Jump to content

Cauciucuri mai mari pe Golf


bbogdanmircea
 Share

Aveti cauciucuri standard sau diferite?  

269 voturi

  1. 1. Pe Golful meu am:

    • Cauciucuri standard
      188
    • Cauciucuri de diametru mai mare
      59
    • Cauciucuri de acelasi diametru dar jante mai mari
      23


Postare recomandată

Si eu am golf 4 Sdi dar nu stiu ce cauciucuri ar fi mai bune ptr iarna,ce imi puteti recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Cosmin_WGolf_4 Sunt foarte multi factori. In principiu ti-as recomanda diemnsiune standard, agreata de VW. Cel mai bine vezi ce dimensiune vrei sa fie jantele - daca nu cumva le ai deja. Eu am avut si pe 15 si pe 16. Prefer 16 pentru iarna dar, evident, vor fi multi care iti vor spune sa pui mai mare de 15. Eu iti zic sa nu cobori sub 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am jantele pe 15 (demaraj, confort si consum bun)dar ma bate gandul sa trec pe 16 (stabilitate si look:) )

curiozitatea mea e:daca pe jantele de 15 pui cauciucuri de genul 205 55, nu e acelasi lucru cu trecerea la jante pe 16 (la stabilitate conteaza latimea si la confort inaltimea balonului)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare avand in vedere ca nu am gasit un topit special pentru problema mea sper sa nu deranjez pe nimeni. Are idee cineva ce model sunt jantele astea? Si cam la ce pret se vand?

Avand in vedere faptul ca nu sunt stantate (sau cel putin asa pare) cred ca sunt replici OZ Superturismo. Cele originale, pe 16-17 inch se vand in medie cu 250-300EURO (second hand).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am jantele pe 15 (demaraj, confort si consum bun)dar ma bate gandul sa trec pe 16 (stabilitate si look:) )

curiozitatea mea e:daca pe jantele de 15 pui cauciucuri de genul 205 55, nu e acelasi lucru cu trecerea la jante pe 16 (la stabilitate conteaza latimea si la confort inaltimea balonului)?

ai dreptate cu partea de latime=stabilitate,confort=balon....totusi gandeste'te ca daca e balonul inalt,pe viraje,mai ales cele luate cu aplomb,cauciucul(efectiv) oare nu se uzeaza pe laterale?Nu ar avea tendinta sa fuga in sens opus curbei(curba la dreapta,cauciucul de pe stanga se indreapta spre interiorul masinii).Pun o poza imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvan_2002 Daca era asa cum spui tu, nu mai punea nimeni jante pe 18. :) Chiar daca pui anvelope mai late, fiind balonul inalt, tot nu o sa tina masina bine in curbe pentru ca janta e tot mica, iar anvelopa e moale. Daca iti imaginezi ce se intampla acolo, intelegi. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu personal merg pe cauciucurile recomandate de producator...

mai late nu imi pun ca, creste consumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina din semnatura am 205/55/16. Despre stabilitate nu pot sa zic decat ca sunt foarte multumit. Intra frumos in curbe si iese la fel de frumos. Cat despre confort cam lasa de dorit. La orice hop si la orice trecere peste liniile de tramvai am impresia ca m-i se rup amortizoarele si planetarele in doua. Consum este undeva la 6% mixt si sunt multumit. De tras trage de rupe. Nu am observat diferenta intre dimensiuni la roti si am mers si cu 195/65/15. M-i se pare torusi un pic mai joasa cu 205. Am emotii la fiecare denivelare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uitam totusi ca vorbim de Golf IV. Chiar si cu roti de 14 te scutura daca treci in viteza peste sine de tramvai. Deci, pentru cei care nu vor neplaceri, calcati mai des frana. :)

Pe langa dimensiunile standard, daca nu vreti cauciuri mai late va recomand distantieri. Arata masina mai bine si creste stabilitatea, cu aceleasi anvelope.

Dupa parerea mea dimensiunea ideala la Golf IV / Bora e 205/55/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine cauciucuri late decat distantiere sa schimb rulmentii la an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

La golfuletul meu:

VARA: 225/45/17 (fata) + 235/45/17 (spate)

- jantele sunt 7,5j (cu ET ceva mai mare, atingea in suspensii =>> am pus distantiere 1cm fata si 1,5cm spate, se aseaza PERFECT)

IARNA: 225/45/17 (fata) + 225/45/17 (spate)

- jantele sunt 8j (cu ET mic, nu mai avea nevoie de distantiere, este ok)

Mentionez ca am si suspensie sport de la Eibach ProStreet (care sincer te lipeste de asfalt) ... Si.... SURPRIZA! Nu am nici o problema cu agregatul, din contra, fac loc altora (mai am pana la sol aprox un pachet de tigari).

Pot posta si poze daca sunteti curiosi, totul depinde de gust si dorinta. Mie cel putin imi place sa fie teapana, si nu barcuta pe uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

care va hotarati sa schimbati cauciucurile de la R15 la R16 dau la schimb roata de rezerva fara diferente, janta de tabla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut !

sunt in faza " determinanta " sa intru in lumea voastra...a celor ce detin/conduc/apreciaza un golf 4 / 1.6 / azd....am descoperit o anomalie si va cer sfatul...in brief este trecuta dimensiunea anvelopelor 195/......pe masina sunt 185......dimensiune care nu vad sa apara in specificatiile tehnice.....imi pregateste vanzatorul ceva ?...multam de raspuns...prompt...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195 65 r15 sau 205 55 r16 sau 225 45 r 17,acestea sunt dimensiunile producatorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam fain....da-i-as un shut undeva lui ala'.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, sunt nou pe forum si am citit comentariile care sunt in legatura cu cauciucurie si as avea si eu o nelamurire.. am pe masina 195/65/r15 jante tabla si pe fata am inaltatoare. As vrea sa trec vara la jante de aluminiu dar nu stiu ce sa aleg intre 195/65/15 si 205/55/16 stiu ca este mai stabila cu cele pe 16 dar de confort probabil ar fi si mai rigida...si inaltatoarele o fac mai rigida, telescoapele sun noi..normale nu sport. As vrea sa cer niste pareri daca se poate...tinand cont si de aspect. Masina este golf 4 TDI variant

Modificat de Dan.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe 205/55/16 , e combinatie perfecta zic eu si arata si bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare..Daca vreau sa imi schimb jantele de la 205 55 R 16 si sa imi pun de 18' ar trebui sa schimb si amortizoarele ?momentant sunt cele stock pe masina.mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat, depinde ce ET au. Poti sa le probezi pe masina?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le am ,ca sa le pot proba.Ma interesez ca sa stiu daca sa fac investitia sau nu. ET ce inseamna?

Modificat de Adi.Bora
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici. La 18" cred ca ar fi recomandabil sa umbli si la suspensie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ce sa umble la suspensie? Daca roata nu atinge in amortizor sau in aripa iar diametrul total (janta + cauciuc) ramane neschimbat nu are nimic de modificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 205/55/16 de vara si 195/65/15 de iarna.

In talon pe langa aceste dimensiuni mai am trecut si 175/80/14 dar nu am folosit niciodata asa ceva.

Cele de vara arata muuuult mai bine dar parca prea se simte "tot" prin ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu ai cum cu motor de 1.6 sa pui jante de 14"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!