Jump to content

Lumina din scrumiera


alexebog
 Share

Postare recomandată

Salut,

Stie cineva ce sursa de iluminare este la scrumiera (led sau bec) si cum se ajunge la el. S-a ars si nu stiu cum sa ajung sa vad daca si cum se poate inlocui. Am vazut ca lumineaza printr-o bucata de plexiglass alb care e montata in scrumiera. Dar nu am acces acolo. Ma poate ajuta cineva.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un bec mic. Nu stiu W sau altceva. Trebuie sa scoti scrumiera afara, pe urma desfaci/scoti mansonul cu rama de la schimbator si acolo o sa ai 2 suruburi/ torx de 5 parca, desfaci si tragi in afara.. N-o sa iasa chiar cu una cu 2a. Trebuie gasita pozitia... :icon_thumright:

post-50535-1283516767_thumb.jpg

post-50535-1283516772_thumb.jpg

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat becul la scrumiera. Intr-adevar este un bec mic, dar se schimba cu tot cu suportul de plastic unde intra mufa de alimentare. Becul nu poate fi scos din suport. Deci cred ca trebuie sa cauti un bec cu suport cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa scot becul din suportul acela si l-am inlocuit cu unul "capatat" de la un prieten care are mag de piese auto. A cautat si pe net la furnizorul lui de piese si a gasit becul cu tot cu suport cu 21 de lei. Nu l-am comandat ca am reusit sa infig becul nou in suport.

Problema e ca acest bec capatat este un pic mai lung si nu intra piciorusele lui asa de mult in suport (intra doar 2-3mm fata de 7-8 cat intra daca aveam becul original) Sper sa nu iasa de acolo la vibratii. Am pastrat si becul original (cel ars) sa vad daca il gasesc pe undeva.

Probabil acel bec e 0.5 ron sau 1 ron. Se poate scoate. Dar VAG il vinde pentru toate masinile (pe piesa sunt si siglele audi si vw) cu tot cu suport cu 5 euro.

Multumesc DanuAl pentru poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut ceva mai simplu... in locul becului am introdus un LED cu o rezistenta, iar picioarele ledului indoite 90* sa bata in scrumiera. Picioarele le-am prins direct in mufa... le-am bagat acolo si merge de 1 an de zile. Cost total... 2,5 RON + 15 min de munca :8:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mda...s-a ars si la mine becul de la scrumiera.

Stie cineva part numberul de la el...daca are asa ceva? :blink:

Din cate citesc, ar veni cu tot cu suport...

LE: l-au gasit baietii de la AUTEC - 20 RON, insa nu il aveau pe stoc... :salut:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ieri mi s-a ars si mie becul la scrumiera.am demontat scrumiera si am tras de bec sa il scos din soclu si s-a rupt.stie cineva de unde as putea cumpara un bec sau daca exista vreun led care sa il inlocuiasca? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TU chiar nu citesti nimic ? Nici macar un post mai sus ? ceuameni2qv.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca am citit si nu numai in topicul asta.Dar tot nu am aflat ce model de bec este,si din cate am gasit eu AUTEC exista in Craiova,Pitesti si Tg-Jiu.O sa sun la o reprezentanta din Bucuresti sa ma interesez.

Eu am intrebat daca exista LED plug&play in mufa,nu vreau sa fac artificii.

Nu stiu ce ai cu mine,te-am suparat cu ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autec fiind reprezentanta , poti cauta la orice dealer.

Nu, NU exista decat ceea ce se vinde la reprezentanta, trebuie sa traiasca si ei, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salve ,ciudat este ca la mine acest bec nu a functionat niciodata ,am reusit sa demontez acel bec dar nu se vede a fi ars ,stie cineva modul de aprindere,actionare a acelui bec?? senzor ,pirghie?? sau activare cu vag-com?!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aprinde odata cu pozitiile.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat astazi bec de la brady 28 ron "cam scump dom'le" si mi l-am montat singur, functioneaza, numai ca lumina este fff slaba o sa mai caut solutii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve cum ramasesem cu vechiul soclu astazi mi-am cumparat un alt bec(LED) de la un magazin de electronice cost 2.5 ron bucata,am scos cei 2 pini (galbeni)din soclu cu un patent cu cioc lung si am bagat piciorusele in cele 2 orificii dupa care am pus inapoi cei 2 pini, functioneaza asa ca numai dati 28ron pe bec cu soclu ca nu renteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu detalii tehnice dar este un led simplu cu lumina albastruie si manson de plastic gasesti la orice magazin de piese auto dar o sa incerc un led cu lupa ca asta simplu nu face fata nu lumineaza bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Led cu lupa va lumina fix deloc, lumina e focalizata in fata lui, aveti neaparat nevoie de o lumina puternica acolo?

Ledul trebuie sa fie de 12v ca sa nu se arda :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

socluc se desface si se modfica cum vrei tu. deci, inlocuit cu led 12V rosu ca asa mi-a placut mine, trebuie montat in asa fel incat sa bata spre scrumiera ...spor la treaba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
barcea_mare

codul pt bec cu tot cu soclu e 357919243D85H . post-30503-0-39155100-1368684909_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 2 zile mi-am cumparat un bec cu tot cu soclu pentru scrumiera, costa 18 lei si se monteaza foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 23 ron si nici macar nu l-am mai folosit pentru ca am mai cumparat si un led  cu 2.5 ron Prin august cred ca face 1 an de cind l-am schimbat si nu s-a ars Acum problema mea este ca s-a ars becul de la inelul brichetei si nu prea stiu cum sa-l schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan

Poti incerca si prin scoaterea husei de la schimbatorul de viteze. Teoretic ar trebui sa poti ajunge cu usurinta la bricheta pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge, am incercat poate daca as fi avut maini de.....bebelus, intrebarea este -se poate scoate doar panoul  3 din desenul atasat de Al bundy? vad ca are doar un clips si un holzsurub???!!! mai sint si altele ascunse?cleme ,holzsuruburi!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!