Jump to content

Vopsea termo-rezistenta


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

Ma bate gandul sa fac un "joey mod" (vopsirea farurilor pe interior in negru)... stiti cumva de unde pot sa cumpar o vopsea neagra care sa reziste la temperatura din interiorul farului? (care nu cred sa fie extrem de ridicata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut in Carrefour sau Brico asa ceva, parca avea chiar o toba de esapament desenata pe spray.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super, o sa trec azi sa ma uit. ai idee daca vopseaua asta adera la plasticul asta lucios? Mai trebuie sa dau cu ceva? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa tina pe plastic lucios, nici o vopsea nu prinde pe bine pe asa ceva. Nu ai nici un tutorial de Joey-Mod? Nu zice cumva sa dai cu smirgel pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit pe vortex tutorial... citez "dati prima mana, asteptati 5 minute, dati inca o mana" (bine, era in engleza :blink: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu la Joey-mod dupa cateva maini de vopsit trebuie bagat farul in cuptor, care ar trebui sa-i dea mai multa rezistenta vopselei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum desfaci farul? Stiu ca este lipit si pentru a-l desface trebuie incalzit destul de tare.

In rest, lucios sau mat pana nu este atat de vizibil prin policarbonatul farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, deci sa-l mai bag un pic in cuptor dupa vopsit?.... ok, will try :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum desfaci farul? Stiu ca este lipit si pentru a-l desface trebuie incalzit destul de tare.

Bagat la cuptor cateva minute.

In rest, lucios sau mat pana nu este atat de vizibil prin policarbonatul farului.

N-am inteles ce-ai vrut sa zici...

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa zic ca nu trebuie in viziunea mea sa te obosesti prea tare sa iasa lucios sau mai putin lucios (mat nu va iesi) pentru ca se va vedea la fel prin geamul ( policarbonatul ) farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu asta era problema mea... io ma gandeam daca vopseaua neagra se va prinde bine de materialul lucios al farului! Nu vreau sa se cojeasca dupa 3 zile si sa desfac iar farul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ... vopseaua nu ar trebui sa o dai direct pe far asa cum este. El ar trebui matuit in prealabil si primul strat ar trebui un primer de plastic, apoi vopseaua neagra. Daca il matuiesti fin primerul iti va tine loc si de filler.

Pe cromul farului nu cred ca adera bine vopseaua direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai facut ceva cu faru? am vazut cam ce vrei tu sa faci pe o fabie si arata super tare.. m-ar interesa si pe mine tehnologia:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca n-am facut... in w/e experimentez si bag poze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fabia nu se poate face ca pe g4. Exista versiuni mai noi de far care au doar rama neagra, insa asa vine din fabrica. La g4 se poate deoarece oglinzile nu fac corp comun cu farul, la fabia insa, spatele farului contine oglinda in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@akebono si ce daca? acoperi oglinzile si vopsesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@akebono si ce daca? acoperi oglinzile si vopsesti...

<{POST_SNAPBACK}>

Ice2k, tu ai privit vreodata un far de fabia cu atentie? Eu cred ca nu. Nu ai ce sa acoperi la fabia, se poate vopsi doar rama. La G4 e altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, n-am privit unul cu atentie. Io intelesesem ca problema e ca oglinzile sunt atasate de far, deci n-ai cum sa le separi pt a le vopsi. Daca nu ai ce vopsi, asta-i altceva, vorbim de lucruri diferite :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, n-am privit unul cu atentie. Io intelesesem ca problema e ca oglinzile sunt atasate de far, deci n-ai cum sa le separi pt a le vopsi. Daca nu ai ce vopsi, asta-i altceva, vorbim de lucruri diferite :wacko:

<{POST_SNAPBACK}>

Oglinzile acopera tot fundalul farului, se poate vopsi doar o rama lata de 2-3cm langa sticla( exact cum vine farul stock din fabrica, modelul negru). La G4 se poate vopsi si in spatele oglinzii pentru ca ea este aplicata acolo, nu turnata ca parte componenta a farului.

Deja ne abatem de la subiect cu vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pe octavia n-am nici o sansa sa fac ce vrea sa faca Ice_2k (nu am faruri cu proiectoare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat azi vopsea care rezista la 800 de grade celsius si cica (asa zice nenea de la brico store) nu mai are nevoie de primer. zilele astea fac testul pe farul lu' chris si va zic rezultatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nenea de la brico store

Mai rau e ca daca te iei dupa nenea, voseaua itzi poate tzine 1 luna si apoi sa cada. cred ca nu o sa ai rabdare cu farul lui chris sa vezi cum se comporta in timp, adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!