Jump to content

Polish vopsea


MK16V
 Share

Postare recomandată

Am creeat acest topic pentru discutii legate de polishatul vopselelor auto, indiferent ca e homemade sau profesional. Ce inseamna de fapt polish-ul, ce dispozitive/scule/aparate se folosesc, ce materiale, ce procedeu, etc.

Pentru inceput va dau eu niste informatii generale:

Polish-ul se foloseste in domeniul auto in principal in urmatoarele cazuri:

-corectarea greselilor de revopsire(scurgeri de vopsea, mizerii, gazari, etc)

-reimprospatarea vopselelor vechi, degradate

-pierderea delimitarii in cazul revopsirilor de tip retus partial pe element

Un aparat de polish-at pentru uz profesional este de obicei cu actionare electrica si cu un miscare rotativa a talerului, a carui viteza de rotatie este reglabila. Cele pentru hobby de obicei sunt cu miscare circulara a talerului.

Pasta care se folseste este de obicei de 3 feluri, 2 abrazive si una pentru lustruire.

Aplicatorul poate fi dintr-un bumbac moale, blana de oaie, sau sintetic. In general se evita sinteticele.

Va invit sa participati si cu alte cunstinte legate de acest procedeu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un forum foarte complet cu asa ceva este: http://www.detailing-club.ro/forum/index.php (nu este concurent, banuiesc ca e ok sa pun link--ul)

sunt explicate (traduse) in mod profesional articole/filmulete cu modurile/cazurile de aplicare

Personal am achizitionat setul asta...si in wkend ma apuc sa dau un polish ...eventual daca am timp am sa fac si niste poze b4 after.

http://vwforum.ro/index.php?act=at...t&id=196032

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ cypor - cat te-a ajuns setul ala? si de unde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 400 de lei.. nu is chiar set in adevaratul sens al cuvantului, ca sa il faci set sa ziceam asa, ar mai fi sfx1 care e cu un burete putin mai dur si pasta putin mai abraziva, dar eu vreau sa scot doar ..efectul de panza de paianjen creeat la spalari/praf, si am anume sfx2, 3 si 4 (sealantu)

tot acolo pe forum il poti gasi il distribuie un user (are si site) http://www.ingrijestemasina.ro/ , dar mai sunt si altele, mai de top...dar si cu alt pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sa nu uiti de poze si impresii....

Multumim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B4

post-17896-1280773311_thumb.jpg

After

post-17896-1280773484_thumb.jpg post-17896-1280773513_thumb.jpg post-17896-1280773538_thumb.jpg

Ce sa zic, daca ar fi sa trag o concluzie pentru a disparea absolut de tot swirlurile alea de spalare, cred ca trebuia sa apelez la SFX1 cu granulatie mai mare. However, in proportie mare a scos din ele mai putin cele mai profunde. Pentru vopsele vechi as recomanda ceva compus destul de abraziv ca si prima etapa. In rest totul arata super.

Un tub ajunge la 2 polishuri intregi de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c8, tu ai polishat si chelia? :P

io nush ce mai polishezi tu ca si asa arata f.ghizda!

:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

topicul asta este pe dilema mea:)

si eu de curand am vopsit masina si as vrea sa dau un polish sa prinda luciu si mai am 2-3 locuri unde sunt ceva deffecte

insa nu stiu ce pasta tip,anume sa iau...as vrea sa fie un gen de homade avand in vedere ca la urma urmei sunt multe locuri cu polisari in oras dar incepe de la 50 eu...iar eu nu mai investesc in masina ca nu are rost:| daca era sa o tin asa da..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!