Jump to content

Cauciucuri mai mari pe Golf


bbogdanmircea
 Share

Aveti cauciucuri standard sau diferite?  

269 voturi

  1. 1. Pe Golful meu am:

    • Cauciucuri standard
      188
    • Cauciucuri de diametru mai mare
      59
    • Cauciucuri de acelasi diametru dar jante mai mari
      23


Postare recomandată

ei nu :)

eu am 3 marimi trecute pe CIV 14, 15 si 16, asa erau trecute si pe talonul din germania

amicul meu de la servici cu 1.6 bcb la fel are toate cele 3 tipuri pe CIV

atata timp cat respecti talonul cauciucului, adica 175/80/14, merge fara probleme.. pacat ca nu prea se mai gasesc, pentru ca iarna sunt mai potrivite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut!ce jante imi recomandati ptr vw golf de 1,4 16v, de 14 sau 15?am avut pe 16 si nu recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Mi-am achizitionat recent niste jante pe 16 si as avea nevoie de 2 cauciucuri noi pe fata, de vara. 

Ma tot uit si nu stiu ce marca sa cumpar. Vroiam sa va intreb daca acestea sunt bune? (nu e reclama si e cel mai ieftin loc conform shopmania)

 

@leon_leonis, de ce nu recomanzi pe 16? N-am nici o problema cu ele momentan (achizitionate acum 2-3 luni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 16 iti forteaza toata articulatia si incepe sa te lase ,bucse,etc+creste consumul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai spune!inseamna ca daca folosesti pe 17 ti se descompune masina pe strada.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce nu vii cu argumente(si nu de genul "am auzit ca...") daca esti convins de lucrul asta?

Eu merg cu jante pe 16" de 6 ani de cand am luat masina si pana acum nu m-a depasit vreo roata si nici nu ma simt ca si cum as merge cu caruta.

Cat despre consum, eu nu ma pot pronunta, dar nu cred ca e o diferenta uriasa. Benzina se consuma in plus si de la lucruri carate inutil in masina, functionare necorespunzatoare a motorului/senzorilor, deci daca tot e sa se arda benzina in plus, macar sa se arda pentru ceva placut ochiului. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea merge de 14 ani si 190 mii km cu roti pe 16 fara interventii din cele enumerate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea de 9 ani (cel putin) cu 17" si nu au fost probleme, in plus are si bucse de TT si suspensie reglabila.

restul sunt vrajeli...

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

 

Eu am fost cu hartiile la RAR si mi-au trecut in carte si dimensiunile jantelor pe 17'.

Ii multumesc colegului care a dat dovada de altruism, luptandu-se cu sistemul si facand rost de hartii.

 

Sper sa ajute pe cineva.

Omologare jante.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin_afronie

Salutare!

     Ieri mi-am luat o teapa maxima

     M-a sunat un client sa imi cumpere rotile de 14 ale mele de pe VW cu gandul sa imi iau eu altele de 15 cu cauciucuri de iarna,afacerea iesind cam ban la ban si imi convene ca ,maream dimensiuinle jantelor la acelasi pret mai ales ca ale mele de 14 nu prea le ia nimeni.Problema e ca omul le lua ca sunt inguste si eu credeam ca sunt cu cauciucuri de iarna.M-am grabit cumparandu-mi pe cele de 15 cu cauciucuri de iarna pe ele iar omu`cand a vazut ca sunt defapt cauciucuri de vara pe ale mele de 14 nu le-a mai luat.Asa ca am ramas si cu alea de 14 si cu alea de 15.Nu ar fi fost problema daca...cauciucrile ar fi fost invers.Pe jante de 14 cauciucuri de iarna si pe alea de 15 de vara.Unde as putea eu acum sa le dau pe alea de 14 pt vara ca nimeni nu ar cumpara cauciucuri mai mici daor daca ar fi de iarna.Mentionez ca rotile de 14 au cauciuri cu care a venit masina din Gemrnaia si sunt aproape noi.Un sfat de la voi ce as putea face mai folositor in cazul asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am trecut eu de la 14 la 17 , nu recomand :) 

 

Ideal pentru golf e 15/16

 

Daca mergi mult pe oras e ok 15 -> amortizare buna/consum redus/demaraj mai puternic

Daca mergi mult si prin afara 16 -> se aseaza mai bine la drum si sta mai bine in curbe

Daca traiesti intr-o tara civilizata unde ai drumuri calumea si autostrazi 17 -> ai o stabilitate excelenta si sta lipita de asfalt in curbe dar simti orice pietricica (nu recomand pe drumurile noastre)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ei hai man, ca nu-i hapt asa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer cam asa e, mai ales daca stai intr-un oras unde toate strazile sunt peticite, si pline de crapaturi si/sau pietricele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu pareri despre roti de 17, ale mele sunt 8j deci sunt mai late.

 

Avantaje: Sta lipita de sosea in curbe, stabilitate nemaipomenita, aspect foarte agresiv si placut, la viteze mari masina se comporta exemplar.

Dezavantaje: La piatra cubica mi-e frica sa nu pic din masina, simt orice gropita oricat de mica ar fi ea dar mai m-am obisnuit, demaraj putin redus dar nu se simte chiar asa tare, cauciucuri scumpe.

 

Sincer n-as mai renunta la 17" dar pacat ca e asa de rigida :(

 

Combinatia perfecta la golf mi se pare motor 1.8T (150cp sau 180cp) + roti 17" - sportivitate si look cu un consum decent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hi,

pareri despre 205 / 60 R15 pentru motorizare 1.4, 16V...?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

nici macar nu-s dimensiune standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt dimensiunile standard:

- 195/65 R15 
- 205/55 R16 

 

Dar cred ca merg fara probleme si cele de 205/60/r15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara , am si eu o intrebare ..as dori sa pun pe un 1.4 16v 205/45/r16 Pirelli , fac o alegere potrivita ?

Eu momentan am standardul cel vechi 175/80/r14 , asa a venit masina din Germanica si as vrea sa fac aceasta schimbare .

Stiu ca sunt si plusuri si minusuri in aceasta alegere , confort/consum vs stabilitate /look !

Ar mai fii o chestie , cand am facut RAR-ul , cei ce acolo nu mi-au trecut si mie masurile care erau in cartea vechea a masini adica maxim 205 , intrebarea mea e urmatoarea , este legal daca merg cu ele dupa ce le pun !

Orice parere este bine venita , multumesc anticipat ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Standard e 205/55/R16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf4 afumati

Salut! A-s vrea sa fac o infrumusetare golfului meu si ma gandeam la jantele acelea de 8,5 latime fata si 10 pe spate ( 225.45.17 fata si 245.45.17 spate). Ce parere aveti??? E o idee acceptabila sau e cea mai proasta idee pe care ati auzito???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

pai in afara faptului ca vei fi in ilegalitate, daca tie iti place cum arata, go for it.

va arata turbat oricum, asta daca ti lasata pe burta masina ;) si cu cauciucuri strech.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ramai fara dinti in gura pe drumurile noastre, cand ploua vei avea lateralele masinii pline de noroi si o sa schimbi bucsaraie/amortizoare mai repede...  in rest cred ca ar arata super agresiv :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!