Jump to content

Upgrade CAN Gateway/Battery drain


adso
 Share

Postare recomandată

iar ca si pret? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, nici la AVIA in Bucuresti si la Brady nu au reusit adaptarea unui cluster maxidot SH, asa ca .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde, eu am fost cu cineva care a facut treaba asta si a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Vreau sa schimb RCD-ul 310 al meu cu un RCD 510, pe un Eos din 2008. Conteaza modelul RCD-ului sau anul fabricatiei?

Mai trebuie schimbat cumva ceva, de exemplu CAN-ul? Am inteles ca pot aparea probleme ce consuma bateria.

Masina are BC+ si afisaj rosu, in cazul in care conteaza.

Multumesc anticipat.

Modificat de VewDo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai trebuie schimbat nimic, nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,

 

aveti idee daca pentru folosirea unui witson w2-d723v trebuie facut update la can gateway la versiunea k 0178?

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Witson nu ai nevoie de upgrade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna seara. Am citit, toate paginile forumului, insa as avea cateva intrebari. Nu am apucat sa vad versiunea de CAN inca. Am o octavia 2 din 2005, cu afisaj pe streamul clasic de fabrica, senzori OEM spate, pe UN RCD510 , va afisa ca inainte senzorii ? Dar climatronic si comenzile volan. Multumesc . P.S2 conteaza RCD510, anul ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred, o sa ai nevoie de alta unitate de parktronic si alt can gateway - cel mai bine, fa o scanare sa vedem can-ul care il ai si ce unitate de parktronic.

 

daca nu vrei sa iti descarce bateria peste noapte, trebuie sa faci update sau sa inlocuiesti can gateway-ul.

 

pentru comenzile pe volan - la RNS era un fix care se poate instala, ca sa lucreze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si ce este acest fix mai exact? Si de unde se poate achizitiona?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un mic software care se scrie in RNS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce este acest fix mai exact? Si de unde se poate achizitiona?

cata, vb pentru masina ta ?

 

recomand sa facem update can-ului tau - dupa asta, nu o sa mai ai probleme, indiferent de unitatea pe care o montezi.

 

fix-ul rezolva doar problema unitatii respective .... si e valabil doar pt RNS/Columbus... nu merge pt RCD, etc. O schimbi cu alta, iar trebuie remediata problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si cu update de CAN, tot trebuie acel FIX ca sa-i mearga comenzile de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - valabil pentru Octavia 2, unde apare aceasta problema.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la masina mea. Eu sincer ma gandeam la un Bolero, dar inteleg ca la acesta zic pa la comenzi si probabil ca nici Maxidot-ul nu-l vede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la Columbus pe langa faptul ca se poate rezolva problema comenzilor de pe volan, maxidot-ul il va vedea? intreb deoarece un coleg de aici de pe forum spunea ca odata ce intra in meniul Navigation in maxidot nu mai poate intra in alt meniu (MFD, AUDIO etc.) decat daca opreste masina. E normal?

Modificat de cata4u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e normal, maxidotul o sa-l vada, in RNS se poate coda fara BAP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MFD fix merge si pe VW, nu numai Octavia 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu, vw nu are probleme legate de functionarea comenzilor de pe volan, in urma retrofitului..... fix-ul razolva de fapt problema, dar in unitate - cand vb de descarcarea bateriei

 

update-ul de can - rezolva problema la masina - poti sa inlocuiesti cate unitati vrei dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit si unele modele de golf, printre primele , la care nu functionau comenzile de pe volan la trecerea la RNS510 si chiar si dupa schimbarea canului sau update.

Acel FIX rezolva problema nefunctionarii butoanelor de pe volan, nu a descarcarii bateriei.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna baieti,

cum intru si eu in posesia acestui FIX pentru masina din semnatura? si care este procedura de instalare?

masina are instalat un RNS 510 Columbus LED, dar nu mai fuctioneaza comenzile de pe volan.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu versiunea de firmware.

cum o pot identifica?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!