Jump to content

Upgrade CAN Gateway/Battery drain


adso
 Share

Postare recomandată

Asta daca ai activ meniul secret, daca nu, trebuie activat si ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este firmware versiunea 3xxx.

cum se instaleaza?

...copiez imaginea 4020_sk_fix.ISO pe CD-R si il introduc in RNS... si...se va instala automat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti cheia din contact mai intai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema comenzilor de pe volan se poate rezolva si pentru Amundsen/RCD315?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

azi a ajuns din Polonia noul can cu terminația Q. Aveam înainte cu terminația P la care din ceea ce am citit nu se poate upgrade.

Din ceea ce am citit se afla undeva sub bord în partea șoferului. De demontat din ceea ce vad e simplu. Trebuie făcute print-screen-uri cu interfața, și salvata și codarea. Trebuie sa fiu atent și la altceva?

Poate întrebarea vine târziu (modulul fiind achiziționat deja) dar acest modul (1K0907530@ S0202) se potriveste pe masina mea?

Vor mai fii probleme cu RNS-urile?

 

VIN: TMBHS61Z282102851

Address 19: CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530-V3.clb
   Part No SW: 1K0 907 530 P    HW: 1K0 907 951 
   Component: J533__Gateway   H16 0191  
   Revision:   H16       Serial number: 2000K07B300055
   Coding: E9817F060002022302
   Shop #: WSC 73430 790 00000
   VCID: 346CABBA57EC79BE5BD
 

Mulțumesc.

post-22192-0-31759600-1412674936_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este compatibil.

 

salveaza-ti codarile si le transferi la unitatea noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

servus,

intentionez sa inlocuiesc STREAM-ul meu cu un RNS315 (dealtfel comandat deja). Pentru ca Octavia mea ( O2 MY 07 februarie) nu are pregatire GSM vo achizitiona si kitul microfon cod OEM 3BD 035 711. Pentru schimbarea CAN gateway, am discutat cu un ceh si pot comanda 7N0907530AP care este succesorul lui 7N0907530R (si se pare ca este cel mai nou). Intrebarea mea este urmatoarea: Vor fi probleme de compatibilitate intre kitul microfon si RNS 315 daca montez acest gateway?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU sunt probleme. Dar de ce nu faci update la canul tau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update-ul de CAN este inutil.

Update-ul la CAN-ul lui spiderro rezolva numai problema ,,battery drain,, insa nu si partea de comunicatie RNS315-tester de diagnoza. RNS315 are UDS si nu poate fi accesat (diagnosticat pt. codari, adaptari) fara un CAN care stie UDS. 

 

Intradevar ar putea fi utilizat CAN-ul actual updatat daca codarile se fac cu un alt CAN care stie UDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, ai dreptate aici cu comunicatia, nu am luat in considerare acest lucru.

 

Draganuta, am vazut pe unele forumuri rusesti ca se poate scrie ceva in plus in CAn astfel ca pe Octavia sa avem functia de " pauza de cafea"  Stii ceva de acest lucru ?

 Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulterior intentionez sa montez si modulul pentru parcare. De asemenea, costul acestui gateway (cu tot cu transport inclus) ma ajunge la pretul unui second hand de la noi (ceea ce cred ca este foarte avantajos).

 

Later edit: daca mai are nevoie cineva de acest tip de gateway pot comanda si pentru el (eu nu am lansat inca comanda dar o voi face in cursul acestei dupa-amiezi) la acelasi pret. Daca nu e din Brasov va trebui sa achite costul transportului de la Brasov la locatia lui.

Modificat de spiderro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, ai dreptate aici cu comunicatia, nu am luat in considerare acest lucru.

Draganuta, am vazut pe unele forumuri rusesti ca se poate scrie ceva in plus in CAn astfel ca pe Octavia sa avem functia de " pauza de cafea" Stii ceva de acest lucru ?

Merci

ce este functia respectiva.. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaa detectorul de oboseala.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine RNS315, încep sa ma ghindesc serios la un upgrade de la swing mp3 la acest rns.

Can-ul meu cu terminația P l-am înlocuit cu altul cu terminația Q.

Se pierde ceva din funcționalitate, gen mesaje de la climatonic sau cum sa menționat mai sus comunicare rns - tester?

Ce găsesc eu cel mai deranjant in acest moment la Swing e recepția proasta a radioului și lipsa usb-ului. Cred ca rns-ul nu mai are aceste neajunsuri.

 

Mulțumesc.

 

PS: La achiziție, online, sh fiind, la ce trebuie sa fiu atent ? Gen versiune. Sunt mai multe modele, cu/fără camera, cu/fără bluetooth ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da se pierd. si clar nu mai afiseaza mesajele de la climatronic.

Si receptia proasta la Swing o ai datorita lipsei celei de-a doua antene.

 

Eu zic ca acum cele mai bune variante pentru modelul nostru sunt tot RNS510 sau Blaupunkt

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipsa USB-ului o poti rezolva cu o interfata Media-In.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- RNS 315 pentru skoda (adica AMUNDSEN +) are navigatia la nivel de bulevarde (strazi mari) asa ca nu te astepta la cine stie ce

- daca are bluetooth incorporat (in mod mormal ar trebui) atunci pe eticheta de pe verso si  cand verifici firmware trebuie sa apara adresa MAC (daca nu e inseamna ca e teapa)

- sa ceri SD- cardul original pentru a putea face update la hartile din versiunile superioare

- unele versiuni au DAB altele nu (nu stiu daca noi avem statii radio care sa emita digital), chiar daca nu ai a doua antene posturile FM se vor auzi cristal

Eu am achizitionat acest RNS pentru bluetooth-ul incorporat. Daca faceam doar un retrofit a kitului bluetooth (cu manopera mea) probabil ca m-ar fi costat 1000 RON. In cazul de fata: RNS + CAN + kit microfon + faceplate + antena GPS ma costa 1050 RON cu 3 transporturi diferite incluse (1 international si 2 nationale) + manopera mea. Personal, consider ca sunt eficient (financiar) maxim in  alegerea care am facut-o. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

can gateway cu Q si Swing  - trebuie sa ii afiseze clima si senzori parcare - daca are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afișează clima în acest moment, dar ma ghindesc sa schimb Swing cu RNS315. Îmi mai apar mesajele de la clima?

Acest model ar fi mai ieftin decât 510 și ar avea o recepție mai buna la radio (la Swing e dezastru), posibilitate de usb.

Nu știu dacă este model de 315 cu posibilitate de legare camera spate, în rest mi se pare o investiție mai mica și arata și bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS315 are si intrare pentru camera spate.

 

daca ai can-ul cu Q, trebuie sa imi mearga afisarea climei si a senzorilor parcare - daca ai cu OPS acum, pe unitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,

sa inteleg ca, can-ul 7N0907530AP nu stie sa afiseze clima si senzorii de parcare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca asta nou, stie sa afiseze asa ceva.... vb de can gateway varianta veche... cele cu 1K0 xxx xxx X - acolo apar probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!