Jump to content

ulei servo


highlife_xl
 Share

Postare recomandată

spuneti-mi si mie cat ulei intra la o cutie de servo la un passat model 98 TDI 90 CP...imi trebuie sa stiu cat mai repede...merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei de servo pentru masina ta trebuie sa aibe norma G002000 !!!

Nu stiu exact cati iti ml trebuie dar 1 litru ajunge sigur. Se gaseste original si e cam la 800mii bidonul. Umpli pana ajunge 2 milimetri sub maxim , avand volanul drept.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine cumperi de la o reprezentanta. Sunt acceptabili ca pret dar stii ce cumperi. Iar in privinta umplerii trebuie sa scoti aerul din sistem dupa. Lucrul acesta e usor. Rotesti volanul pana la capat stanga, mentii 1-2 sec, rotesti pana la capat dreapta etc. de vreo 2 ori si verifici din nou nivelul lichidului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) asa pt cultura mea de electrician... eu stiu ca in sevodirectiile mecanice merge ulei rosu(rubiniu) iar in servodirectiile electronice verde asa este? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca punem dupa cultura ajungem la spital. Cultura asta ne cam omoara, fara suparare.

Noi trebuie sa punem dupa cataloage, si eu vorbesc dupa cataloage, nu dupa cultura. Daca nu am documentatie atunci nu fac afirmatii. La masina persoanei care a cerut informatii din an 98, si cu restul datelor exacte, aia spune catalogul german.

Culorile rosu si verde e bine sa le lasam la partea electrica, vopsele etc.

In cataloagele de uleiuri nu scrie niciunde ca uleiul x are culoarea y. Nu intereseaza pe nimeni culoarea ci proprietatile.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vioelectric a vrut sa spuna ca pentru cultura lui sa i se spuna nu afirma precis. Cat despre culori la uleiuri servo vreau sa iti spun ca nu degeaba sunt colorate in anumite culori, ci pentru ca sunt o "reafirmare" a standardului lor; adica verde merge pe grupa X de masini (cu servodirectiile lor evident) si rosu merge pe grupa Y. Altfel de ce le-ar mai fi colorat diferit??!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca nu le-ar fi colorat de dragul de a-l mai amesteca cu alte substante care poate l-ar face mai "slab" ... oricum fiecare trebuie sa isi exprime parerea, ca astfel sa i se explice ca de aia ne-am logat aici,nu sa fim rautaciosi(dupa cum scrie in noul regulament)...si apropo de noul regulament-avem voie la semnaturi dar nu mai mult de 3 randrui...fara suparare MrSeymour

Si care este un ulei bun? Cine il face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am vazut intr-un catalog de uleiuri sa scrie ca rosu e pentru masina xxxxx si verde pentru yyyyy

Normal ca au o specificatie fiecare si nu trebuie amestecate. Culoare ajuta cel mai mult acolo unde nu exista catalog, ca sa nu se modifice.Sa lasam culorile pentru acest motiv.

Atata timp cat exista cataloage, si acolo nu scrie nimic de culori, hai sa ne luam dupa ele, si sa vedem normele si clasele de uleiuri, grupe si vascozitati, proprietati etc si nu culori. Asta doar daca ne vrem seriosi.

numai bine.

Modificat de mrSeymour
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am vazut intr-un catalog de uleiuri sa scrie ca rosu e pentru masina xxxxx si verde pentru yyyyy

Si nici nu vom vedea. Asa este, aici ai dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!