Jump to content

Sfat cumparare Seat Toledo GPL|benzina|diesel


FlorinD
 Share

Postare recomandată

fly_lex: sincer nici eu nu am auzit vreodata ca seat sa produca masini cu GPL din fabrica.

Posteaza si tu aici codul motor al masinii poate avem o surpriza :D

Am unit topicurile si am pus alt titlul.

Pt sfat de cumparare recomand cu caldura sfatul lui Roger, este unul din baietii cei mai priceputi de pe forum cand vine vorba de seat.

Recomand sa citesti si Sfat cumparare leon.

Scrie aici ce buget maxim ai pt cumpararea masinii.

Pune poze cu motor, spoiler fata sa vedem daca a avut vreun impact frontal grav.

LE: am editat si ascuns posturile "neconstructive" :)

Roger daca ai vreme poti verifica carui motor ii corespunde codul BCB? (l-am vazut in poza cu stickerul din portbagaj)

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum spunea si fly_lex este 1.6 16v 105 CP, euro 4. Un motor destul de comun, dara fara GPL

Din poza cu motorul, instalatia de GPL, in special acele conducte, nu par a fi montate in fabrica. Dupa VIN (partea de inceput VSSZZZ), masina este produsa in Spania, la Martorell, pentru Olanda (PRCode: X2C = national sales program the Netherlands). In plus, in manualul de utilizare pentru Toledo 2 (1M) nu exista nici specificatie legata de GPL.

Tot pe acel sticker apare si codul cutiei de viteze: ERT. Este destul de raspandita pe acest tip de motor si foarte fiabila.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar daca pt olanda o fi fost cu gpl?daca pui gpl din fabrica e obligatoriu sa schimbi seria motor?nu cred...oricum,olandezii sunt mari consumatori de gpl,deci nu ar fi de mirare...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In lista codurilor PR de aici sunt catva care fac referire la astfel de sisteme, dar nu am gasit nici unul care sa apara pe sticker-ul pus de fly_lex.

In ETKA, nu apare nimic de acest gen.

Toate astea ma duc la gandul ca nu e pus in fabrica.

In fine, poate ca asta e mai putin important. Omul vrea sa stie cum functioneaza motorul asta cu instalatie de GPL, asa ca-i las pe posesori sa-si spuna impresiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!