Jump to content

Tip de benzina


smoto
 Share

Postare recomandată

Benzina de la MOL cum vi se pare? Eu de acolo alimentez, si nu am avut probleme ... masina trage , consum ok....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

eu iau frecvent de la mol si nu am probleme,dar de curand am vorbit cu cineva de la lukoil si mi-a spus ca de fapt mol-ul ia benzina de lukoil si o aditiveaza separat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O data pe luna fac un drum la Unguriu(49km dus-intors)opurtunitate pentru mine de a afla consumul real al masinii cu metoda "la plin".

Petrom: 3,2L - 3,3L;

OMV: 2,9L - 2,8L;

Note: - rezevorul plin cu benzina doar de la furnizorul testat;

- am exclus lunile de iarna;

- in cazul Petrom distanta este mai mare cu 2km;

Am schimbat statia Petrom cu OMV din comoditate, nu ma asteptam sa apara difente la consum avand in vedere ca e posbil sa fie acelasi carburant. Am ajuns la concluzia ca ingrijirea statiei si implicit a rezervoarelor conteaza, de asemenea aditivi adaugati in combustibil si nu in ultimul rand felul nostru de a conduce. Indiferent de unde cumparam combustibil in Romania "luam teapa" si schimbarile dese de furnizor nu fac altceva decat "sa ameteasca" sonda Lambda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

eu iau frecvent de la mol si nu am probleme,dar de curand am vorbit cu cineva de la lukoil si mi-a spus ca de fapt mol-ul ia benzina de lukoil si o aditiveaza separat

In statiile MOL este afis cu sursa carburantilor. Benzina este cumparata de la PETROM si aditivata... Asa ca s-ar putea sursa ta sa se insele , sau sa faca reclama "gratis" la LUKOIL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu mai nou alimentez doar de la Rompetrol si asta dupa ce martorul "check engine" nu s-a mai aprins. Ocazional cand sunt pe rosu si ma grabesc alimentez din alte statii (dar cel mult pana in 50lei), fara OMV si fara Petrom. Ultima data am alimentat de 25lei de la MOL sa pot sa-mi termin treaba prin oras, dupa care am dat o fuga la un Rompetrol. In Cluj sunt doar 2 statii Rompetrol daca stiu bine si mai e o statie la ~15km de oras, deci nu e tocmai accesibil sa ajungi la ele.

La masina mea am observat clar calitatea carburantului in momentul in care, repet acel martor "check engine" nu s-a mai aprins. Am fost si la un test cu vag-com din care mi s-a spus ca da ceva eroare la sonda lambda 2. Asadar...voi alimenta doar de la Rompetrol si in viitor, cu conditia sa pastreze aceeasi calitate a carburantului...ca deh romanu' e invatat sa o mai lungeasca daca vede ca are clienti :) mentalitatea balcanica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

Am si eu o nelamurire si anume: Mie acum o vreme imi mergea putin ciudat masina din semnatura golf 1.4 16v adica trebura foarte tare cand schimbam a-1-a si la fel in marsarier asta unu la mana, si 2 smucea la schimbarea treptelor de viteza si parca mergea foarte turata dar fara putere. Acum eu ma gandeam de la ce sa fie si am sesizat o perioada ca nici una din semnele de rau pe care le dadea inainte nu le mai da. De la ce poate fi? sa fie de la benzina ca am schimbat si bag carera 100? dar culmea ca inainte bagasem de 95 dar de la furnizori diferiti.Sa fie de la ulei??ca am mai completat? de 3 luni am enigma asta. As fi foarte recunoscator daca ma ajuta cineva cu un raspuns.

Multumesc anticipat, si numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

am si eu un golf 3 1.4 benzina si mi se tot arde bobina de inductie.miam pus recent o instalatie xenon sa fie oare problema de la xenon?  P S :vreau sa spun ca dupa ce miam pus instalatia de xenon mi se tot sting becurile din bord .oare face scurt undeva? ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut probleme cu 2 bobine, dar era de la bujiile invechite. Ai verificat bujiile sa fie ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!