Jump to content

Am geamuri manuale...


C.T.C.
 Share

Postare recomandată

am geamuri manuale,dar am auzit k se poate pune un motoras...stiti ceva de asta?? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am geamuri manuale,dar am auzit k se poate pune un motoras...stiti ceva de asta?? :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>

Exista de cumparat kit universal pt. geamuri electrice, care se monteaza pe macaraua ta de geam.

Asta daca nu gasesti in dezmembrari un golf 2 cu geamuri electrice....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate. Daca nu gasesti second hand, apeleaza la un electrician auto bun.

Am vazut facute de un meserias pe Fiat 850, deci...

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva daca se pot pune relativ ushor macaralele electrice pe G2 ? si daca difere cele cu 2 usi (fara triunghi) de cele cu 4 ...

eu as merge pe varianta SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..eu am schimbat macaraua de la geamul de pe partea dreapta de la G2,model geam fara triunghi ,2usi,cu macara de la modelul cu 4 usi,s-a potrivit perfect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor,am gasit si persoana mi-a cerut 3oo ron :lol: doar pe mecanism...Stau si ma gandesc oare daca merita avand in vedere k bmarianm6 si-a luat cu 5oo ron 2 usi cu geamuri electrice,oglinzi reglabile din interior,fete de usi...tot tacamul,intelegeti voi...pe cand eu... :D :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-a cerut unu din ziar 150euro pe 2 macarale electrice.... si 40euro pe una mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jaf la drumul mare!!!! Mai mult de 500.000 pe una manuala nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca veni vorba de transplant de la manual la electric hai sa va spun aventura mea. Golful meu e in 3 usi si geamuri fara triunghi iar initial nivelul de echipare era perfect manual :) drept urmare am considerat ca e vremea sa trec la geamuri electrice. Zis si facut, m-am dus in targ cu un coleg de unde am achizitionat doua macarale cu tot cu motorase de Citroen XM (mentionez ca mai intai am cautat macarale electrice de golf de m-am plictisit) 1 mil 100 perechea. urmatoarea etapa a fost sa desfac macaralele de pe golf dupa care colegul cu care am achizitionat macaralele electrice de Citroen a facut adaptarea, care consta in faptul ca a pastrat sistemul original de golf (sine + suport geam+ cablu) dar infasurarea a facut-o pe rola motorasului electric de Citroen. Pe scurt a inlocuit corpul de plastic al rolei cu motorasul electric infasurand cablul pe rola din interiorul acestuia. Cand se face transplantul trebuie avut grija ca infasurarea pe rola sa se faca corect (sa nu se incalece cablul pe santuri iar cablul sa fie strans infasurat). La mine a mai fost cazul sa dau alte gauri de prindere a corpului motorasului pe fata interioara a usii pt ca nu evident ca nu se mai potrivea pe vechile gauri si sa punem niste distantiere in partea inferioara a sinelor pentru a putea departa suficient geamul ca atunci cind acesta coboara sa nu atinga corpul motorului si sa reglam unghiul geamului pentru a il orizontaliza. Butoanele de comanda a geamurilor desi le-am cautat de mi-au iesit ochii din cap nu am putut gasi unele originale la SH asa ca mi-am comandat 2 noi la pretul de 18 euro bucata. De 3 luni incoace de cand le am functionale au mai aparut mici probleme dar care cu atentie se pot rezolva usor : un motoras a refuzat sa functioneze pt ca in carcasa acestuia era apa (nu stiu daca a intrat prin usa mea sau daca era de cand le-am luat pt ca ma indoiesc ca baietii de la SH tin piesele din dulap) fapt rezolvat prin demontarea motorasului curatare si remontare cu sigilarea carcasei cu silicon, incalecarea cablului pe rola problema rezolvata prin tensionarea adecvata a acestuia si arderea in cateva randuri a sigurantei de protectie a circuitului lucru rezolvat prin inlocuirea sigurantei (initial parca era una de 10 acum de vreo 2 luni merg pe 20 si nu e nici o problema). Deci cam asta e odiseea montarii geamurilor mele electrice lucru care ar fi fost imposibil fara know how-ul colegului meu si fara bunavointa sa de a nu ma taxa pt ca el e destept si eu nu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre macaralele usilor fara triunghi (model 88-92) si a celor cu triunghi (83-87) sunt diferente. Nu am incercat, dar presupun ca nu se pot adapta foarte usor de la una la alta.

Dar intr-o prima faza mi-am instalat un kit universal. Totul a fost "de vis", pana cand am gasit macarale originale cu tot cu motorase si butoane la dezmembrari. Asa ca am vandut cuiva cu geamuri manual kitul si mi-am pus originale, dar nu sunt foarte happy. Fiind vechi nu se misca chiar asa de ok, si cred ca o sa trebuiasca sa imi cumpar macarale noi. La Porsche costa cam 70 de euro bucata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electrice ?

<{POST_SNAPBACK}>

yeap... dar doar macaralele, fara motorase

Modificat de Drujba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Poate va ajuta un link...

http://www.a1electric.com/golf.htm

Pentru cei din TM (si nu numai), am vazut ca la Logimaetics au sisteme de genul asta de la ElectricLife Powerwindows. Nu stiu preturile, dar cine e interesat poate sa-i contacteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!