a mai postat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorinpog daca ai vcds fa un test pe boxe. Daca nu se aude nimic sunt arsi finalii. Iti recomand alta unitate decat sa o repari. Poate ai noroc si e doar o boxa arsa sau in scurt si a intrat unitatea in safe mode.

Modificat de teo0605
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Spuneti-mi,va rog,care model de RCD 510 este mai nou?Cel cu fundal negru sau cel cu fundal alb ?

Multumesc!

Craciun Fericit !

 

 

RCD_510_fundal_negru.png      RCD_510_fundal_alb.png

Modificat de ted_cm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca poate fi asta o referinta, avand in vedere ca se poate modifica "skinul" (cel putin la RNS510) din VCDS.

Totusi, cel cu skinul albastrui e mai nou. Eu as vrea sa imi pun skinul cu albastru deschis, dar nu stiu cum as putea.

http://vwforum.ro/topic/83552-rcd-510/page-5

Vezi posturile #89 si #90

 

Sarbatori fericite tuturor! :winter:

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,la RCD 510 nu se poate modifica,deci poate fi un reper...Acum,nu stiam ca e si varianta pe bleu,in cazul in care chiar exista asa ceva...eu ma refeream la variantele de fundal ALB vs NEGRU.

Care a fost prima varianta?Sau..care e actuala ?

Modificat de ted_cm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fundal alb nu are niciunul din cele expuse in pozele tale, ci negru cu "butoane" colorate diferit. Vezi link-ul pe care l-am postat anterior, poate te ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma adresam celor care stiu despre ce vorbesc,care au inteles ce am vrut sa aflu si care au de dat un sfat,fara sa piarda vremea p-aci,cautand nod in papura.

Astept o parere avizata.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca singurul care cauta nodul esti tu si chiar pierzi vremea aici daca astepti pareri...cand tu stii deja raspunsul la ce ai nevoie!

Eu am incercat sa te ajut cu o informatie, tu ai vrut sa ma jignesti. E ok, nu?

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu eu am 2010 si e cu skin pe negru. Din cercetarea personala am inteles ca cele mai noi sunt cu skin albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna am o intrebare am un diagnostic unde imi scrie asa

Kommunicationsweg:      CAN/K-Line        asta inseamna ca am can gateweiul cu terminatie K???  Poate intreb o prostie....nu am vcds sa verific ce can am pe masina si am gasit un diagnostic facut in germania dar nu pot sa imi dau seama ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba. E vb de comunicare nu de terminatia can-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor! Am un Passat B6 din 2005 pe care am pus un RNS 315. Cum fac să-mi afișeze pe maxidot informațiile referitoare la direcția de deplasare (N-S-E-V), sau cele legate de partea audio (frecvența radio, numele pieselor de pe cd, etc) ? Pe de altă parte, am înțeles că RNS 315 consumă bateria foarte repede. Îmi puteți oferi câteva sfaturi referitoare la ce să fac, și dacă se poate rezolva în Rm. Vâlcea? Vă mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi daca ai bifat sau nu BAP protocol active pe 37-Navi. La CAN-ul care il ai trebuie facut update sau inlocuit - altfel ai fenomen de battery drain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca la rns315 se poate schimba protocolul, ca la 510.

si cu canul lui nu cred ca o sa poata face diagnoza la radio si navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!