Jump to content

Leduri la deschidere interioara portieraa


jagoman
 Share

Postare recomandată

De ceva timp m-a pus pe ganduri iluminarea deschiderii portierelor cum este la Superb. Apoi am citit in aria de GolfIV.

Si vreau sa pun in practica si la Fabia mea.

Promit sa fac poze si sa postez aici ca DIY, dar inainte sa ma apuc am cateva intrebari.

1. culoarea ledului de la Superb este alba sau e alta nuanta? Ca sa stiu ce culoare de led sa caut. Mie personal imi pare sa fie alb-neon, dar va cer si voua parerea, mai ales celor care au lucrat cu leduri, si sa-mi spuneti de care ar fi mai indicat sa pun.

2. Inainte sa ma pun la montat, vreau sa fiu sigur unde sa le leg. Pentru portierele fata le voi gasi, am geamuri si oglinzi electrice, dar la portierele spate nu am geamuri electrice. Ar fi binevenite sfaturi unde sa le leg. Ma gandesc ca va trebui sa trag fir de mai departe. Dar aici as avea nevoie sa stiu daca am in apropierea portierelor spate fir de unde as primi curent de pozitie, sau un conector unde teoretic cablajul geamului electric ar trebui sa se conecteze.

Multumesc in avans de indrumari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Originale sunt alb neon cu rezistenta si un dispersor din plexiglas, dar cam scumpe 90 lei bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. culoarea ledurilor banuiesc ca tine de gustul fiecaruia. Daca vrei albe atunci pune albe, daca vrei albastre atunci pune albastre ...

2. mai intai ar trebui sa te gandesti cand vrei sa-ti lumineze ledurile: tot timpul, doar cand deschizi usa, odata cu luminile de pozitie, etc.

3. poate te gandesti si la footlight ... :)

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult mai degraba la lumina de picioare gen Audi A4 si/sau led rosu de semnalizare usa gen Lada 1500.

Poate fi util iarna/toamna cind e intuneric mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La usile fata am lumini rosii care se aprind cand le deschid.

In primul rand vreau leduri la manerele interioare. As prefera sa fie asemanator cu cele de la Superb 1, adica alb-neon. Maine voi avea ocazia sa vad cum este exact la Superb.

Dupa ce termin cu acestia, am in gand, leduri rosii la usile spate, care sa lumineze cand se deschide usa, pentru semnalizare. Mi-a trecut in gand si iluminarea compartimentelor pentru picioare cand sunt deschise usile.

Oricum prima data vreau cele de la manere, care sa ilumineze tot timpul cand este aprinsa pozitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!