Jump to content

GOLF 6 - Alb Candy


Florinutzu

Postare recomandată

se pune 16v pe golf6 ? eu stiam ca motorul 1.4 si 1.6 16 valve a murit odata cu Golf4 :D

ochioasa masina, imi place mult albul complet, am un vecin care are o jetta5 alba toata si se vede frumos pe strada.

dezactiveaza cumva DRL-urile ca o sa moara bateria mai repede :D

Link către comentariu

@ blordc ... multumesc frumos pentru urari, la fel si tie iti doresc ... nici nu vreau sa imi imaginez cum se poarta masina asta in varianta GTI ca a ta :icon_cool:

@ soila cred ca la Lumini de drum permanente faci referinta, da le-am dezactivat in primele sute de kilometri mai ales ca am vazut ca se aprindeau inainte sa dau cheie la motor ci doar la punerea contactului, bateria e micuta suportul de plastic in care se fixeaza este mare dar bateria ocupa undeva la maxim 3/4 (ca sa nu zic 2/3) din dimensiunea suportului, parca are 44Ah.

In ce priveste motorul aspirat 1.4 MPI 80 CP / 5000 rpm, care atinge 138 Nm / 3800 rpm, EURO 5, cu 16v (4 supape pe cilindru si doua axe cu came, unul cu 2 supape de admisie si celalalt cu 2 supape de evacuare), nu a murit nici cu Golf 4 nici cu Golf 5 si iata ca nici cu Golf 6, e ultimul motor aspirat care a mai ramas la VW.

Aveam finante si pentru un 1.2 TSI de 105CP dar am ales 1.4 MPI pentru simplitatea si pentru vechimea lui.

Si sincer de pe la 2700-2800 rpm e o placere sa il accelerezi, raspunde imediat la pedala, iar pe la 3500 rpm e chiar fasneata si are si nerv.

Bine, nu vreau sa imi imaginez cum e in 1.4 TSI cel cu turbo-compresor sau in GTI, dar sa stiti ca nu e deloc submotorizat acest 1.4 MPI, trebuie doar sa stii sa il exploatezi. Pe Buc-Pitesti la 150km/h mergea fara nici o problema si eram si 4 persoane si bagaje si mai aveam destula pedala (dar nu abuzez de ea). Cel mai placut era faptul ca in ciuda vitezei era foarte stabila, asa ca pe buna dreptate viteza, confortul si stabilitatea te pot "fura" daca nu esti cumpatat.

In oras daca schimbi treptele la 2500 rpm vei pica mereu jos in cuplu undeva la 1600 rpm si e normal sa traga mai greu (chiar sa consume mai mult), dar schimband la 3000 rpm asa cum se recomanda si la carte, pici pe la 2000 rpm si urca ok in ture apoi. Si chiar consuma mai putin schimband la 2800-3000 rpm.

In concluzie... nu e deloc submotorizat Golf 6 cu 1.4 MPI trebuie doar sa stii sa il exploatezi.

Link către comentariu

intr-adevar 1.4 16v nu e puturoasa cum zic unii, daca stii sa o exploatezi mergi linistit si fara emotii

dar daca conduci in paralel 2 masini, adica un 2.5 R5 TDI de 180cp si un 1.4 16v de 75cp, observi diferenta :) ... dar adaptezi nevoile dupa masina

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Frumos frumos golfuletul! Cum spuneam si in topicul masinii mele, la exterior, chiar imi place mai mult Golful decat Octavia mea. Vad ca nu stai rau nici la capitolul consum :icon_thumright: . Intrebare: te-ai gandit cumva la o folie(autorizata)? Pe alb arata foarte bine...eu probabil voi incerca sa pun, dar nu acum, posibil anul viitor. Numai bine, cat mai multi km fara probleme!

Link către comentariu

Masina arata foarte foarte bine, incepe sa imi placa din ce in ce mai mult Golf 6, ma gandesc serios sa imi iau si eu unul :rolleyes:

Link către comentariu

quote name='guesswho1983' timestamp='1289507665' post='1438673']

poti sa mai detailezi un pic"glumesc"frumoasa descriere si ti dau dreptate.,ma bucur si eu zi de zi de acelasi comfort.ce as putea sa ti sugerez e sa i pui un autocolant negru lucios pe plafon si un set de jante (macar de 16 sau chiar 17)ca sa o personalizezi un pic,are nevoie de un mic accent.ps sa ai grija de ea!

Modificat de guesswho1983
Link către comentariu

@Florinutzu: in sfarsit un om care si-a dorit masina exact cum mi-am dorit si eu pe a mea. Multe dintre gandurile tale...parca ar fi ale mele....iar cand spuneai cat de tare ai dorit masina si dupa ce l-ai primit,spuneai cum mergeai jos seara...sau numai asa te aplecai de pe balcon numai sa o vezi, exact asa fac si eu pana si astazi. Eu de altfel mi-am luat un Skoda Octavia 1.4TSI BUsiness de care de altfel sunt foarte multumit. Insa povestea mea nu este asa de simpla. Si eu am vrut sa cumpar Golf VI (Variant insa, ca eu fara portbagaj de min. 500 litri sunt mort)insa din cauza ca de pe o zi pe alta am ramas fara masina (era inceputul lunii mai) iar nici un Golf Variant nu era pe stoc cu motor 1.4TSI (motor de care m-am tinut cu tot dintii , pentru mine puterea acestui motor inseamna foarte foarte mult) . Ar fi trebuit sa astept 4 luni, adica aproape toata vara stateam fara masina cea ce era de neconceput pentru mine. Asa ca, cu o parere de rau foarte mare, a trebuit sa renunt la prima masina a visurilor mele si m-am orientat catre Octavia care de altfel totusi imi placea cu noul facelift. Ei mi-au adus masina la fix 8 saptamani,( cateva foto despre masina http://my.imageshack.us/v_images.php ) cu o echipare destul de buna si cu cele trei vauchere am iesit la circa 15500 de euro....Sunt multumit de masina, insa cel maimult de motor care mi se pare exceptionala....insa totusi tot marea iubire imi ramane Golful VI si daca vad pe strada sau pe forum una , parca imi tresara inima....

Florin sa o stapanesti cu mult drag , sanatate si drumuri frumoase cu "frumoasa ta" si iti doresc din tot sufletul sa fi cel mai fericit posesor de Golf VI din lume!!!! Andrei

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

3. DOTARILE DE SERIE ..... Asistent urcare panta....

Are asa ceva??? Eu stiam ca exista doar la cele DSG sau BlueMotion Technology

Cat au costat jantele din otel? Le-ai luat de la dealer??

Modificat de leinad
Link către comentariu

Foarte frumoasa masina si are un pret super bun cu acest motoras de 1.4. Consumul vad ca este mic taxele iar mici ...

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

3. DOTARILE DE SERIE ..... Asistent urcare panta....

Are asa ceva??? Eu stiam ca exista doar la cele DSG sau BlueMotion Technology

Cat au costat jantele din otel? Le-ai luat de la dealer??

@ leinad

Asistentul la urcare panta ... a fost introdus din vara ca dotare de serie pe Golf 6

Jantele de otel le-am cumparat acum 1 luna si ceva cu tot cu cele 4 anvelope de iarna VREDESTEIN SNOWTRAC 2.

Pretul a fost de 420 ron / ROATA (janta + anvelopa)

270 ron / VREDESTEIN SNOWTRAC 2 195/65 R15

150 ron / JANTA OTEL 15"

Le-am luat de la Autec Pitesti.

Restul a fost gratuit: montaj pe jante, plumbi, echilibrare, montat/demontat pe masina.

Sincer a meritat drumul pana la Pitesti.

...

Cateva specificatii despre Asistentul la urcare panta :

- iti tine masina in frana vreo 2 secunde cat sa ai timp suficient sa iei piciorul de pe frana si sa apesi acceleratia(cu ambreiajul la podea si in treapta 1) si sa nu inceapa sa dea inapoi din cauza inclinatiei pantei pe care o urci)

Dar acesta functioneaza in anumite conditii:

- daca nu te-ai oprit complet nu merge

- daca variaza turatia motorului in vreun fel nu merge (pentru ca se presupune ca poti lua mult mai repede piciorul de pe frana si ajunge cu el pe acceleratie moment in care asistentul chiar daca ti-ar mai tine-o 1 secunda in frana, se decupleaza automat ca sa te lase sa pleci de pe loc)

- trebuie sa fie in treapta 1 de viteza

Foarte frumoasa masina si are un pret super bun cu acest motoras de 1.4. Consumul vad ca este mic taxele iar mici ...

Multumesc pentru comentariu bbogdanmircea.

Consumul e ok in oras 9-10 l/100 km pe distante scurte 3-4 km.

Daca distanta creste si nu sunt in orele de varf consumul scade pe la 7-8 l/100.

Chiar si acuma cu zapada la -5,-7 grade consumul nu parea sa depaseasca 10 l/100km.

Si cu atat mai mult nu am nevoie de cai multi in oras pentru ca puterea vine si cu consum suplimentar de combustibil.

In ce priveste consumul in afara orasului situatia pot sa zic ca e foarte favorabila acestui motor.

Conduc linistit dar intins, nu dorm pe strada si nici nu ma aventurez in prostii : 60 urban (70 DN1) - 110-120 in afara. (probabil iarna o sa mai coboram putin elanul din extraurban).

Per total sunt foarte multumit de acest motor iar combinatia cu interiorul de Golf 6, MEGA-CONFORTUL si pozitia ideala a fiecarei comenzi, este JOS PALARIA !

Pana acum are doar 6500 km !

Ehh stiu... stiu... sunt un posesor de Golf 6 mai entuziast, vin de pe o Solenza dar am mai condus si Clio, Megane, Logan si Kia Ceed insa parca toate palesc..

Link către comentariu

Am citit cu mare placere topicul tau si ma bucur tare mult cand cineva se bucura de masina lui asa cum o fac si eu..

Am avut ocazia sa conduc o masina identica cu a ta saptamana asta (are ~17000km)prin Bucuresti la ore de varf si sa stii ca m-am bucurat de fiecare plecare de la stop si de fiecare data cand se facea rosu si eu nu apucam sa trec.Consumul meu a fost in jur de 12% intr-o ora si jumatate de condus si cam 30km (am vazut ca pe BC2 avea un consum mediu de 7.2% ceea ce e foarte bine). Nu e deloc submotorizata ( asa cum ma asteptam :D ) dar parca se simte nevoia de mai multi cai..oricum una peste alta mi-am schimbat parerea de celebrul 1.4.Pentru oras e ideal. Sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea in continuare! Drum bun si sarbatori fericite!

Link către comentariu

@Florinutzu: in sfarsit un om care si-a dorit masina exact cum mi-am dorit si eu pe a mea. Multe dintre gandurile tale...parca ar fi ale mele....iar cand spuneai cat de tare ai dorit masina si dupa ce l-ai primit,spuneai cum mergeai jos seara...sau numai asa te aplecai de pe balcon numai sa o vezi, exact asa fac si eu pana si astazi. Eu de altfel mi-am luat un Skoda Octavia 1.4TSI BUsiness de care de altfel sunt foarte multumit. Insa povestea mea nu este asa de simpla. Si eu am vrut sa cumpar Golf VI (Variant insa, ca eu fara portbagaj de min. 500 litri sunt mort)insa din cauza ca de pe o zi pe alta am ramas fara masina (era inceputul lunii mai) iar nici un Golf Variant nu era pe stoc cu motor 1.4TSI (motor de care m-am tinut cu tot dintii , pentru mine puterea acestui motor inseamna foarte foarte mult) . Ar fi trebuit sa astept 4 luni, adica aproape toata vara stateam fara masina cea ce era de neconceput pentru mine. Asa ca, cu o parere de rau foarte mare, a trebuit sa renunt la prima masina a visurilor mele si m-am orientat catre Octavia care de altfel totusi imi placea cu noul facelift. Ei mi-au adus masina la fix 8 saptamani,( cateva foto despre masina http://my.imageshack.us/v_images.php ) cu o echipare destul de buna si cu cele trei vauchere am iesit la circa 15500 de euro....Sunt multumit de masina, insa cel maimult de motor care mi se pare exceptionala....insa totusi tot marea iubire imi ramane Golful VI si daca vad pe strada sau pe forum una , parca imi tresara inima....

Florin sa o stapanesti cu mult drag , sanatate si drumuri frumoase cu "frumoasa ta" si iti doresc din tot sufletul sa fi cel mai fericit posesor de Golf VI din lume!!!! Andrei

Merci pentru comentariul tau andrei si tie iti doresc numai bine si cat mai multi kilometri fara probleme.

E adevarat am renuntat la Octavia 2 FL si am luat Golf 6, nu imi pare rau desi zambesc cand vad o Octavia 2 FL pe strada cu al ei portbagaj imens. Insa nici portbagajul Golfului nu e mic, iar cu rabatarea fractionata a banchetei care se face foarte rapid (nu ca la Solenza de imi lua 15 minute sa desurubez), devine foarte incapator.

Promit sa revin mai des cu comentarii pe topicul acesta dar pana acum nu am avut deloc probleme cu ea si sa zic numai de bine mereu ... nu as vrea sa-i plictisesc pe ceilalti membri.

Link către comentariu

Foarte interesanta optiunea de asistenta la plecarea de pe loc!Ma intreb daca se poate efectua adaptarea la o masina fara.Parca la Passat mergea...

Link către comentariu

Am citit cu mare placere topicul tau si ma bucur tare mult cand cineva se bucura de masina lui asa cum o fac si eu..

Am avut ocazia sa conduc o masina identica cu a ta saptamana asta (are ~17000km)prin Bucuresti la ore de varf si sa stii ca m-am bucurat de fiecare plecare de la stop si de fiecare data cand se facea rosu si eu nu apucam sa trec.Consumul meu a fost in jur de 12% intr-o ora si jumatate de condus si cam 30km (am vazut ca pe BC2 avea un consum mediu de 7.2% ceea ce e foarte bine). Nu e deloc submotorizata ( asa cum ma asteptam :D ) dar parca se simte nevoia de mai multi cai..oricum una peste alta mi-am schimbat parerea de celebrul 1.4.Pentru oras e ideal. Sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea in continuare! Drum bun si sarbatori fericite!

Salutare B_U_T, multumesc pentru aprecieri, am incercat sa pun cu lux de amanunte toate etapele prin care am trecut de la zeci de mesaje pe privat si nu numai cu ceilalti colegi pana la o descriere cat mai ampla a motivelor pentru care am ales aceasta combinatie Golf 6 cu 1.4 MPI.

Stiu cat de important a fost pentru mine orice informatie pe acest subiect si asa poate va usura alegerea unei astfel de combinatii a viitorilor sau actualilor colegi de forum.

In privinta confortului cu scuzele de rigoare ca ma repet a 100-a oara, este la superlativ. Uneori aleg rutele mai lungi ca sa ajung acasa, alteori nici nu imi dau seama cat de repede am ajuns la destinatie si imi pare putin rau... ehhh copilul din mine este entuziasmat bine de tot.

Confirm ca in oras se descurca exceptional, consumul este ok. Si daca ar consuma 12 l/100 iarna nu e o catastrofa, pt ca stiu ca am cunostinte cu 1.9tdi sau 1.6tdi care au consumuri de 10-11 iarna, asa ca ...

In ceea ce priveste comportamentul extra-urban, nu este sportiva, are 132 Nm si acestia incepand de la 3800rpm, dar sa stiti ca e destul de fasneata tocmai din acest motiv pe la 4000rpm (ocazional cand e nevoie).

Trebuie sa stii ce vrei de la masina, pentru mine cateva secunde in plus intr-o depasire nu ma fac sa renunt la masina (mai ales ca a costat cu aproape 100milioane mai ieftin decat alt motor cu cuplu peste 200Nm) pentru ca ma asigur intotdeauna si imi iau marja sa depasesc in deplina siguranta atat pentru mine cat si pentru ceilalti pasageri. Si mai ales nu vreau ca pasagerii mei (care de obicei sunt prieteni, colegi, rude sau cunoscuti) sa se dea jos si sa nu se mai suie vreodata cu mine la volan.

Am fost si eu pasager intr-o Octavia 2 cu 2.0tdi, o explozie de motor trebuie sa recunosc JOS PALARIA (320Nm de la 1900rpm parca) dar desi soferul ne-a dus la destinatie, intr-un timp ceva mai scurt, am zis ca nu ma mai urc NICIODATA cu el la volan.

Chiar daca conducea sportiv si oarecum ok unele depasiri erau destul de aproape de limita si nu de putine ori am crezut ca raman cu manerul de la portiera in mana. S-o fi simtind soferul nemaipomenit cand conduce o asemenea herghelie dar pasagerii cu siguranta nu se simt bine.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Felicitari pt achizitie! :icon_thumright: La cati mai multi km fara incidente! :Driver:

Imi place mult cum arata cu manerele si capacele oglinzilor in culoarea caroseriei. Arata mult mai elegant asa. :icon_cool:

La Multi Ani!

Link către comentariu
  • 1 month later...

Super topicul! eu scriu abia acum, pt ca sapt viitoare ma duc sa dau comanda pt cam aceeasi masina. Diferenta e motorul (eu vreau 1.6TDI) si nu voi avea climatronic si nici pachetul secure, pt ca imi depaseste bugetul, care deja a fost intins peste masura..

Culoarea mi se pare geniala si nici nu stii cat am cautat poze detaliate. Am fost la ei, am facut un test si am analizat fiecare particica, dar dupa c am ajuns acasa, deja eram curios in legatura cu alte detalii. acum voi avea de asteptat cam 2 luni juma...nu sper sa astept mai putin, sper doar sa nu astept mai mult. :)

Multumesc pt poze si sa o stapanesti sanatos! cum au mai spus si colegii,cat mai multi km fara incidente!

Link către comentariu

sa te bucuri de ea fara evenimente! o masina care te duce de la A la B in deplin confort si siguranta cu un cost redus :)

Link către comentariu

masina e dragutica,dar trebuia si niste motor totusi

Ambivalent n-ai inteles nimic din topicul meu ...

kilometri fara probleme iti doresc si te las pe tine sa ai motor, eu ma multumesc sa o imping. :lol:

sa te bucuri de ea fara evenimente! o masina care te duce de la A la B in deplin confort si siguranta cu un cost redus :)

Merci corad0 ai intuit perfect ceea ce mi-am dorit de la aceasta masina.

Super topicul! eu scriu abia acum, pt ca sapt viitoare ma duc sa dau comanda pt cam aceeasi masina. Diferenta e motorul (eu vreau 1.6TDI) si nu voi avea climatronic si nici pachetul secure, pt ca imi depaseste bugetul, care deja a fost intins peste masura..

Culoarea mi se pare geniala si nici nu stii cat am cautat poze detaliate. Am fost la ei, am facut un test si am analizat fiecare particica, dar dupa c am ajuns acasa, deja eram curios in legatura cu alte detalii. acum voi avea de asteptat cam 2 luni juma...nu sper sa astept mai putin, sper doar sa nu astept mai mult. :)

Multumesc pt poze si sa o stapanesti sanatos! cum au mai spus si colegii,cat mai multi km fara incidente!

Ma bucur asbo daca ti-am fost de ajutor, stiu cat de mult a contat si pentru mine orice parere si orice poza pe care o puteam gasi sau pe care o puteam primi de la ceilalti membri de forum.

Iti urez asteptare usoara si toate sa iasa exact asa cum iti doresti.

Toate cele bune !

Link către comentariu

Salut! Ce noutati ne mai poti zice despre masina? Cati km ai pe ea? Cu consumul cum te descurci iarna in frigurile astea care au fost? A si inca ceva pentru care iti scriu: cum da caldura aceasta motorizare? Fiindca 1.4TSI-ul meu desi da cat de cat bine dupa ce s-a incalzit insa ii trebuie 10-12km de mers continuu ca sa atinga temperatura de 90gr.C. Sunt curios daca motorul normal care nu are turbo pe ea, se incalzeste mai repede?

In rest inca odata iti doresc toate cele bune cu masina, si sa nu iei la inima cand unii iti scriu pe forum de ce ti-ai luat cu aceasta motorizare sau fac remarci rautacioase legate de motorul tau. Eu te inteleg in proportie de 100%. A si sa nu uiti ca Romania este o tara de TDI-sti. TDI este motorul motoarelor la noi. :banghead:

Numai bine si multi km fara probleme cu masina. :icon_thumright:

Link către comentariu

multumesc Florinutz! cat despre motor, cred ca fiecare trebuie sa-si aleaga cam ce ii foloseste mai mult. nu vad de ce iti trebuie un motor puternic pt a te deplasa de la A la B...mai ales in buc, dar acum depinde de preferinte si stiam ca la capitolul asta nu prea se discuta :P

Link către comentariu
  • 11 months later...

Salut,cum se mai prezinta masina?cati km are?ai avut vreo problema?cu service-ul cum te-ai descurcat? :D

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!