Jump to content

Proiect VW Bora Coupe


TIR

Postare recomandată

Salut, nu am mai postat de mult pe forum in zona aceasta pentru ca am cam renuntat la proiectele mele VAG, chiar le-am si vandut si chiar imi era dor de marca mea de suflet sau mai de graba de masina mea de suflet VW Bora care de altfel a fost prima mea masina. Asa cum v-am obisnuit cu oem tuning-ul acum chiar o sa fac un OEM tuning 100% !!!

Dupa ce am discutat cu voinea legat de modificarea golf-ului cu bot de bora... a zis ca nu a intampinat probleme asa ca m-am hotarat sa o fac. Am ajuns la acest proiect dintr-o intamplare nefericita sa spun asa... Masina este a mamei memele si a avut un accident destul de urat incat masina a ajuns sa fie considerata dauna totala si am ramas cu epava... Asa ca zilele astea masina mi-a fost mie donata :) ei o sa ii iau altceva.

Dupa multe cercetari pe forumuri si discutat cu tinichigiul m-am hotarat ca Golf-uletu coupe sa devina o Bora Coupe, astfel acum cateva zile am achizitionat si piesele de caroserie necesare pentru a putea face modificarile aferente...

Mai jos o sa perzint cateva poze cu masina dezmembrata pentru ca deja s-au apucat de munca baitii la ea...

dsc07161.th.jpg dsc07160b.th.jpg dsc07159.th.jpg dsc07158t.th.jpg dsc07157.th.jpg dsc07156g.th.jpg dsc07155r.th.jpg dsc07154.th.jpg dsc07162.th.jpg

A pentru cine vrea ma ajute cu ceva "donatii" mi-ar mai trebui unele piese de interior de exterior :Driver:

Ca si caroserie masina as vrea sa arata cam asa poate chiar mai bine:

post-2516-1281039289_thumb.jpg

Link către comentariu

sa-nteleg ca dintr-un g4 vrei sa faci o bora coupe ?

Sper sa iti reuseasca si sa iasa ceva frumos ... spor la lucru

Link către comentariu

Da corect !!! asta vreau sa fac... mai sunt vreo 3 sau 4 in lume facute :D

Link către comentariu

Mult succes !

Sa ne tii tot timpul la curent cu ce se intampla in proiect.

Link către comentariu

Pai asta e si ideea am pus poze de la inceput sa vedeti cum era masina si ce o sa ajunga :hainoroc: sper sa ajunga bine :D

Apropo cine are o bara fata de golf 4 sau bora care nu ii trebuie dar sa fie buna ma intereseaza pe mine :scratch: ca nu se stie daca reusesc sa fac schimbul de boturi cu colegul anorganix

Link către comentariu

Multa bafta in realizarea proiectului :D! Asteptam poze cu orice mica/mare modificare :hainoroc:.

Link către comentariu

Nu din pacate... masina asa am luat-o cu inscriptia de gti pe ea... este TDI :banghead: nu am fost niciodata preocupat de motor prea mult... momentan ma intereseaza sa iasa caroseria bine... o sa am ceva de furca cu geamurile laterale... samd.

Link către comentariu

Si nu trebuie sa ii faci si omologare individuala sau ceva de genul? :banghead:

Oricum proiectul e super si daca si reuseste felicitari!

Spor :scratch:

Link către comentariu

E ceva de munca si nevoie de fonduri dar trebuie sa iasa... doar nu te grabeste nimeni. Cred ca e mai simplu sa faci dintr-o Bora berlina un coupe. Succes de pe acum

Link către comentariu

nu chiar, la o bora berlina ar trebui sa mute stalpii centrali si apoi masina nu mai este stabila (nu gasesc cuvantul), cert e ca la curbe o sa se indoaie ca dracu. asa, pune doar spatele de la berlina pe un golf.

LE: si am impresia ca ampatamentul e mai mic la golf, deci ar trebui sa mute si puntea spate mai in fata ca sa iasa ca-n poza.

Modificat de vs91mrc
Link către comentariu

o sa ai oleak de munca la ea...dar sa speram ca va iesi ca la carte masina:D,bafta

Link către comentariu

Am urmarit si eu un proiect asemanator cu al tau doar ca masina de inceput a fost o Bora.Mult succes!

post-20287-1281083263_thumb.jpg

post-20287-1281083271_thumb.jpg

post-20287-1281083275_thumb.jpg

Link către comentariu

Subscriu parerea lui [bCircoloco] ,poate si mai interesant ar fi o bora coupe cu bot de golf.

''succesuri'' cu proiectul

Link către comentariu

ar fi mai interesant sa lasi fata de Golf, sa fie un Golf Sedan Coupe :P. bafta la proiect, tu decizi.

Link către comentariu

Foarte interesant ce vrei tu sa faci, merita urmarit :D Ampatamentul in mod cert este acelasi, pentru ca la interior este acelasi loc :) practic diferenta dintre bora si golf este data doar de portbagaj si de botul masinii. Chiar sunt curios cum vei adapta portbagajul pe golfulet, si daca o poti omologa :D oricum, urat n'are cum sa iasa, bafta!

Link către comentariu

Mult succes in finalizarea proiectului. :P

PS: Te pot ajuta cu o bara spate de Bora daca nu ai gasit.

Link către comentariu

Ne uimesti din nou. Cat de OEM vrei sa fie? Adica vrei sa fie varianta de fabrica sau varianta sport, adica elemente Votex?

Link către comentariu

Ca sa se inteleaga eu chiar nu glumesc cu proiectul si o sa se intample :D Inainte sa ma apuc de proiect am vb la RAR si cei de acolo mi-au spus ca nu au nici o treaba ei pur si simplu fac identificarea la masina daca c coincinde serie cu ce au ei in acte e ok :) (aici sa imi tineti pumnii pentru ca stiti cum e la noi nu se stie cum se sucesc) :D... dar eu sper sa nu fie nici un fel de problema...

va atasesz cateva poze cu restul masinii care o fuzioneze:D se pare ca o sa castig si o cotiera spate cu ocazia funziunii :P

dsc07163.th.jpg dsc07166.th.jpg dsc07165.th.jpg dsc07163.th.jpg

Sa vedem daca nu reusesc sa fac rost de restul de piese :D o sa fie cu fata de golf pt moment pentru ca nu am de unde sa investesc prea mult... maine ma apuc de demontat interiorul pentru recondictionare.

Poate mai tarziu o sa pun si barile de votex... dar momentan m-am hotarat sa o fac clean look :D

Link către comentariu

foarte interesant si curajos proiectul. sunt curios daca o sa mearga drept pe strada.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!