Jump to content

Usile Se Deschid Singure


valiauto
 Share

Postare recomandată

passat 1.9 tdi 98

au aparut urmatoarele probleme:

daca inchizi usile de la butonul central de pe usa soferului se intimpla urmatoarele : se inchid toate usile dupa care sar usile stg f/spate; le deschizi si le mai inchizi inca o data , ... sare usa de la sofer sau ramine cea de la sofer inchisa si sare stg spate.

rar functioneaza toate dar mai tot timpul se deschide cea de la sofer .

a 2 a problema:

de afara daca inchizi cu cheia ( cheia nu are buton de inchidere pe ea ) ori se inchid toate usile ori se inchide mecanic numai cea de la sofer ca si cum nu ar avea centralizata. daca te mai joci la usa cu cheia inchis-deschis e posibil sa o ia si sa mearga centralizata... becul rosu nu se aprinde linga butonul de siguranta al usii de la sofer...

masina are si alarma externa pusa in romania...

centralizata functioneaza bine daca inchizi si deschizi din cealalta alarma + ca la armare se aprinde becul de pe usa soferului.

cu testerul meu zice ca am semnal improbabil la usa spate stg...

am verif si am lipit un fir la balamaua usii spate unde din deschideri repetate se rupsese... tot la fel face si nu inteleg ce legatura are cu usa de la sofer care se deschide mai tot tipul daca incerci s-o inchizi din interior...

am sa fac rost de program + cablu pt vag-com si sa vad daca zice ceva... eventual o recodare..

pareri ar fi ca usa spate la passat pe stg are defecte de fabricatie la electrica pt ca s-au mai intilnit cazuri..

alte pareri???

multumesc.

P.S. masina trebuie facuta din interese personale + ca nu o mai trimit la dealer pt ca.....

aia ii schimba toata usa... :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te contrazic un dealer serios schimba toata caroseria nu numai o usa. :12:

Da-mi o adresa de mail (unde sa ai si spatiu - 200 K) sa-ti trimit schema electrica.

Pana una alta, incearca sa deconectezi complet inchiderea de la usile din spate (daca dai jos protectia de cauciuc care face legatura intre usa si stalpul central poti sa deconectezi cele doua cuple (una este semnalul de difuzor cealalta este magistrala de la inchiderea centralizata). Vazi daca asa functioneaza pentru ca fiecare usa are modulul propriu de inchidere interconectat cu celelalte usi si modulul central. Daca ai cumva scurt sau contact imperfect de masa la usa din spate poate sa-ti genereze problema descrisa.

Chiar si un contact de masa usor corodat poate genera probleme. Comanda modulelor este facuta pe acelasi fir cu doua rezistente diferite la masa, daca contactul de masa introduce o rezistenta in circuit atunci automat sunt date peste cap toate semnalele.

Alarma montata ulterior comanda direct motorul inchiderii centralizate si bypaseaza modulul central de inchidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sa fie probleme numai la usa spate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut Vali si Andi,

Subscriu si eu la aceeasi problema a lui Vali.

Am Passat 1.9 TDI din '98 (la fel) si problema e aceeasi. Mie imi sar doar usile din spate (fie stanga, fie dreapta, fie amandoua ... f.f. rar nu sare nici una).

Nu am avut timp sa investighez contactele insa pare sa fie o problema din centrala de comanda pentru ca prea e "ne-sistematica".

Pana una alta (de vreo 2 ani incoace) folosesc urmatorul "workaround" (sa-i zicem): din interior apas de doua ori pe inchidere, la interval de ~1 secunda. Se aud 3 inchideri dupa care nu mai sare nici un buton.

Cand o sa am timp (poate cand se mai incalzeste) o sa mai incerc niste investigatii. Ma iau dupa "hint"-ul lui Andi - poate e vreo masa corodata, cine stie.

Dati de veste daca gasiti ceva intre timp. Multam si sa fie bine.

Numai bine,

Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Am o intrebare legat de usi..Se pot regla usile?

Cand ajung la o viteza de peste 70 la ora sau bate vantul tare afara se aude un vajait ca si cum nu ar fi inchisa usa sau geamul....ce ar putea fi si care ar fi o solutie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!