Jump to content

Surub


tetaNos
 Share

Postare recomandată

Ma intereseaza un surub .. M12 X 1,5 pe 20 cm cu hexagon in cap si dintr'un otel f f puternic si rezistent sau

un surub mai mare cu hexagon in cap nu conteaza grosimea ca o deduc la strung ... si nic filetl ca si pe ala in fac .. ci imi tre un otel foarte dur si rezistent si cu hexagon in cap.. nu conteaza marimea .. de la 17 pana la 22 poate si mai sus

Este un surub ca imi tine mie bascula si se prinde in sasiu ... si nu prea il gasesc ..

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt inteprinderi care dupa ce iti face surubul la strung, sunt capabile sa faca diferite tratamente termice in privinta calirii surubului.

trebuie doar sa spui ce anume doresti de la acel surub, ce elasticitate sa aibe, ca banuiesc ca nu trebuie sa fie casant, si un meserias bun e capabil in ziua de azi, la tehnologia actuala, sa faca ceea ce doresti.

eu am avut nevoie de o piesa deosebita ca si duritate, e adevarat la o scara mult mai mica, la o arma.

dupa cateva tratamente, a ajuns la duritatea si flexibilitatea dorita.

succes! :icon_thumright:

Modificat de adifox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

surub de vilbrochen-gasesti la orice magazin auto pe comanda. in jur de 10 lei. f resistent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un cod ceva pt surubul de la vilbrochen??? .. cum e zis mai sus nu imi trebuie casant .. e posibil sa fie bun.. dar stie cineva ce masura are ?? adica are 20 cm lungine si cu hexagon in cap ?? eu pers. nu am vazut niciodata cum arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are 20 cm. in schimb daca vrei iti zic un magazin care aduce tot felul de suruuburi si pe diferite grade de rezistenta. Faur poarta 4 , sau mai usor penultima statie de tramvai spre Faur fix in dreptul statie pe partea dreapta cum vii de la muncii , gasesti orice acolo preturi modice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un cod ceva pt surubul de la vilbrochen??? .. cum e zis mai sus nu imi trebuie casant .. e posibil sa fie bun.. dar stie cineva ce masura are ?? adica are 20 cm lungine si cu hexagon in cap ?? eu pers. nu am vazut niciodata cum arata

e destul de simplu sa gasesti ce surub iti trebuie.

vezi daca poti gasi imprimat pe capul surubului vechi niste numere.de exemplu:8.8 sau 10.9 sau 12.9.

e vorba de un cod dupa care sa clasifica elasticitatea si duritatea la toate suruburile .dupa aia trebuie doar sa masori partea cu filetul-diametrul si lungimea si partea fara filet daca are.si dupa aia cu toate datele astea te duci la un magazin de suruburi si iti iei ce trebuie pe bani marunti-vorbim de un amarit de sururb.

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e asa usor.. spune'mi unde gasesc surubul ?

M12 X 1.5 X 20 cm

Este surub de la bascula deci nu trebuie sa fie casant ...

Am fost la nenumarate magazine de suruburi si nu am gasit nr la filet .. cica e mai special ...

o sa ma duc la Faur sa vad poate mi'l fac aia

.. App. stie cineva ce nr. trebuie sa aiba pe spate ?? sau la un surub de bascula ce nr trebuie sa corespunda..

MS

l.am gasit pe net cu 20 de euro ... dar vreau mai ieftin ... daca nu o sa'l cumpar

Modificat de tetaNos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca e un magazin in Bucurestii Noi specializat pe suruburi. Incearca si acolo

daca e asa usor.. spune'mi unde gasesc surubul ?

M12 X 1.5 X 20 cm

Este surub de la bascula deci nu trebuie sa fie casant ...

Am fost la nenumarate magazine de suruburi si nu am gasit nr la filet .. cica e mai special ...

o sa ma duc la Faur sa vad poate mi'l fac aia

.. App. stie cineva ce nr. trebuie sa aiba pe spate ?? sau la un surub de bascula ce nr trebuie sa corespunda..

MS

l.am gasit pe net cu 20 de euro ... dar vreau mai ieftin ... daca nu o sa'l cumpar

Modificat de ValiB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e asa usor.. spune'mi unde gasesc surubul ?

M12 X 1.5 X 20 cm

Este surub de la bascula deci nu trebuie sa fie casant ...

imi pare rau dar nu reusesc sa inteleg despre ce bascula este vorba..

am inca o intrebare:cum ai masurat pasul de 1,5 la M12?

cei de la magazin au dreptate cind zic ca e mai diferit pentru ca in mod normal la M12 pasul e de 1,75mm.

daca schimbi surubul nu sa poate sa schimbi si piulitza?

daca o sa gasesti un surub cu duritate mai mare sa poate sa se sparga(casant).

un pont:daca reusesti sa pilesti capul surubului cu o pila obisnuita e suficient de moale ca sa nu se sparga.

daca pila "nu prinde" pe surub sa poate sa se "sparga"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tetaNos cauta o tija de amortizor de golf spate de la un amortizor nasol ( are exact 12 mm) cauta un strungar sa iti faca filet la ambele capete , la un capat mai putin cat sa intre o piulita si folosesti capatul ala de cheie ( ideal ar fi sa sudezi piulita de tija sa nu ai probleme la desfacere) sau daca nu cauta o baza unde vinde fier si cauta un hexagon de 19 mm OLC45 ( OLC 45 e duritatea, mai e si OL37 ala nu e bun , e prea moale) si faci surubul dintr-o bucata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!