Jump to content

Golf 6 - Sunteti multumiti de ce aveti?


alex76
 Share

Postare recomandată

Exista diferente de echipare standard (evident si de pret), dar asta tine de contractul importatorului. Asa se face ca pe echiparile standard pentru Romania lipsesc anumite dotari. Despre calitatea pieselor, nu cred ca se fac diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de adevarat este, dar si eu am auzit zvonul cum ca piesele puse pe masini difera, ca marca si implicit ca si calitate, in functie de zona in care urmeaza sa fie vanduta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zvonurile astea au plecat de la faptul ca, atunci cand te uiti pe lista de coduri PR a masinii, apare undeva "East-Europe model" - sau ceva de genul.

 

Chestia asta apare din cauza ca dotarile standard la fiecare echipare difera la noi fata de Europa de Vest. La nemti, de exemplu, Highline vine standard cu xenon, dar si pretul creste, evident.

La noi, pentru a tine pretul de baza mai mic, s-a renuntat la cateva dotari fata de lumea civilizata dar asta a dat nastere la zvonul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu, la octavia prin 2005 se punea senzor de nivel ulei si senzor de placute. Dupa 2006 le-au scos ai nostri... Tarani. La placute se rezolva relativ usor, dar la ulei trebuie sa schimbi baia de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu se discuta de dotari pentru ca acolo ii evident ca apar diferente in functie de piata de desfacere, ci de calitate la piese, plasticuri, materiale...si la asta ma indoiesc, adica nu cred ca sunt manere/intrerupatoare/turbine/jante pentru romania si diferite pentru Jermania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Correct, nu ne referim la dotari sau preturi de baza. Ci la faputul ca pentru aceasi piesa(electromotor, alternator, injector...etc), pe VIN-uri diferite, unul din est, altul din vest, iti rezulta alt producator al piesei. Cel putin eu la asta ma refeream.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred asa ceva. De obicei, fabricile merg pe loturi de piese, si schimba producatorul daca obtin un pret mai bun! Deci se poate intampla ca 2 masini fabricate pentru aceeasi tara, sa primeasca piese diferite doar ca sunt produse la putin timp diferenta.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Correct, nu ne referim la dotari sau preturi de baza. Ci la faputul ca pentru aceasi piesa(electromotor, alternator, injector...etc), pe VIN-uri diferite, unul din est, altul din vest, iti rezulta alt producator al piesei. Cel putin eu la asta ma refeream.

Deci repet: sa inteleg ca pe banda de ansamblare robotul are setat sa aleaga piesa mai slaba pentruca masina va fi livrata in Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista maai multi producatori care livreaza piese in acelasi timp in fabrica. Si pe masini se pune ce "pica" la rand.

Eu, de exemplu, din fabrica am avut geamuri laterale de producatori diferiti. Daca e sa continuam teoria conspiratiei insemna ca au fost sparte geamurile masinii pe drum, inainte de livrare, si cei de la reprezentanta le-au schimbat si nu mi-au spus, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ sebip: da, la ceva de genul ma refeream....

 

Ca sa continuam teoria conspiratiei: @Rave e posibil ca geamul predestinat tie sa fi avut un defect de fabricatie si sa fie inlocuit ulterior(manual, cu un geam din alt lot)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau ca, in fabrica, lotul de geamuri s-a terminat la jumatatea masinii si a fost completata cu geamuri din alt lot, venit de la alt producator.

Pentru ca mereu exista mai multi producatori pentru aceleasi piese. Dar asa ne place noua, sa ne victimizam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma intre masini noi, similare ca dotari, iesite din aceasi fabrica, nu prea are cum sa fie diferente. problema ii ca noi "observam" diferentele pe masini second care deja au caitva ani de uzura, si aici ii evident ca sunt diferente. Si diferentele intre o masina second din Germania si una din Romania apar de la:

- clase de dotare diferita si ii evident ca o masina din Germania are pachete mai multe si asta o face sa arate mai bine

- servisarea pe care neamtul o face in reprezentante si nu la nea Caisa la coltul strazii. SI asta in timp se vede

- cosmetizarea si curatarea masinii pe care neamtul o face in locuri cu solutii bune, fata de esticul care spala int+ext cu 10 lei, cu carpa cu care ii sterge jantele ii sterge de praf si bordul. Asta ii unul din motivele pentru care masinile second (nu de firma si taxi) de dncolo arata si dupa ani buni ca si noi in interior.

 

Si lista poate continua...

Cauta aici masina care va fi livrata in Romania???

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@cezzzarica renunta la flame-urile inutile. 

Daca ai informatii certe si verificate/verificabile, prezinta-le... altfel, tine trollingul pentru alte forumuri. 

Mersi

 

EndOfftopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura diferenta poate aparea la controlul final al calitatii, daca masina are cod de Romania sau alte tari de genul, neamtul sau slovacul zice.

 

"Lasoo ba ca merge asa!!!". Diferente de aliniere, lufturi, etc nu se mai corecteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, acum 2 sapt am cumparat un golf 6 ,1.6 tdi match 105 cp 2012 (160000 km).Am facut aprox 1200 km si pot spune ca sunt f multumit de ea. Consumul f bun, se infige bine la drum, totul functioneaza pe ea. Repet  pina in acest moment sunt f multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Eu am cumparat in Aprilie '16 un Golf VI, 1.6 TDI, Style, 105 CP, 2012 (avea atunci 169 000km, acum are 183 000km) si sunt foarte multumit de masina (trage bine, se tine bine pe drum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Eu sunt multumit de masina (in general). Destul de fiabila, manevrare foarte buna la viteze mari (peste 180 km/h), calitate in interior, etc.

Am totusi cateva observatii: 

  • scaunul soferului - as fi vrut sa il cobor mai jos (sunt destul de inalt), totusi iertam asta pentru ca este un cabriolet. Are sertarase sub scaunele din fata: sincer nu prea le folosesc si as fi preferat ca scaunele sa poata fi coborate mai jos. Am luat masina direct din showroom si optiunile erau deja bifate.
  • consumul: pentru un 1.4 benzina, turbo, as fi asteptat un consum mai mic - insa pana la urma iertam si asta, pentru ca ii dau la pedala la maxim oricum
  • cotiera mi-ar fi placut sa fie mai lunga (chiar si extinsa gasesc ca e un pic cam scurta)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt chiar foatre multumit,luand in considerare pretul + costuri exploatare(mai ales fara paraziti pe evacuare) + comfortul oferit.

Ca minusuri ar fi iluminarea practic inexistenta pt marsarier  si eventual oglinziile cu care nu ma prea impac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!